US MARKETOtevírá za: 57 h 1 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Americké akcie v pondělí navázaly na vývoj z konce minulého týdne a opět zlevnily. LinkedIn po zprávě, že ho převezme Microsoft, vystřelil téměř o 50 %

Americké akcie v pondělí potřetí v řadě oslabily. K poklesu velkou měrou přispěl softwarový gigant Microsoft, který ohlásil největší akvizici ve své historii. Do svého portfolia firma zařadí sociální síť LinkedIn, za niž zaplatí více než 26 miliard dolarů. Pozornost investorů se nyní soustředí na blížící se zasedání americké centrální banky (Fed) a na hrozbu odchodu Británie z Evropské unie.

Dow ztratil 0,74 % a uzavřel na 17 732,48 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,81 % na 2 079,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,94 % na 4 848,44 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 23,14 % na 20,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,6096 %.

Všech deset hlavních sektorů skončilo v červených číslech, nejvíce klesly telekomunikační odvětví, průmyslový sektor a finanční odvětví. Relativně nejlepší výkon naopak podal sektor veřejných služeb.

Měnový výbor Fedu bude v úterý a ve středu jednat o své měnové politice. Trh předpokládá, že centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny. Investoři však doufají, že si budou moci díky následné tiskové konferenci šéfky Fedu Janet Yellenové učinit lepší představu o budoucím vývoji měnové politiky v USA.

Investoři rovněž čekají na referendum o setrvání Británie v EU, které se uskuteční 23. června. "Nacházíme se týden od hlasování o brexitu, což na trzích vyvolává jisté napětí," uvedl analytik Bucky Hellwig ze společnosti BB&T Wealth Management. Na náladu na akciovém trhu v USA měl nepříznivý dopad rovněž nedělní masakr v gay klubu v americkém Orlandu.

Cena akcií společnosti Microsoft (-2,6 %) se propadla zhruba o dvě a půl procenta. Firma před začátkem obchodování oznámila, že za 26,2 miliardy USD převezme profesní sociální síť LinkedIn. Akcie LinkedInu (+46,64 %) naopak prudce posílily. Za jednu akcii LinkedInu zaplatí Microsoft 196 dolarů, což představuje proti páteční závěrečné ceně prémii asi 50 %. Pondělní seanci LinkedIn zakončil na 192,21 USD.

"Z našeho pohledu má dohoda strategický význam, jelikož pomůže Microsoftu doplnit jeho nabídku služeb a navíc jde dohromady s nástroji a programy jako Delve, Office 365 Groups nebo Power BI," říká Brent Thill, analytik z UBS. Na druhou stranu ale Thill upozorňuje, že Microsoft nikdy nebyl mistrem velkých akvizic, což bylo v poslední době vidět po převzetí finské Nokie. Projevit se podle něj negativně může zejména střet firemních kultur dospělého Microsoftu a mladého LinkedInu.

Dohoda o převzetí LinkedInu Microsoftem podpořila také akcie Twitteru (+3,78 %). Akcie Facebooku (-2,29 %) naopak výrazně klesly.

Akcie Microsoftu pod nulu tlačilo zejména vyjádření firmy, že plánuje akvizici LinkedInu financovat z většiny novým dluhem. Ratingová agentura Moody's na toto vyjádření zareagovala zařazením dluhového hodnocení Microsoftu na nejvyšším stupni AAA do revize, což znamená, že by jej mohla v dohledné době snížit. Hodnocením AAA se kromě Microsoftu mohou pochlubit již jenom farmaceutická firma Johnson & Johnson a ropný podnik ExxonMobil. Moody's upozorňuje, že kdyby Microsoft financoval dluhem celou transakci, zvýšil by se poměr jeho hrubého dluhu k zisku EBITDA na 2. Jako hraniční dříve agentura označovala úroveň 1,5.

V indexu Dow se vedle akcií Microsoftu výrazně propadly také cenné papíry vydavatelů platebních karet Visa (-2,22 %) a American Express (-2 %) nebo farmaceutické firmy Pfizer (-1,56 %) a technologického podniku Apple (-1,51 %). V plusu skončilo v indexu Dow jen pět z 30 emisí, a to akcie ExxonMobilu (+0,68 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+0,51 %), výrobce čipů Intel (+0,41 %), zábavní společnosti Walt Disney (+0,24 %) a energetické firmy Chevron (+0,12 %).

Apple v pondělí hostil výroční vývojářskou konferenci. Na ní společnost mimo jiné podle očekávání přejmenovala počítačový operační systém OS X na macOS a představila operační systém iOS 10 pro mobilní telefony a tablety a WatchOS 3 pro chytré hodinky Apple Watch. V iOS 10 se vylepšení dočkaly hlasová asistentka Siri, klávesnice Quick Type či aplikace pro práci s fotografiemi, hudbou a dalším obsahem. Systém WatchOS 3 pak má být údajně díky optimalizaci až sedmkrát rychlejší než jeho předchozí verze.

Nejistota na trzích podporovala japonský jen, ropa opět zlevnila

Na devizovém trhu v pondělí výrazně posílil japonský jen, který těžil zejména z nejistoty před blížícím se referendem o setrvání Británie v Evropské unii. K euru a britské libře se jen dostal na nejvyšší hodnotu za poslední tři roky, vůči americkému dolaru pak nejvýše za šest týdnů.

Euro v závěru obchodování v New Yorku vykazovalo vůči jenu pokles o zhruba 0,4 % na 119,95 JPY. Během dne přitom sestoupilo až na 119,01 JPY, nejníže od února 2013. Vůči dolaru si však euro zhruba 0,4 % připisovalo a pohybovalo se těsně pod 1,3 USD. Dolar k jenu večer oslaboval o 0,6 % na 106,16 JPY.

Světové ceny ropy v pondělí opět klesly, vliv na vývoj na trhu s ropou měly zejména obavy z hospodářského útlumu v Evropě a Asii a rovněž silný kurz dolaru. Ještě výraznějšímu poklesu cen černého zlata ale bránily pokračující výpadky dodávek suroviny z Nigérie.

Analytik Carsten Fritsch z německé Commerzbank řekl, že k poklesu cen ropy možná přispívají také obavy z takzvaného brexitu, tedy odchodu Británie z Evropské unie. Tyto obavy mimo jiné pomáhají k růstu americkému dolaru. Silnější kurz dolaru zvyšuje cenu ropy a dalších komodit držitelům jiných měn, což podkopává poptávku.

Minulý týden se ceny ropy vyšplhaly na nová letošní maxima díky polevujícímu převisu nabídky nad poptávkou na fyzickém trhu. "S ropou to teď možná vypadá výrazně lépe, z nejhoršího ale ještě venku není," uvedli analytici ze společnosti Barclays.

Zlato v pondělí večer zdražovalo o více než dvacet dolarů na 1 294,50 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o 12 centů na 17,46 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika