US MARKETOtevírá za: 16 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké akcie v pátek zahájily rok 2015 rozpačitě, ve zkráceným týdnu ztratily přes procento

Americké akcie zahájily první den obchodování v novém roce růstem, později se však vývoj na trhu otočil a všechny tři nejsledovanější indexy se propadly pod nulu, odkud se v závěru vymanil jen Dow. Akcie energetických podniků zůstávají pod tlakem kvůli klesajícím cenám ropy. Náladu investorů navíc zasáhla zpráva o zpomalení růstu zpracovatelského průmyslu v závěru loňského roku.

Index Dow v pátek posílil o 0,06 % na 17 832,99 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,03 % na 2 058,20 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,20 % na 4 726,81 bodu. Objem obchodů byl hluboce podprůměrný. Index volatility VIX klesl o více než sedm procent na 17,79 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o pět bazických bodů na 2,12 %.

V závěru týdne se dařilo energetickým titulům, akciím ze sektoru služeb a cenným papírům z odvětví zdravotní péče. Kolem půl procenta naopak odepsaly sektory cyklického a necyklického spotřebního zboží a přibližně o čtyři desetiny procenta oslabilo průmyslové odvětví.

Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 1,26 %, širší S&P 500 odepsal 1,49 % a technologický Nasdaq oslabil o 1,66 %.

Loni vykázaly akciové trhy ve Spojených státech amerických šestý celoroční nárůst za sebou. Dow stoupl o 7,5 %, S&P 500 si připsal 11,4 % a technologický Nasdaq rok uzavřel s nárůstem o 13,4 %.

Páteční údaje Institutu nákupních manažerů (ISM) ukázaly, že tempo růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu Spojených států bylo v prosinci nejnižší za posledních šest měsíců. "Horší než očekávaná čísla o průmyslové aktivitě obnovila obavy z dopadů zpomalování evropské ekonomiky. Víme, že zbytek světa má ekonomické problémy, a panují obavy, že americká ekonomika nebude dostatečně silná na to, aby tyto externí vlivy zvládla," říká Kate Warneová ze společnosti Edward Jones. Zároveň však dodává, že jde spíše o strach investorů z toho, co by mohlo přijít. "Investoři zapomínají, že přestože byl ISM slabší, než se čekalo, stále jde o expanzi a číslo bylo v souladu s 3% ekonomickým růstem."

"Investoři čekají na potvrzení toho, že je na tom americká ekonomika skutečně tak dobře, jak bylo dosud proklamováno," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Peter Sorrentino ze společnosti Huntington Asset Advisors. "Stále je zde patrný strach, že jsou americké akcie vzhledem k tempu ekonomické expanze překoupené, takže je pravděpodobné, že se trh až do vydání zásadních ekonomických dat několik dní nikam výrazně neposune."

Hlavní páteční události na amerických trzích

Z indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie provozovatele platebních karet Visa (+1,08 %), počítačového obra IBM (+1,01 %) a mobilního operátora AT&T (+0,83 %). Nedařilo se naopak cenným papírům maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,47 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,16 %) či průmyslového konglomerátu General Electric (-0,83 %).

Výrazně zdražily akcie těžaře ropy a zemního plynu Linn Energy (+12,34 %), který oznámil, že přibližně o polovinu sníží pravidelně vyplácenou dividendu a výrazně omezí své kapitálové výdaje, aby eliminoval nepříznivé dopady poklesu cen ropy. Společnost letos plánuje na průzkum ložisek ropy a zemního plynu vydat 730 milionů dolarů, což je 53 % méně, než kolik na tyto aktivity vydala v roce 2014. Firma dále uvedla, že se připravuje na scénář, že se letos ceny ropy budou pohybovat jen kolem 60 dolarů za barel.

Nedařilo se naopak akciím automobilky Tesla Motors (-1,41 %), pro kterou klesající ceny ropy znamenají nižší poptávku zákazníků po jejím plně elektrickém sedanu Model S.

Zlevnily i akcie technologické společnosti Apple (-0,95 %), jejichž cena se navíc dostala pod 50denní klouzavý průměr, který mnozí analytici a investoři považují za ukazatel trendu. Cenné papíry Applu dolů aktuálně sráží obavy, že se z chytrých hodinek iWatch, které firma představila v loňském roce, nestane takový bestseller jako dříve z hudebních přehrávačů iPod, telefonů iPhone a tabletů iPad. Kromě toho navíc někteří investoři tvrdí, že se již ani tabletům iPad nedaří tak, jak by si firma přála.

Mírně ztratily akcie největší americké automobilky General Motors (-0,20 %), která loňský rok zakončila dalším svoláváním automobilů do servisů. Nejnovější tři kola svolávání aut se týkají více než 80 tisíc vozů. Společnost loni různé automobily do servisů svolávala celkem čtyřiaosmdesátkrát.

Dolar k euru posílil na maximum za čtyři a půl roku

Dolar v pátek v páru k euru posílil na 4,5leté maximum a k jenu se opět vrátil nad 120 USD/JPY. Euro podkopaly výroky šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, které podpořily očekávání, že banka v brzké době zahájí nákupy vládních dluhopisů, tedy takzvané kvantitativní uvolňování.

Dolar se v úvodu páteční obchodní seance pohyboval kolem 1,209 EUR/USD a po celodenním posilování se americká měna krátce po desáté hodině večer obchodovala jen mírně nad 1,2 EUR/USD.

Mario Draghi německému ekonomickému listu Handelsblatt řekl, že riziko, že ECB nesplní svůj úkol zajistit měnovou stabilitu, je nyní větší než před šesti měsíci. Draghi navíc uvedl, že banka technicky připravuje změny ve svém programu odkupu cenných papírů. Podle analytiků tak signalizoval, že je ECB připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky.

"Euro by se mohlo propadnout i pod 1,2 EUR/USD, protože je zde riziko, že čísla o inflaci v eurozóně budou příští týden velmi slabá," řekl podle agentury Reuters analytik Niels Christensen ze společnosti Nordea. "To by ještě zvýšilo tlak na ECB, aby na svém lednovém zasedání uskutečnila nové kroky."

K japonskému jenu dolar posílil ze 119,80 USD/JPY na 120,46 USD/JPY.

Cena severomořské ropy Brent zahájila první obchodní den v novém roce výrazným růstem. Brzy se však vrátila k poklesu a sestoupila na novou nejnižší úroveň od roku 2009. Dolů ji tlačí hlavně přetrvávající převis nabídky nad poptávkou.

Ropa Brent v pátek zlevnila až na 55,48 dolaru za barel, ačkoli se její cena zhruba půl hodiny po začátku obchodování vyšplhala až na 58,54 dolaru za barel. Krátce před desátou hodinou se barel Brentu prodával za 56,29 dolaru a severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevňovala o 1,22 dolaru na 52,59 USD za barel.

V celém loňském roce Brent zlevnil o 48 % na 57,33 dolaru za barel. V letech 2011 až 2013 přitom průměrná cena Brentu činila zhruba 110 dolarů za barel. Za loňským propadem cen ropy stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu cen ale přispívají také obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii.

Zlato v pátek zdražilo o 1,35 dolaru na 1 185,30 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o necelých 10 centů na 15,785 USD za trojskou unci.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa