Americké akcie v pátek i za celý týden posílily, dařilo se technologiím
Americké akcie v pátek i za celý týden uzavřely v zelených číslech. Index S&P 500 posílil pátou seanci po sobě a zaznamenal výrazný týdenní růst, přestože investoři čelili zklamání z dat o spotřebitelské náladě a přetrvávajícím obavám z inflace. Optimismus na trzích podpořilo zmírnění obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou, které přineslo 90denní tarifní příměří. Navzdory varováním o rostoucích cenách spotřebitelé dál utrácejí, což naznačuje silnou domácí poptávku. Akciové indexy díky tomu překonaly negativní zprávy a technologické tituly zažily jeden z nejsilnějších týdnů letošního roku.
Index Dow v pátek stoupl o 0,78 % na 42 654,74 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,70 % na 5 958,38 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil v zisku 0,52 % na 19 211,10 bodu. Index volatility VIX se snížil o 3,31 % na 17,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na 4,497 %.

Technologie měly obzvláště silný týden. Akcie společnosti NVIDIA posílily přibližně o 16 %, Meta Platforms si připsala 8 %, cenné papíry Applu si polepšily o 6 % a Microsoft zdražil o 3 %. Tyto zisky přišly navzdory tomu, že index spotřebitelské nálady Michiganské univerzity klesl na druhou nejnižší úroveň v historii. Spotřebitelé zároveň očekávají, že ceny během příštího roku vzrostou o 7,3 %, oproti odhadovaným 6,5 % z minulého měsíce.
Akciový trh zažívá silné oživení poté, co se představitelé Spojených států a Číny na začátku týdne dohodli na 90denním příměří v rámci tarifních opatření. Tím došlo ke zmírnění obav investorů z eskalace globálního obchodního napětí a jeho dopadů na ekonomiku.
"Investoři teď přehodnocují obavy ze stagflace — mnozí se obávali, že zavedení cel okamžitě vyvolá prudký růst inflace, ale dosavadní data to nepotvrzují," řekl Jamie Cox, výkonný partner Harris Financial Group. "Američané sice říkají, že mají obavy z ekonomiky, ale jejich utrácení tomu vůbec neodpovídá. Spotřeba zatím hraje hlavní roli, pokud se oprostíme od zbytečného šumu."
Wall Street zároveň doufá, že v příštích týdnech bude v obchodní politice více jasno. Prezident Donald Trump v pátek oznámil, že jeho administrativa během dvou až tří týdnů pošle mnoha zemím dopisy s novými výšími cel. Tyto dopisy by měly nahradit jednání s těmi státy, se kterými USA aktuálně nestíhají jednat osobně.
V páteční seanci se dařilo zejména akciím ze zdravotnického sektoru, například Eli Lilly (+3,29 %) a UnitedHealth (+6,40 %), zatímco v červených číslech zakončily cenné papíry Broadcom (-1,73 %).
Akcie společnosti Virgin Galactic (+43,28 %) v pátek vyskočily poté, co firma zaměřená na vesmírný turismus vykázala za první čtvrtletí menší ztrátu, než očekávali analytici. Zároveň oznámila, že plánuje první vesmírný let s novou lodí SpaceShip na léto 2026.
Za celý týden zaznamenal S&P 500 zisk 5,27 %, Dow stoupl o 3,41 % a Nasdaq Composite vyskočil o 7,15 %.

Dolar v pátek posílil
Měnový pár EUR/USD se v pátek kolem 23.00 SELČ obchodoval okolo 1,11610. Dolar si tak připisoval 0,28 %.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Spojené státy americké a Spojené arabské emiráty pracují na dohodě, která by umožnila emirátu Abú Zabí nakoupit některé z nejpokročilejších polovodičů pro rozvoj umělé inteligence vyrobené v USA. Uvedl to americký prezident Donald Trump.
- Americká společnost Charter Communications, čtvrtý největší poskytovatel kabelové televize a širokopásmového připojení v USA, údajně vede pokročilá jednání o fúzi s konkurenční společností Cox Communications, třetím největším hráčem na trhu. Podle zprávy agentury Bloomberg by potenciální transakce mohla mít hodnotu přes 30 miliard dolarů (včetně dluhu) a byla by realizována formou kombinace hotovostního a akciového vyrovnání.
- Společnost Vistra, působící v oblasti výroby energie a prodeje elektřiny, se dohodla s firmou Lotus Infrastructure Partners na akvizici jejího portfolia zařízení na výrobu elektřiny ze zemního plynu s celkovou kapacitou 2,6 GW za 1,9 miliardy dolarů. Krok posílí geografickou diverzifikaci Vistry v oblasti plynových elektráren.
- Generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon se chystá pomalu uzavřít svou mimořádně úspěšnou kariéru v čele největší americké banky. Jeho plánovaný odchod ale vyvolává mezi investory obavy z budoucnosti banky, kterou vede od roku 2006. Pod jeho vedením JPMorgan Chase dlouhodobě překonává konkurenci, což potvrzuje i mimořádná návratnost investic dosahující v průměru 20 % ročně.
- Americký technologický gigant Microsoft předložil Evropské komisi nový návrh řešení vleklého antimonopolního vyšetřování. Firma nově nabízí možnost zakoupit kancelářský balík Office bez aplikace Teams za nižší cenu, než má současný balík s touto komunikační platformou. Kromě cenové změny Microsoft také slíbil, že zajistí lepší interoperabilitu svých služeb a produktů s aplikacemi konkurenčních společností.
- Americká kryptoměnová burza Coinbase čelí vyšetřování ze strany Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Regulátor prověřuje podezření, že Coinbase před vstupem na burzu v dubnu 2021 zkreslila údaje o počtu svých uživatelů, což mohlo investory uvést v omyl. Informaci potvrdil hlavní právník Coinbase Paul Grewal s tím, že jde o vyšetřování započaté za předchozí administrativy prezidenta Joea Bidena.
- Oblíbená hra Fortnite je nyní nedostupná pro uživatele iOS po celém světě. Společnost Epic Games oznámila, že Apple zablokoval její žádost o návrat hry do App Storu v USA i EU, čímž úplně odstřihl hráče Fortnite na iPhonech a iPadech.
- Ceny zboží dováženého do USA se v dubnu meziměsíčně nečekaně zvýšily o 0,1 %. Uvedlo to v pátek americké ministerstvo práce. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali pokles cen o 0,4 %. Za nárůstem stojí především dražší kapitálové produkty, zatímco ceny energií pokračovaly v poklesu. Meziročně dovozní ceny vzrostly rovněž o 0,1 %.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v dubnu klesl o 4,7 % (březen: +1,9 %) na celoročně přepočtené tempo 1,412 milionu jednotek (březen: 1,481 milionu). Zahájená výstavba naopak vzrostla o 1,6 % (březen: -10,1 %) na celoročně přepočtené tempo 1,361 milionu jednotek (březen: 1,339 milionu).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle předběžných dat klesl na 46,5 bodu (odhad: 48 bodů, duben: 47,3 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Spojené státy a Čína se dohodly na razantním snížení cel na vzájemnou obchodní výměnu. Krok přináší významné uvolnění obchodního napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Dohoda znamená, že dovozní cla mezi oběma zeměmi budou snížena ze 125 % na 10 %. Americké clo ve výši 20 % na čínský dovoz kvůli údajnému pašování fentanylu však zůstává v platnosti, což znamená, že celkové clo Spojených států na čínské zboží je 30 %. K průlomu došlo poté, co obchodní zástupci USA a Číny o víkendu vedli klíčová jednání ve Švýcarsku.
- Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který má přispět ke snížení cen některých léků od amerických výrobců.
- Adriana Kuglerová, členka rady guvernérů americké centrální banky, varovala, že vývoj obchodních vztahů a přetrvávající nejistota kolem cel komplikují schopnost Fedu správně vyhodnotit výhled růstu HDP a inflace v USA. V projevu v Irsku zdůraznila, že i dočasné pozastavení nejtvrdších cel mezi USA a Čínou zatím situaci výrazně nezpřehlednilo.
- Společnost Anheuser-Busch InBev oznámila, že letos investuje 300 milionů dolarů do svých amerických provozů v rámci podpory místní výroby za vlády prezidenta Donalda Trumpa. Současně zahajuje provoz nového závodu v Ohiu.
- Společnost Apple podle zdrojů deníku The Wall Street Journal plánuje na podzim zdražit novou řadu iPhonů, přičemž změny má doprovodit nový design a rozšířené funkce.
- Akcie společnosti Coinbase Global se před zahájením obchodování 19. května stanou součástí indexu S&P 500. Z něj po akvizici budou vyřazeny akcie firmy Discover Financial.
- Meziroční míra inflace ve Spojených státech v dubnu dosáhla 2,3 %. To je o něco méně, než předpokládali ekonomové. Cla prezidenta Trumpa teprve začala dopadat na zpomalující americkou ekonomiku, upozornilo v úterní zprávě ministerstvo práce.
- Americký index optimismu malých podniků v dubnu opět klesl a je na nejnižší úrovni od začátku roku. Podíl firem hlásících neobsazené pracovní pozice se propadl na nejnižší úroveň za více než čtyři roky, což naznačuje ochlazování trhu práce.
- Investiční banka Goldman Sachs zvýšila svůj dvanáctiměsíční cíl pro index S&P 500 na 6 500 bodů v reakci na zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou. Podle banky by mohl americký trh nadále těžit z obnovené důvěry.
- Microsoft propustí asi 6 000 zaměstnanců, což představuje 3 % jeho globální pracovní síly. Propouštění se dotkne různých úrovní a oddělení napříč geografickými oblastmi a má za cíl zjednodušení organizační struktury a snížení počtu manažerských vrstev. V centrále v Redmondu ve státě Washington bude propuštěno téměř 2 000 lidí. Podle firmy propouštění není reakcí na výkony zaměstnanců. Jedná se o největší vlnu od zrušení 10 000 pracovních míst v roce 2023.
- Navzdory nové obchodní dohodě mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy nebude největší britský řetězec Tesco zařazovat americké hovězí do své nabídky. Společnost potvrdila, že nadále bude prodávat výhradně maso z Británie a Irska.
- Startup Hinge Health, který se specializuje na digitální fyzioterapii, oznámil plán vstoupit na burzu s cílem získat až 437 milionů dolarů. Firma nabídne zhruba 13,7 milionu akcií v cenovém rozmezí 28 až 32 dolarů, čímž by mohla dosáhnout tržní kapitalizace přes 2,4 miliardy dolarů.
- Bank of America oznámila záměr do konce roku 2027 otevřít více než 150 nových poboček ve Spojených státech. Rozhodnutí zdůrazňuje důležitost fyzické přítomnosti banky i v době rostoucího využívání digitálního bankovnictví.
- Americká fintech společnost Chime podala žádost o úpis akcií na burze Nasdaq. Chime se prezentuje jako technologická firma (nikoli banka), která poskytuje finanční služby, jako jsou debetní a kreditní karty, mikroúvěry a přímé vklady, přičemž hlavním zdrojem příjmů jsou interchange poplatky z plateb kartami. V prvním čtvrtletí 2025 vykázala firma čistý zisk 12,4 milionu dolarů při tržbách 518,7 milionu dolarů (meziročně +32 %). Aktivních uživatelů měla na konci března 8,6 milionu (meziročně +23 %), z nichž dvě třetiny využívají Chime jako svůj hlavní finanční nástroj. IPO přichází po období odkladů kvůli tržní nejistotě a obnovenému napětí v mezinárodním obchodě. Chime má podporu investorů jako Crosslink Capital, DST Global, General Atlantic a dalších a umístila se na 22. místě v žebříčku CNBC Disruptor 50 pro rok 2024. Výši plánovaného výnosu z IPO firma zatím nezveřejnila.
- Společnost Kraft Heinz, známá především díky produktům jako kečup Heinz nebo makarony Kraft, oznámila investici ve výši 3 miliard dolarů do modernizace svých výrobních závodů ve Spojených státech. Jedná se o největší investici firmy do domácí výroby za deset let.
- Makléřská platforma pro obchodování s akciemi eToro, která výrazně rozšiřuje svou činnost v oblasti kryptoměn, stanovila cenu své primární veřejné nabídky akcií (IPO) na 52 dolarů za kus. Společnost se sídlem v Izraeli získala téměř 310 milionů dolarů prodejem téměř šesti milionů akcií, což ji oceňuje přibližně na 4,2 miliardy dolarů. Původně plánovala prodávat akcie za 46 až 50 dolarů za kus. Dalších téměř šest milionů cenných papírů prodávají stávající akcionáři. První den na burze akcie firmy zpevnily o skoro 30 %.
- Výrobce čipů Advanced Micro Devices ve středu oznámil, že jeho představenstvo schválilo nový program zpětného odkupu akcií v objemu 6 miliard dolarů. Celková výše schválených prostředků na odkupy tak nyní činí přibližně 10 miliard dolarů.
- Americká fintech firma Chime podala žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO) a plánuje vstoupit na burzu Nasdaq. V prospektu firma uvedla, že loni dosáhla tržeb 1,67 miliardy dolarů a provozní ztráty 62,2 milionu dolarů.
- Prezident USA Donald Trump se ostře vymezil proti expanzi technologické společnosti Apple do Indie. Ve čtvrtečním vystoupení uvedl, že firmu vyzval k omezení výroby mimo území Spojených států a ke zvýšení domácích investic. Kritiku směřoval přímo na generálního ředitele Tima Cooka.
- Největší americká kryptoměnová burza Coinbase uvedla, že v důsledku kybernetického útoku očekává náklady mezi 180 a 400 miliony dolarů. Útočníci získali jména, adresy a e-maily části uživatelů, přístup k přihlašovacím údajům ani heslům ale nezískali. Firma oznámila, že odškodní zákazníky, kteří byli podvodem přiměni k odeslání prostředků útočníkům.
- Index cen výrobců v USA v dubnu nečekaně klesl o 0,5 % v důsledku prudkého zlevnění služeb, zejména v cestovním ruchu a finančních službách. Meziroční růst cen zpomalil na 2,4 %. Slabší výsledek může snížit odhad inflace a urychlit snižování sazeb ze strany Fedu.
- Dick's Sporting Goods oznámila akvizici konkurenčního řetězce Foot Locker za 2,4 miliardy dolarů. Spojením chce získat silnější postavení na trhu se sportovní obuví, rozšířit mezinárodní působnost a oslovit mladší městskou klientelu.
- Americká průmyslová výroba v dubnu meziměsíčně klesla o 0,4 %, zatímco analytici očekávali jen 0,2% pokles. Na vině je zejména propad produkce motorových vozidel o 1,9 %. Sektor dále brzdí cla prezidenta Trumpa, která vytvářejí nejistotu na trzích a komplikují výrobní řetězce.
- Finanční trhy s napětím očekávaly čtvrteční vystoupení předsedy americké centrální banky Jeromea Powella. Guvernér Fedu v projevu naznačil významný posun v uvažování Fedu o měnové politice. Hlavním sdělením bylo, že Fed zahajuje revizi své strategie z roku 2020, a to v reakci na proměněné ekonomické prostředí a častější nabídkové šoky. Cílem je vytvořit flexibilnější rámec, který lépe obstojí v nové realitě globálních nejistot.
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu vzrostl v květnu na -4 body z dubnových -26 bodů, a překonal tak očekávání trhu, který počítal s hodnotou -11 bodů. Přestože zůstává v záporném pásmu, naznačuje částečné oživení sektoru.
- Tržby maloobchodních prodejců ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně stouply o 0,1 %, čekala se jejich stagnace. Meziročně se snížily o 1 %, když se čekal pokles o 0,5 %.
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (tzv. Empira State index) v květnu klesl na -9,2 bodu z dubnových -8,1 bodu. Přesto ale překonal očekávání trhu. Zlepšily se nové objednávky i dodávky, zatímco zaměstnanost, dostupnost surovin a investiční výhled se zhoršily. Náklady výrobců vystoupaly na dvouleté maximum.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 10. května zůstal na 229 tisících, jak se čekalo (předchozí týden revidován z 228 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 3. května stoupl na 1,881 milionu z 1,872 milionu (revidováno z 1,879 milionu), když se čekal růst na 1,890 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Mediální společnost Fox v pondělí oznámila meziroční nárůst tržeb za třetí čtvrtletí o 27 % na 4,37 miliardy dolarů, čímž překonala odhady analytiků. Tahounem byla rekordní sledovanost Super Bowlu, která přinesla prudký nárůst reklamních příjmů.
- Výsledky Cisco Systems v 3QFY2025: Zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 14,15 miliardy USD (odhad: 14,06 miliardy USD).
- Společnost CoreWeave, zaměřená na pronájem výpočetního výkonu pro umělou inteligenci, zveřejnila své první hospodářské výsledky od březnového IPO. I přes výrazný růst tržeb investory znepokojily vysoké plánované výdaje.
- Maloobchodní gigant Walmart zveřejnil smíšené výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku. Tržby mu stouply o 2,5 % na 165,6 miliardy dolarů, což nestačilo na odhad Wall Street ani na předchozí výhledy firmy. Upravený zisk na akcii ale vzrostl na 0,61 dolaru a překonal očekávání analytiků.
Zdroj: CNBC