Americké akcie ve čtvrtek opět mírně zdražily, pokračující růst cen ropy podporoval tituly z energetického sektoru

Americké akcie ve čtvrtek znovu mírně posílily. Růst podporovaly tituly z energetického sektoru a akcie maloobchodního prodejce Wal-Mart, které zpevnily poté, co společnost reportovala čtvrtletní výsledky nad odhady analytiků.

Index Dow vzrostl o 0,13 % na 18 597,70 bodu, S&P 500 stoupl o 0,22 %, na 2 187,02 bodu a index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 0,22 % na 5 240,15 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,23 % na 11,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 1,534 %.

V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů. Největší zisky si připsaly energetické odvětví, sektor základních materiálů a odvětví necyklického spotřebního zboží, nejméně naopak stouply sektor zdravotní péče, finanční odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.

Akcie světově největšího maloobchodního prodejce Wal-Mart Stores (+1,88 %) díky čtvrtletním výsledkům hospodaření a lepšímu výhledu uzavřely nejvýše za 14 měsíců.

Ztrácely naopak cenné papíry telekomunikačních firem. Výrobce vybavení pro telekomunikační sítě Cisco Systems (-0,78 %) oznámil, že zruší 5 500 pracovních míst, a zklamal prognózou celoročních hospodářských výsledků.

V indexu Dow se vedle akcií Wal-Martu dařilo také cenným papírům energetických podniků Chevron (+1,3 %) a ExxonMobil (+0,91 %) či chemického podniku DuPont (+1,21 %). Zlevnily naopak akcie výrobce stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,22 %) či řetězce hobby marketů Home Depot (-0,99 %).

Akcie energetických podniků reagovaly na vývoj na trhu s ropou. Cena severomořské ropy Brent se poprvé po šesti týdnech vyhoupla nad 50 dolarů na barel díky zprávám, že přední světoví producenti se chystají na jednání o možném zmrazení těžby.

Na začátku srpna ceny ropy klesly ke 40 dolarům za barel, od minulého týdne ale výrazně rostou, Brent za týden získal asi 20 %. Trh ožívá od chvíle, kdy saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih řekl, že členové ropného kartelu OPEC budou v rámci zářijového neoficiálního zasedání jednat s nečlenskými zeměmi o krocích na podporu cen suroviny.

Analytici ale vůči dohodě o zmrazení produkce zůstávají vesměs skeptičtí. Saúdská Arábie naznačila, že tento měsíc možná zvýší těžbu na nový rekord. Omezení těžby by navíc přišlo v době, kdy končí sezónně zvýšená poptávka po ropě na severní polokouli.

Americký dolar ve čtvrtek oslabil. Reagoval tak na středeční zveřejnění zápisu z červencového zasedání měnového výboru americké centrální banky. Zápis ze zasedání FOMC ukázal, že jeho členové nejsou jednotní v názoru na brzké zvýšení úrokových sazeb.

V závěru obchodování euro vůči dolaru posilovalo o 0,7 % na 1,137 EUR/USD a dolar k jenu klesal o 0,3 % na 99,94 USD/JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal o 0,6 % na 94,15 bodu.

Zlato ve čtvrtek večer zdražovalo o více než pět dolarů na 1 354 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o pět centů na 19,76 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Americká bankovní společnost United Bankshares koupí konkurenční finanční ústav Cardinal Financial. Transakce formou výměny akcií bude mít hodnotu asi 912 milionů USD, sdělila ve čtvrtek United Bankshares. Firma převzetím ústavu Cardinal posílí v oblasti střední části východního pobřeží USA, zejména kolem federální metropole Washington.
 • Švédská automobilka Volvo Car Group a americký provozovatel alternativní taxislužby Uber se dohodli na vytvoření aliance, jejímž cílem bude vývoj samořídících vozů. Uber současně oznámil, že hodlá v příštích týdnech začít nabízet jízdu samořízenými auty v Pittsburghu.
 • Americká centrální banka si založila účet na sociální síti Facebook. Je to součást snahy Fedu posílit kontakty s domácí veřejností, sdělila ve čtvrtek banka. Uživatelé Facebooku nyní budou moci číst a "lajkovat" sdělení Fedu a jeho představitelů.
 • Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson zaplatí pokutu 12 milionů USD za prodej zařízení, která zvyšují výkon jeho motorek, avšak zároveň vedou k nadlimitním emisím. Ve čtvrtek to oznámilo americké ministerstvo spravedlnosti. Firma však v rámci mimosoudního urovnání sporu vinu za porušování zákonů nepřiznala a uvedla, že s názorem federálních úřadů nesouhlasí.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 13. srpna klesl na 262 tisíc z 266 tisíc v předchozím týdnu. Trh čekal pokles na 265 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 6. srpna stoupl na 2,175 milionu z 2,16 milionu (revidováno z 2,155 milionu), očekávalo se 2,14 milionu.
 • Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v srpnu podle očekávání vzrostl na 2 body (červenec: -2,9 bodu).
 • Dudley (newyorský Fed): Trh práce má stále jistý prostor ke zlepšování, mzdy ovšem začínají pomalu růst.
 • Williams (sanfranciský Fed): Sazby v USA by se měly zvýšit spíše dříve než později. Americká ekonomika je v dobré kondici.
 • Evercore snížila doporučení na akcie Twitteru z "hold" na "sell". Důvodem je stále vzrůstající obliba Snapchatu, konkurenta Twitteru na poli mikroblogovacích sociálních sítí. Evercore zároveň zvýšila doporučení na akcie Priceline Group na "buy" z "hold".
 • JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Luminexu na "neutral" z "underweight", cílovou cenu akcií zvýšila z 18 na 22 USD. Dále zvýšila doporučení na akcie NetAppu na "neutral" z "underweight", přičemž zvýšila i cílovou cenu titulu ze 17 na 31 USD.
 • Leerink Partners snížila doporučení na akcie Cerulean Pharma na "market perform" z "outperform".
 • Pacific Crest zvýšila cílovou cenu akcií Cisco Systems na 33 z 30 USD, navýšila cílovou cenu akcií Xilinx na 65 z 55 USD a zvýšila cílovou cenu akcií Synopsys na 64 z 60 USD.

Výsledková sezóna

 • Zisk a tržby americké společnosti Wal-Mart Stores, která je největším maloobchodním řetězcem světa, ve druhém čtvrtletí stouply a překonaly odhady. Ke zlepšení výsledků přispěl nárůst tržeb z prodejů přes internet i růst srovnatelných výnosů v amerických kamenných prodejnách, sdělila ve čtvrtek společnost. Čistý zisk Wal-Martu stoupl v meziročním srovnání o 10 % na 3,77 miliardy USD. Zisk na akcii očištěný o jednorázové položky dosáhl 1,02 USD a o pět centů překonal odhady analytiků oslovených agenturou Reuters.
 • Výsledky Hormel Foods ve 3QFY2016: Zisk na akcii 0,36 USD (odhad: 0,34 USD, loni: 0,27 USD), tržby 2,3 miliardy USD (odhad: 2,28 miliardy USD, loni: 2,19 miliardy USD).
 • Výsledky Applied Materials ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,50 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 2,82 miliardy USD (odhad: 2,84 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +5,5 %.
 • Výsledky Gap ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,59 USD), tržby 3,85 miliardy USD (odhad: 3,78 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -1,3 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat