Americká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla jen o 0,5 %, nejméně za poslední dva roky

Celoročně přepočtený růst americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu ministerstva financí USA zpomalil na 0,5 %, a byl tak nejslabší za poslední dva roky. Výsledek je navíc horší než odhady analytiků, kteří čekali růst o 0,7 %. V předešlém kvartálu stoupla největší světová ekonomika o 1,4 %. Ministerstvo financí za hlavní brzdu expanze označilo pomalejší zvyšování spotřebitelských výdajů, klesající vývoz a snižování firemních investic, zejména v energetickém sektoru.

Výkon ekonomiky za první tři měsíce letošního roku je nejhorší od prvního čtvrtletí roku 2014, kdy se hrubý domácí produkt USA snížil o 0,9 %, upozornila agentura AP. Spotřebitelské výdaje, které tvoří přibližně 70 % ekonomické aktivity USA, rostly nejpomalejším tempem za poslední rok, během ledna až března se zvýšily o 1,9 %, v loňském čtvrtém čtvrtletí stouply o 2,4 %.

"Půl procenta je pro USA špatný výsledek. Za posledních několik desítek let se růst v průměru pohyboval většinou mezi 3-3,5 %. Navíc špatný výsledek nejde tentokrát svalit na zimu, ta totiž byla mírná," říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

"Panikařit by mohl ten, kdo by se podíval na předchozí čtvrtletí a miluje extrapolaci. Ve druhém čtvrtletí rostla ekonomika USA o téměř 4 % a nyní jsme na půl procentu. Když pesimista extrapoluje tento vývoj (prodlouží čáru tempa růstu dál do budoucnosti), tak bude vyhrožovat recesí," pokračuje Navrátil.

"Jak však víme, odhady bývají revidovány. Průměrný posun tempa růstu HDP od prvního odhadu do poslední revize je 1,2 procentního bodu. Pragmatik tak namítne, že s takovou se nikam nedostaneme, protože buď je růst docela slušný, nebo je situace špatná. Proto potřebujeme něco, co nám pomůže se rozhodnout. Dobrým indikátorem, který nepodléhá revizím, je například míra nezaměstnanosti. A trh práce neindikuje riziko recese. Naopak."

"Slabý první kvartál nevidíme poprvé. Jedním z možných vysvětlení je takzvaná zbytková sezónnost. Celkový HDP je poskládaný z jednotlivých složek (spotřeba, investice, vládní spotřeba, vývoz a dovoz), které jsou očištěny o sezónnost. Takže pokud bychom tento HDP znovu sezónně očistili, tak bychom měli dostat stejná čísla. Ale ono to tak není. Zvláště první čtvrtletí se zdají být vychýlená směrem dolů. Zdá se tak, že odhad HDP v sobě obsahuje zbytkovou sezónnost. A její odstranění ukazuje, že ekonomika v USA v prvním čtvrtletí nerostla o 0,5 %, ale rychleji, blízko dvou procent. Šéf ekonomického výzkumu sanfranciského Fedu Glenn Rudebusch přímo řekl, že první čtvrtletí bude slabé, ale výsledek nereprezentuje sílu americké ekonomiky. A rozdíl je podle něj výrazný," dodává Navrátil.

Podnikatelské výdaje se v USA v prvním kvartálu snížily o 5,9 %, a zaznamenaly tak nejvýraznější kvartální pokles od vrcholu hospodářské krize v roce 2009. Investice v kategorii zahrnující průzkum pro těžbu ropy a zemního plynu se propadly dokonce o rekordních 86 %. Stojí za tím nízké ceny ropy, kvůli kterým jsou firmy v energetickém sektoru nuceny škrtat ve výdajích.

Na údajích se podepsal i silnější americký dolar, který zasáhl vývoz z USA a zvýšil schodek zahraničního obchodu. Vyšší schodek zahraničního obchodu znamená nižší HDP. Vyšší obchodní schodek z růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí ubral 0,3 procentního bodu.

Od chvíle, kdy se ekonomika USA před téměř sedmi lety začala zotavovat z finanční krize, vykazuje za první čtvrtletí roku pravidelně mnohem nižší tempo růstu než ve zbylých kvartálech. Podobný vývoj předpokládají ekonomové i letos. Růst ve druhém čtvrtletí odhadují na zhruba dvě procenta.

Americká centrální banka (Fed) ve středu v závěru dvoudenního zasedání svého měnového výboru slabá místa v domácí ekonomice zaznamenala a rozhodla se ponechat svou měnovou politiku beze změn. Základní úrokovou sazbu zvýšil Fed loni v prosinci poprvé za devět a půl roku. Od té doby banka signalizovala větší obezřetnost. Mnoho ekonomů dosud předpokládalo, že Fed k dalšímu zvýšení sazeb přikročí v červnu, nyní ale začínají počítat spíše s pozdějším termínem. Podle některých bude centrální banka USA s dalším zpřísněním měnové politiky čekat až do září, jiní jej nečekají dříve než v prosinci.

Zdroj:
ČTK
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat