Americké akcie v pátek zahájily rok 2015 rozpačitě, ve zkráceným týdnu ztratily přes procento

Americké akcie zahájily první den obchodování v novém roce růstem, později se však vývoj na trhu otočil a všechny tři nejsledovanější indexy se propadly pod nulu, odkud se v závěru vymanil jen Dow. Akcie energetických podniků zůstávají pod tlakem kvůli klesajícím cenám ropy. Náladu investorů navíc zasáhla zpráva o zpomalení růstu zpracovatelského průmyslu v závěru loňského roku.
Index Dow v pátek posílil o 0,06 % na 17 832,99 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,03 % na 2 058,20 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,20 % na 4 726,81 bodu. Objem obchodů byl hluboce podprůměrný. Index volatility VIX klesl o více než sedm procent na 17,79 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o pět bazických bodů na 2,12 %.
V závěru týdne se dařilo energetickým titulům, akciím ze sektoru služeb a cenným papírům z odvětví zdravotní péče. Kolem půl procenta naopak odepsaly sektory cyklického a necyklického spotřebního zboží a přibližně o čtyři desetiny procenta oslabilo průmyslové odvětví.
Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 1,26 %, širší S&P 500 odepsal 1,49 % a technologický Nasdaq oslabil o 1,66 %.
Loni vykázaly akciové trhy ve Spojených státech amerických šestý celoroční nárůst za sebou. Dow stoupl o 7,5 %, S&P 500 si připsal 11,4 % a technologický Nasdaq rok uzavřel s nárůstem o 13,4 %.
Páteční údaje Institutu nákupních manažerů (ISM) ukázaly, že tempo růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu Spojených států bylo v prosinci nejnižší za posledních šest měsíců. "Horší než očekávaná čísla o průmyslové aktivitě obnovila obavy z dopadů zpomalování evropské ekonomiky. Víme, že zbytek světa má ekonomické problémy, a panují obavy, že americká ekonomika nebude dostatečně silná na to, aby tyto externí vlivy zvládla," říká Kate Warneová ze společnosti Edward Jones. Zároveň však dodává, že jde spíše o strach investorů z toho, co by mohlo přijít. "Investoři zapomínají, že přestože byl ISM slabší, než se čekalo, stále jde o expanzi a číslo bylo v souladu s 3% ekonomickým růstem."
"Investoři čekají na potvrzení toho, že je na tom americká ekonomika skutečně tak dobře, jak bylo dosud proklamováno," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Peter Sorrentino ze společnosti Huntington Asset Advisors. "Stále je zde patrný strach, že jsou americké akcie vzhledem k tempu ekonomické expanze překoupené, takže je pravděpodobné, že se trh až do vydání zásadních ekonomických dat několik dní nikam výrazně neposune."
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Stavební výdaje ve Spojených státech amerických v listopadu meziměsíčně klesly o 0,3 %. Čekal se naopak růst výdajů o 0,3 % po +1,2 % v říjnu (revidováno z +1,1 %).
- Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v závěru minulého roku kleslo. Sezónně očištěný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sestavovaný společností Markit Economics v prosinci klesl na 53,9 bodu z 54,8 bodu. Čekal se mírnější pokles indexu na 54,1 bodu. Přesto se index stále nachází výrazně nad 50bodovou hranicí, která odděluje růst aktivity od poklesu.
- Americký index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sestavovaný institutem ISM v prosinci klesl na šestiměsíční minimum 55,5 bodu z 58,7 bodu v listopadu. Čekal se výrazně mírnější pokles indexu na 57,6 bodu. V říjnu se index naopak dostal na 3leté maximum.
- Společnost Hewlett-Packard potvrdila, že prodala všechny obchodní značky spojené se společností Palm, kterou v roce 2010 koupila za 1,2 miliardy dolarů.
Z indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie provozovatele platebních karet Visa (+1,08 %), počítačového obra IBM (+1,01 %) a mobilního operátora AT&T (+0,83 %). Nedařilo se naopak cenným papírům maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,47 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,16 %) či průmyslového konglomerátu General Electric (-0,83 %).
Výrazně zdražily akcie těžaře ropy a zemního plynu Linn Energy (+12,34 %), který oznámil, že přibližně o polovinu sníží pravidelně vyplácenou dividendu a výrazně omezí své kapitálové výdaje, aby eliminoval nepříznivé dopady poklesu cen ropy. Společnost letos plánuje na průzkum ložisek ropy a zemního plynu vydat 730 milionů dolarů, což je 53 % méně, než kolik na tyto aktivity vydala v roce 2014. Firma dále uvedla, že se připravuje na scénář, že se letos ceny ropy budou pohybovat jen kolem 60 dolarů za barel.
Nedařilo se naopak akciím automobilky Tesla Motors (-1,41 %), pro kterou klesající ceny ropy znamenají nižší poptávku zákazníků po jejím plně elektrickém sedanu Model S.
Zlevnily i akcie technologické společnosti Apple (-0,95 %), jejichž cena se navíc dostala pod 50denní klouzavý průměr, který mnozí analytici a investoři považují za ukazatel trendu. Cenné papíry Applu dolů aktuálně sráží obavy, že se z chytrých hodinek iWatch, které firma představila v loňském roce, nestane takový bestseller jako dříve z hudebních přehrávačů iPod, telefonů iPhone a tabletů iPad. Kromě toho navíc někteří investoři tvrdí, že se již ani tabletům iPad nedaří tak, jak by si firma přála.
Mírně ztratily akcie největší americké automobilky General Motors (-0,20 %), která loňský rok zakončila dalším svoláváním automobilů do servisů. Nejnovější tři kola svolávání aut se týkají více než 80 tisíc vozů. Společnost loni různé automobily do servisů svolávala celkem čtyřiaosmdesátkrát.
Dolar k euru posílil na maximum za čtyři a půl roku
Dolar v pátek v páru k euru posílil na 4,5leté maximum a k jenu se opět vrátil nad 120 USD/JPY. Euro podkopaly výroky šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, které podpořily očekávání, že banka v brzké době zahájí nákupy vládních dluhopisů, tedy takzvané kvantitativní uvolňování.
Dolar se v úvodu páteční obchodní seance pohyboval kolem 1,209 EUR/USD a po celodenním posilování se americká měna krátce po desáté hodině večer obchodovala jen mírně nad 1,2 EUR/USD.
Mario Draghi německému ekonomickému listu Handelsblatt řekl, že riziko, že ECB nesplní svůj úkol zajistit měnovou stabilitu, je nyní větší než před šesti měsíci. Draghi navíc uvedl, že banka technicky připravuje změny ve svém programu odkupu cenných papírů. Podle analytiků tak signalizoval, že je ECB připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky.
"Euro by se mohlo propadnout i pod 1,2 EUR/USD, protože je zde riziko, že čísla o inflaci v eurozóně budou příští týden velmi slabá," řekl podle agentury Reuters analytik Niels Christensen ze společnosti Nordea. "To by ještě zvýšilo tlak na ECB, aby na svém lednovém zasedání uskutečnila nové kroky."
K japonskému jenu dolar posílil ze 119,80 USD/JPY na 120,46 USD/JPY.
Cena severomořské ropy Brent zahájila první obchodní den v novém roce výrazným růstem. Brzy se však vrátila k poklesu a sestoupila na novou nejnižší úroveň od roku 2009. Dolů ji tlačí hlavně přetrvávající převis nabídky nad poptávkou.
Ropa Brent v pátek zlevnila až na 55,48 dolaru za barel, ačkoli se její cena zhruba půl hodiny po začátku obchodování vyšplhala až na 58,54 dolaru za barel. Krátce před desátou hodinou se barel Brentu prodával za 56,29 dolaru a severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevňovala o 1,22 dolaru na 52,59 USD za barel.
V celém loňském roce Brent zlevnil o 48 % na 57,33 dolaru za barel. V letech 2011 až 2013 přitom průměrná cena Brentu činila zhruba 110 dolarů za barel. Za loňským propadem cen ropy stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu cen ale přispívají také obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii.
Zlato v pátek zdražilo o 1,35 dolaru na 1 185,30 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o necelých 10 centů na 15,785 USD za trojskou unci.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Nejvyšší zhodnocení přinesly letos investice do amerických akcií a překvapivě i do bezpečných fondů státních dluhopisů. Peníze uložené na termínovaných a spořicích vkladech jen lehce překonaly inflaci. Mírné výnosy vesměs přinesou i penzijní fondy a stavební spoření. České akcie spíše zlevnily.
- V Číně byly koncem minulého týdne zablokovány služby elektronické pošty Gmail americké společnosti Google. Na svědomí to má zřejmě systém čínské internetové cenzury označovaný v parafrázi na anglický název Velké čínské zdi jako "Great Firewall of China". Uvedla to v pondělí organizace GreatFire.org, která monitoruje zásahy čínských cenzorů.
- Společnost Roche v pondělí oznámila, že získala povolení od amerických regulačních úřadů na testování léků proti ebole. Léky LightMix a Ebola Zaire rRT-PCR se nyní mohou podle zprávy podávat pacientům se symptomy virového onemocnění, kteří zároveň splňují další rizikové faktory, například že cestovali do západní Afriky.
- Carl Icahn oznámil, že drží 7,77% podíl ve společnosti Manitowoc a hodlá se zasadit o to, aby došlo k jejímu rozdělení. Firma vznikla jako výrobce lodí, dnes se specializuje na dva sektory - výrobu jeřábů a profesionálního kuchyňského vybavení. A právě takto ji chce Icahn rozdělit do dvou samostatných společností. Investor zároveň dodal, že o kroku ještě nejednal s vedením firmy, ale hodlá je vyhledat co nejdříve. Akcie společnosti v pre-marketu posilovaly o více než 10 %.
- Index aktivity dallaského Fedu v listopadu klesl na 4,1 bodu (odhad: 9 bodů, říjen: 10,5 bodu).
- Investor Marc Faber v rozhovoru pro televizi Bloomberg prohlásil, že v současném prostředí monetárních intervencí po celém světě je obtížné cokoli predikovat. "Jen se vraťme zpátky o šest měsíců. Kdo by tehdy předvídal, že cena ropy klesne o 40 %? Nebo kdo by pár měsíců zpátky predikoval 35% pokles ceny zemního plynu?" prohlásil Faber. "Na trzích je mnoho volatility, dochází k velkým změnám hodnot měn. Netušíme, jak bude svět vypadat za rok," dodal.
- Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN) schválilo plán na vytvoření nového právního rámce pro proces restrukturalizace státních dluhů. Tento krok má zabránit spekulativním akcím, které způsobily, že se letos Argentina dostala již podruhé do platební neschopnosti, uvedla agentura AP.
- Spoluzakladatel a největší individuální podílník mikroblogovací sociální sítě Twitter Evan Williams v prosinci prodal 744 tisíc akcií firmy za téměř 28 milionů dolarů. Celkově pak insideři Twitteru v období od 1. do 23. prosince prodali téměř 1,2 milionu akcií firmy za 44,89 milionů USD.
- Ceny domů ve Spojených státech v říjnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 4,5 %, což je o desetinu procentního bodu více, než čekaly odhady, avšak nejméně za poslední dva roky. V září index stoupl o 4,9 %.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v prosinci po listopadovém poklesu oživila. Náladu spotřebitelů podpořilo zlepšené hodnocení současné ekonomické situace. Index spotřebitelské důvěry vzrostl na 92,6 bodu z 91 bodů v listopadu (revidováno z 88,7 bodu). Vyplývá to z úterní zprávy organizace Conference Board. Čekal se růst indexu na 93 bodů.
- Pokud ze strany Spojených států amerických dojde k dalšímu rozšiřování protiruských sankcí, může se americká vláda rozloučit s pomocí Ruska v jednání o íránském jaderném programu či řešení syrského konfliktu. V úterý to prohlásil mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič. Moskva tak reagovala na doplnění dalších čtyř jmen na sankční seznam USA.
- Spotová cena zlata se v závěru amerického silvestrovského obchodování ustálila na 1 180 USD za trojskou unci. Únorový futures kontrakt zakončil rok slabší o 1,5 % na 1 184,10 USD za unci.
- Pokračující prodeje domů v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,8 % (odhad: +0,5 %).
- Index nákupních manažerů v Chicagu v prosinci klesl na 58,3 bodu (odhad: 60,1 bodu, listopad: 60,8 bodu).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 26. prosince vzrostl o 17 tisíc na 298 tisíc. Čekal se přitom mírný nárůst na 290 tisíc z 281 tisíc v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí klesl o 53 tisíc na 2,35 milionu.
- Známý býk, profesor na univerzitě Wharton Jeremy Siegel, prohlašuje, že se akcie pevně drží v býčím teritoriu. Je možné, že Dow překoná hranici 20 000 bodů.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK