Americké akcie ve čtvrtek mírně zdražily, investoři čekají na důležitá data z trhu práce. Ve zkráceném týdnu akcie převážně posílily

Americké akciové trhy ve čtvrtek oživily ze ztrát z předešlých dvou dní. Náladu na Wall Street podpořily příznivé dílčí údaje z trhu práce před páteční klíčovou zprávou o březnovém vývoji nezaměstnanosti v USA. Obchodováním s ropou hýbala pokračující jednání o íránském jaderném programu, která podle všeho spějí úspěšně do finále. V pátek zůstanou americké burzy kvůli velikonočním svátkům zavřené.
Dow posílil o 0,37 % na 17 763,24 bodu, širší S&P 500 přidal 0,35 % na 2 066,96 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,14 % na 4 886,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,91 % na 14,67 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,91 %.
V zelených číslech uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům, akciím ze sektoru necyklického spotřebního zboží a cenným papírům z odvětví cyklického spotřebního zboží. Klesl pouze sektor základních materiálů.
"Investoři čekají, co jim firmy řeknou k posilování dolaru. Jsou zvědaví, jak moc silná měna zasáhla jejich hospodaření," řekl Quincy Krosby, tržní stratég z Prudential Financial. "Jakékoli náznaky vlivu kurzových výkyvů na hospodářské výsledky budou klíčové."
V pátek bude ve Spojených státech zveřejněna klíčová statistika z trhu práce. Analytici v průměru očekávají, že americká ekonomika v březnu vytvořila 245 tisíc pracovních míst po únorovém přírůstku 295 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 5,5 %.
Středeční zpráva agentury ADP nicméně naznačila, že by výsledek mohl za očekáváním zaostat. Podle ADP soukromý sektor v USA v březnu vytvořil 189 tisíc pracovních míst, čekalo se 225 tisíc. Přírůstek je nejnižší od loňského ledna, kdy pracovní trh i celou ekonomiku podkopalo nezvykle chladné počasí.
Za celý zkrácený obchodní týden americké akcie nepatrně posílily. Dow vzrostl o 0,3 % a S&P 500 přidal 0,31 %, zatímco Nasdaq o 0,09 % klesl.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Evropská komise se v příštích několika týdnech chystá učinit nové kroky v antimonopolním sporu s americkou internetovou společností Google. Listu The Wall Street Journal to řekl zdroj obeznámený se situací.
- Pokud se mají ceny ropy odrazit ode dna, musejí těžbu v první řadě snížit Spojené státy, ne OPEC. V rozhovoru pro televizi CNBC to ve čtvrtek řekl Michele Della Vigna z evropské divize americké investiční banky Goldman Sachs. Přebytek ropy na trzích je podle něj primárně důsledkem vysoké těžby v zemích mimo OPEC.
- Cena železné rudy vytrvale klesá již od začátku loňského roku a ve čtvrtek sestoupila pod 55 dolarů za tunu. Výrazné zlevňování suroviny je důsledkem silné těžby v Austrálii a nárůstu dodávek levné rudy na trh. V Číně se podle deníku Guardian ruda obchoduje dokonce i za méně než 50 USD za tunu.
- Americký trh čeká výsledková sezóna, která ale pravděpodobně bude oproti posledním rokům slabší kvůli výraznému posílení amerického dolaru a propadu cen ropy. Historicky je ale duben pro americký trh s akciemi mimořádně úspěšný.
- Americká technologická firma Apple zveřejní své hospodářské výsledky za druhé fiskální čtvrtletí 27. dubna. Podle analytiků z americké finanční skupiny Citigroup společnost opět představí velmi silná čísla, která strčí odhady trhu s přehledem do kapsy.
- Evropská komise zjišťuje, zda se americká společnost Apple v rámci dohod s nahrávacími společnostmi nesnaží svým konkurentům na poli digitální hudby omezit přístup k hudebním nahrávkám a archivům. Napsal to ve čtvrtek britský list Financial Times s odkazem na informované zdroje. Výrobce telefonů iPhone se dohodami s hudebními firmami připravuje na spuštění vlastní služby hudebního streamingu, což je nabídka jednorázového poslechu rozsáhlého množství nahrávek za měsíční paušál nebo za přerušování reklamami.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 28. března klesl na 268 tisíc. Očekával se pokles na 285 tisíc z 288 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 282 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 21. března klesl na 2,325 milionu z 2,413 milionu (revidováno z 2,416 milionu), čekal se pokles na 2,405 milionu.
- Obchodní bilance Spojených států v březnu skončila s deficitem 35,4 miliardy USD (odhad: -41,2 miliardy USD, únor: -42,7 miliardy USD).
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v březnu klesl na 50 bodů (únor: 63,1 bodu).
- Podnikové objednávky v únoru stouply o 0,2 % (odhad: -0,4 %, leden: -0,2 %).
- Za poslední týden ubylo v USA dalších 11 aktivních ropných vrtů. Je jich nyní 802, což je nejméně od týdne do 4. března 2011. Aktivních zařízení těžících plyn a ropu je v USA aktuálně 1 028, o 20 méně než před týdnem.
- Je potřeba dále analyzovat všechna dostupná data a provádět další výzkumy, abychom přišli na to, jak většinu společnosti posunout finančně nahoru a udržet ji tam. Ve čtvrtek to na konferenci americké centrální banky řekla šéfka Fedu Janet Yellenová. Guvernérka banky zopakovala, že je rozdíly mezi příjmy vysokopříjmových skupin a zbytkem společnosti znepokojena.
Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,25 %), mobilního operátora Verizon Communications (+1,12 %) a technologické firmy United Technologies (+1,04 %). Nedařilo se naopak cenným papírům softwarové společnosti Microsoft (-1,06 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,48 %) či technologické firmy Cisco Systems (-0,44 %).
Akcie internetového a technologického obra Google (-1,49 %) odevzdaly více než procento poté, co se na trhu objevila zpráva, že se Evropská komise v antimonopolním sporu s firmou chystá v příštích několika týdnech učinit nové kroky. Komise začala v roce 2010 vyšetřovat, zda Google nezneužívá svého dominantního postavení v oblasti internetového vyhledávání, a nyní podle listu The Wall Street Journal žádá firmy, které si na Google stěžovaly, aby povolily zveřejnění některých důvěrně poskytnutých informací, což podle odborníků signalizuje, že připravuje oficiální obvinění Googlu.
Výrazně naopak zdražily akcie prodejce ojetých aut CarMax (+9,27 %), který ve čtvrtek zveřejnil slušné hospodářské výsledky. Firma oznámila, že ve svém čtvrtém finančním čtvrtletí hospodařila se ziskem 143,1 milionu dolarů neboli 0,67 USD na akcii oproti zisku 99,2 milionu dolarů neboli 0,44 USD na akcii ve stejném období o rok dříve. Tržby firmě meziročně stouply o 14,2 % na 3,51 miliardy dolarů. Analytici čekali, že společnost vykáže zisk na akcii 0,60 USD a tržby 3,5 miliardy dolarů.
Akcie výrobců cigaret Lorillard (+2,76 %) a Reynolds American (+4,35 %) zdražily téměř o tři, respektive více než čtyři procenta díky spekulacím, že by Federální obchodní komise (FTC) mohla v záležitosti schválení jejich plánovaného spojení rozhodnout ještě během tohoto týdne.
Raketový růst předvedly cenné papíry izraelského výrobce tiskových strojů Kornit Digital (+40,00 %), které na burze Nasdaq zažily premiéru. Během prvního obchodního dne se akcie firmy vyšplhaly až na 14,67 USD na kus a nakonec uzavřely na 14 USD za kus. Společnost je upsala za 10 dolarů za kus.
Dolar oslabil k euru a nepatrně zpevnil k jenu
Dolar ve čtvrtek vůči euru dále klesal, a to i přesto, že z americké ekonomiky přišly příznivé zprávy. Investoři kupují eura, aby si před velikonočními svátky vybrali zisky z předešlého masivního růstu hodnoty americké měny, řekli analytici agentuře Reuters. Investoři navíc likvidují dolarové pozice před páteční klíčovou zprávou z amerického trhu práce.
K euru dolar krátce po desáté hodině oslaboval o procento na 1,088 EUR/USD. K japonskému jenu americká měna nepatrně posilovala na 119,75 USD/JPY.
Příznivým signálem před páteční zprávou z trhu práce byly údaje o nečekaném týdenním poklesu počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Kdyby dopadly údaje z trhu práce za březen lépe, než se čeká, vedlo by to podle analytiků k výraznému posílení dolaru, protože by to zvýšilo očekávání, že americká centrální banka zvýší v dohledné době své úrokové sazby.
Světové ceny ropy ve čtvrtek po středečním prudkém růstu obnovily pokles. Trhem během dne zmítala nejistota ohledně výsledku švýcarských jednání mezi Íránem a šesti mocnostmi o íránském jaderném programu.
Kolem 21.00 SELČ přišla z Ženevy zpráva, že bylo dosaženo dohody na "klíčových bodech" jednání a že rozhovory budou pokračovat, aby bylo konečné a úplné dohody dosaženo do 30. června. To by mělo vyústit v omezení a kontrolu jaderných ambicí Íránu výměnou za zrušení některých protiíránských sankcí ze strany Organizace spojených národů, Spojených států a Evropské unie. Ukončení sankcí bude znamenat otevření dveří přílivu íránské ropy na světový trh, a tedy další tlak na pokles cen černého zlata.
Írán nyní podle průzkumu agentury Reuters těží kolem 2,8 milionu barelů ropy denně a západní sankce omezují jeho vývoz na milion denních barelů. V supertankerech Írán drží nejméně 30 milionů barelů ropy připravených k okamžitému prodeji.
Severomořská ropa Brent krátce po konci obchodování na amerických burzách zlevňovala o 1,58 dolaru na 55,21 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou chvíli klesala o sedm centů na 49,52 USD za barel.
Ve středu ropu mimo jiné podpořily i vládní údaje, podle nichž těžba suroviny v USA minulý týden klesla poprvé od konce ledna. Zásoby ropy u amerických rafinerií se sice zvýšily dvanáctý týden za sebou, zároveň ale vzrostla poptávka po benzinu.
Zlato ve čtvrtek zlevnilo o necelé tři dolary na 1 201 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 20 centů na 16,76 USD za trojskou unci.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK