Americké akcie ve čtvrtek oslabily, investoři zvažují možnost neschválení daňové reformy

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování v červených číslech. Investoři se obávají možného neschválení daňové reformy kvůli nově navrhovaným změnám ze strany dvou republikánských senátorů.

Index Dow oslabil o 0,31 % na 24 508,66 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,41 % na 2 652,01 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,28 % na 6 856,53 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,05 % na 10,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o přibližně jeden bazický bod na 2,351 %. Dow posunul výše své absolutní maximum, a to na 24 672,48 bodu.

Většina hlavních sektorů skončila v červených číslech, nejvýrazněji klesly sektor základních materiálů a odvětví zdravotní péče, nad nulou zůstaly jen sektor cyklického spotřebního zboží a realitní odvětví.

Událostí dne bylo na Wall Street oznámení dohody o převzetí většiny aktivit mediální společnosti 21st Century Fox (+5,81 %) zábavním obrem Walt Disney (+2,75 %) za 52,4 miliardy dolarů. Walt Disney získá filmová a televizní studia, kabelové stanice a zahraniční televizní stanice z impéria mediálního magnáta Ruperta Murdocha.

Republikánští senátoři Marco Rubio a Mike Lee ve čtvrtek oznámili, že nebudou hlasovat pro daňovou reformu Donalda Trumpa, pokud v ní nebudou provedeny změny. Návrh daňové reformy obsahuje i snížení daní pro firmy, a investoři se proto obávají, že pokud neprojde, začnou ceny akcií klesat.

Dolar posílil, ceny ropy se zvyšovaly

Dolar ve čtvrtek stoupal nejprve v reakci na zprávu o listopadovém růstu maloobchodních tržeb v USA, později také v reakci na zasedání Evropské centrální banky, na němž bylo rozhodnuto o ponechání měnové politiky v eurozóně beze změny. Opačně na měnu v průběhu dne působily obavy z možného blokování daňové reformy.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.00 SEČ přidával asi 0,15 % na 93,55 bodu. Euro k dolaru ztrácelo zhruba 0,4 % na 1,1784 USD.

Ceny ropy se ve čtvrtek zvyšovaly, vzhůru je tlačila přetrvávající odstávka britského ropovodu Forties. Ropovod bude podle nynějších předpokladů mimo provoz dva až čtyři týdny. Uzavřený je od pondělí kvůli nalezeným trhlinám.

Dopoledne ceny ropy zamířily dolů, protože Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad růstu těžby ve Spojených státech. Později se však vývoj na trhu otočil. IEA ve čtvrteční zprávě o situaci na trhu s ropou předpověděla, že těžba ropy v USA se příští rok zvýší o 870 000 barelů denně, v listopadu agentura nárůst odhadovala na 790 000 barelů denně.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat