US MARKETOtevírá za: 10 h 15 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Vyjednávání o OKD komplikuje nejasná vlastnická struktura firmy

Zástupci vlády a Moravskoslezského kraje se v pátek shodli na nutnosti postupného útlumu těžby v OKD. Na propouštění musejí být připraveny úřady práce i zaměstnavatelé v regionu. Vyjednávání s OKD ale vládě komplikuje nejasná vlastnická struktura firmy, řekl novinářům ministr průmyslu a obchodů Jan Mládek (ČSSD). Odbory hrozí sociálními nepokoji.

Kolektiv autorů - redakce
Kolektiv autorů - redakce
18. 12. 2015 | 13:41
NWR

"Největším problémem je dohodnout se s majiteli OKD. My bezpečně nevíme, kdo je naším partnerem. Došlo k restrukturalizaci finančních pohledávek," řekl Mládek. Majitelé obligací, kteří vlastní třetinu akcií firmy, prý vládu upozorňují, že brzy budou mít většinu. Přesto je podle Mládka setkání se zástupci OKD a NWR naplánováno na začátek ledna. Musí se ho ale zúčastnit i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Vláda chce vyhovět požadavku moravskoslezské tripartity, aby útlum těžby v OKD probíhal postupně, uvedl Mládek. V OKD a u dodavatelů pracuje zhruba 13 000 lidí, na ně jsou podle odborů navázány další desítky tisíc pracovních míst.

"Chceme vědět, jaká je struktura lidí, a už mít předjednáno se zaměstnavateli, koho by případně mohli přijmout," sdělila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Stát by mohl například podpořit rekvalifikace. Podle Mládka je možné i vyplácení mezd nebo odstupného, čímž by se stát stal věřitelem firmy.

Velkým problémem OKD jsou již několik let klesající ceny uhlí, kvůli nimž je těžba ztrátová. Firma je ve vážných problémech, hrozí jí insolvence a masivní propouštění. Předseda odborů Josef Středula minulý týden uvedl, že majitel OKD, společnost New World Resources (NWR), požadoval od státu přibližně 150 milionů eur za to, že bude pokračovat v těžbě. Proti tomuto návrhu jsou vláda i odbory.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRKomodityNWRTěžbaUhlí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika