Americké akcie v pátek posilovaly. S&P 500 za týden připsal 4 %, nejvíce v roce 2014

Americké akcie v pátek posilovaly. Index S&P 500 tak v uplynulém týdnu zpevnil o 4 % poté, co akcie řady společností pozitivně reagovaly na zveřejňované hospodářské výsledky.

Dow si v pátek připsal 0,76 %, S&P 500 0,70 % a technologický Nasdaq 0,69 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie firem Procter & Gamble, 3M, Microsoft a Pfizer, ztrácely naopak Visa, Chevron a IBM.

Procter & Gamble připsala téměř 2,5 % poté, co oznámila, že nejspíše oddělí do samostatné firmy divizi Duracell. Microsoft posílil o více než 2 % v reakci na kvartální výsledky, které předčily odhady.

SodaStream International vyskočila o 15 % v reakci na zprávu Beverage Digest, že plánuje otestovat značky PepsiCo. Amazon.com naopak odepsal přes 8 % po zveřejnění největší kvartální ztráty od roku 2003.

"Výsledky jsou zatím velmi dobré," říká Mark Spellman, portfoliomanažer z Alpine Funds. "Trh v současnosti za svůj růst z velké části vděčí tomu, že lidé věří, že tady Fed bude a ochrání je," dodává.

Trhy začaly obracet po 16. říjnu, kdy vystoupil prezident Fedu v St. Louis James Bullard s projevem, v němž uvedl, že by centrální banka měla odložit konec kvantitativního uvolňování. Od té chvíle S&P 500 připsal kolem 5 %.

Téměř 80 % společností z indexu S&P 500, které ohlásily hospodářské výsledky, předčilo očekávání trhu v oblasti zisku, zatímco 61 % překonalo konsenzus ohledně tržeb.

Za celý týden Dow zpevnil o 2,59 %, S&P 500 připsal přes 4 % a Nasdaq 5,3 %.

Ceny ropy obnovily pokles, sráží je vysoká těžba a pokles akcií

Ceny ropy na světových trzích v pátek po čtvrtečním vzestupu znovu oslabily a severomořská ropa Brent se vrátila pod 86 dolarů za barel. Trh podkopaly zprávy o silné těžbě u některých členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a pokles globálních akcií pod vlivem prvního případu výskytu eboly v New Yorku.

Brent kolem 21.30 SELČ ztrácel 54 centů na zhruba 86,30 USD za barel. Americká lehká ropa WTI zlevnila o necelý dolar na 81,20 USD. Proti konci minulého týdne je ropa Brent mírně levnější a WTI ztrácí asi dolar a půl.

Ve čtvrtek získal Brent zhruba dva dolary na barel po zprávách, že Saúdská Arábie sice zvýšila v září těžbu, ale omezila dodávky a část produkce převedla do zásob. Podle analytiků ale trh na tyto údaje reagoval neodůvodněně silně.

"Jestliže Saúdská Arábie pouští na trh méně ropy a přitom jí těží více, naznačuje to slabší poptávku," řekl agentuře Reuters analytik z Commerzbank Carsten Fritsch. "To lze jen stěží interpretovat jako argument ve prospěch růstu cen ropy," dodal. Rijád dává v poslední době najevo, že mu výrazný pokles cen z minulých měsíců nevadí a že je připraven zachovat vysokou úroveň dodávek, aby nepřišel o podíl na trhu.

Trh v pátek oslabily zprávy o růstu těžby v Iráku a relativně vysoké produkci v Libyi, zmítané vnitřními střety. Podkopává je i pokles cen akcií v Evropě a v USA. Mezi investory na akciových trzích se zvýšily obavy z šíření eboly poté, co se jí nakazil lékař v New Yorku, který po příletu ze západní Afriky jezdil metrem a taxíkem a chodil do veřejně přístupných zařízení.

Ropu nadále oslabují signály zpomalování ekonomického růstu v Číně a stagnace v eurozóně. Propad cen se zrychlil poté, co hlavní členové OPEC signalizovali, že na zasedání ministrů členských zemí na konci listopadu nelze čekat žádný zásah v podobě omezení produkce.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americký výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (P&G) v prvním čtvrtletí svého nového fiskálního roku hospodařil s čistým ziskem 1,99 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období vydělala 3,03 miliardy dolarů. Tržby společnosti se meziročně snížily o 0,2 % na 20,792 miliardy USD. V rámci kvartálních hospodářských výsledků společnost taktéž oznámila, že se zbaví značky baterií Duracell a oddělí ji do samostatné firmy. Odštěpení divize na výrobu baterií Duracell je součástí plánu skupiny na odprodej velkého množství menších a méně lukrativních značek.
  • Americké automobilce Ford Motor klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 34 % na 835 milionů USD. Hospodaření podle pátečního prohlášení firmy stáhly dolů mimořádné náklady na nový model pickupu F-150, který se má začít prodávat ještě v letošním roce. Výsledky však díky silnému výkonu v Severní Americe a Číně překonaly očekávání analytiků.
  • Výsledky Colgate-Palmolive ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,754 USD), tržby 4,379 miliardy USD (odhad: 4,445 miliardy USD).
  • Výsledky Bristol-Myers Squibb ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 3,92 miliardy USD (odhad: 3,815 miliardy USD).
  • Výsledky UPS ve 3Q: Zisk na akcii 1,32 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 14,29 miliardy USD (odhad: 14,192 miliardy USD).
  • Výsledky Moody's ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,00 USD (odhad: 0,90 USD), tržby 816,1 milionu USD (odhad: 788,333 milionu USD).
  • Zisk transatlantického provozovatele akciových trhů Nasdaq OMX Group se ve třetím čtvrtletí mírně zvýšil. Jeho výnosy sice klesly, to však v dopadu na zisk vynahradily snížené náklady, sdělila v pátek společnost. Čistý zisk Nasdaq OMX stoupl na 123 milionů dolarů ze 113 milionů USD ve stejném období loňského roku. Očištěný zisk na akcii mírně překonal odhady analytiků oslovených agenturou Reuters.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj:
ČTK, Bloomberg, Reuters
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat