US MARKETOtevírá za: 8 h 45 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Ceny ropy loni spadly o dalších 35 %, prudký propad trvá už dva roky a může pokračovat

Světové ceny ropy se loni znovu výrazně propadly, pokles dosáhl zhruba 35 %. Na vině byla rekordní produkce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která způsobila bezpříkladný přebytek ropy na světových trzích. Ceny ropy loni prudce padaly již druhý rok v řadě. Podle agentury Reuters může trvat další rok, než se trhy vyčistí.

Redakce IW
Redakce IW
1. 1. 2016 | 0:15
Komodity

Cena severomořské ropy Brent zakončila čtvrteční obchodování na 37,28 USD za barel. Za celý den tak stoupla o 82 centů, za celý prosinec ale ztratila 16 % a za celý rok 35 %. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve čtvrtek také zamířila vzhůru, za celý den přidala 44 centů a obchodování zakončila na 37,04 USD za barel. Za celý měsíc ale ztratila 11 % a za celý rok 30 %.

Pro Brent, který je hlavním ukazatelem vývoje cen ropy ve světě, byl loňský rok už třetím ztrátovým rokem v řadě. Ropa zlevňovala již v roce 2013, pokles za celý rok byl ale tehdy jenom mírný.

Výprodej začal v polovině roku 2014 a prohloubil se k jeho konci, když Saúdská Arábie zablokovala snahy některých méně vlivných členů kartelu OPEC o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny černého zlata.

Loni v této politice OPEC pokračoval. Na prosincovém zasedání ve Vídni se nedokázal dohodnout na nastavení oficiálního těžebního limitu. Dohodl se ale údajně na tom, že bude pokračovat v současné úrovni těžby ropy. Snížení dodávek kartel odmítá, protože nechce uvolnit místo na trhu konkurenci. K omezení těžby se podle všeho nechystá ani Rusko. Analytici odhadují, že světová produkce ropy nyní převyšuje poptávku o zhruba půl až dva miliony barelů ropy denně.

Vyhlídky na růst cen ropy nejsou v současné době ani nadále příliš růžové. Podle americké banky Goldman Sachs bude možná nutné, aby ceny klesly až ke 20 dolarům za barel, aby z trhu zmizel dostatečně velký objem dobývané ropy a mohla opět nastat rovnováha.

"Skladovací kapacity již jsou v Evropě naplněné a naše prognózy naznačují, že v Asii se stavu nasycení přiblíží hned v prvním čtvrtletí 2016, což znamená, že většina přebytečné ropy ve světě bude muset být uchovávána ve skladovacích zařízeních ve Spojených státech," uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti SEB sídlící v Oslu Bjarne Schieldrop.

"Rostoucí překážky" předpovídá ropě pro příští rok banka Morgan Stanley. Hlavními příčinami jsou podle ní světové dodávky ropy, které navzdory jisté redukci ze strany amerických těžařů břidličné ropy dále rostou, a zpomalující poptávka po surovině.

Zdroj: ČTK

KomodityOPECRopaRopa BrentRopa WTITěžba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast