Americké akcie ve čtvrtek převážně zdražily, nedařilo se ale technologiím

Akcie ve Spojených státech během čtvrtečního obchodování převážně posílily. Širší index S&P 500 se přiblížil svému šestiměsíčnímu maximu, když ztráty akcií technologických firem pomohly vyrovnat zisky Boeingu a Facebooku.
Index Dow stoupl o 0,64 % na 26 384,63 bodu, širší index S&P 500 zpevnil o 0,21 % na 2 879,39 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal o 0,05 % na 7 891,78 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,16 % na 13,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,51 %.
Většina hlavních sektoru zakončila čtvrteční seanci v plusových číslech, přičemž nejvíce vzrostlo odvětví základních materiálů, které posílilo zhruba o procento. Proti trendu šel technologický sektor, jenž odevzdal zhruba 0,4 %. Nedařilo se ani realitám a utilitám.
Výrazně ve čtvrtek naopak klesly digitální měny. Bitcoin kolem 22.00 podle serveru coinmarketcap.com oslaboval o 6,7 % na 4 860 USD, ethereum ztrácelo 11 % na 156,4 USD a ripple odepisoval 9,9 % na 0,3313 USD.
Provozovatel sociální sítě Facebook si ve čtvrtek připsal 1,43 procenta. Posílil poté, co mu makléřská firma Guggenheim změnila investorské doporučení ze stupně "neutral" na "buy".
Výrobce letadel Boeing pak uzavřel se ziskem 2,89 procenta. Ve čtvrtek zveřejněná předběžná zpráva o nehodě stroje Boeing 737 MAX společnosti Ethiopian Airlines zpochybnila kontrolní systém tohoto letadla. Podle analytika společnosti Morgan Stanley ale také vyloučila nejhorší možný scénář, kterým by bylo zjištění úplně nové příčiny nehody.
Pozornost investorů se nyní soustředí na americko-čínské obchodní rozhovory. Po konci obchodování se ve čtvrtek sešli americký prezident Donald Trump s čínským vicepremiérem Liou Che.
Euro kvůli obavám o růst regionu oslabovalo, ceny ropy rostly
Euro ve čtvrtek oslabovalo kvůli německé hospodářské statistice a zprávám o možném zhoršení odhadu růstu italské ekonomiky. Kolem 22.00 ztrácela jednotná evropská měna k dolaru 0,14 procenta na 1,1223 USD.
Zakázky německého průmyslu se v únoru snížily o 4,2 procenta po lednovém poklesu o 2,1 procenta. Propad byl nejvyšší od ledna 2017. Údaje, které ve čtvrtek zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství, posilují obavy, že největší evropská ekonomika měla slabý začátek roku.
Další ránu pak euru odpoledne zasadila agentura Bloomberg, když vydala zprávu, že podle jejích zdrojů se italská vláda chystá snížit odhad letošního růstu italské ekonomiky na 0,1 procenta z doposud předpokládaného jednoho procenta. Euro vzápětí reagovalo poklesem k dolaru o 0,19 procenta na 1,1213 USD.
Jednotná evropská měna se blíží hodnotě 1,1174 za dolar ze 7. března. Pokud ji prolomí, propadne se nejníže od června 2017, připomněla agentura Reuters.
Ve čtvrtek oslabovala i britská libra, která je v posledních dnech pod tlakem stále větší pravděpodobnosti odchodu Británie z Evropské unie bez dohody. K dolaru libra kolem 22.00 ztrácela 0,6 procenta na 1,3077 USD. Euro k ní zpevňovalo o 0,5 procenta na 0,8582 GBP.
Ceny ropy se ve čtvrtek po většinu dne zvyšovaly a přiblížily se k hranici 70 dolarů za barel. Za jejich růstem stála dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o omezení dodávek na trh i vyhlídky na další americké sankce vůči Íránu.
Večer však oba hlavní druhy ropy o zisky přišly. Kolem 22.00 SEČ vykazovala severomořská ropa Brent pokles o 0,05 procenta na 69,28 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu odepisovala 0,5 procenta na 62,13 dolaru za barel.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Piloti havarovaného Boeingu 737 MAX společnosti Ethiopian Airlines, na jehož palubě 10. dubna zahynulo 157 lidí, postupovali podle předepsaných pokynů, ale kontrolu nad strojem přesto nezískali.Vyplývá to z předběžných výsledků vyšetřování, o kterých na čtvrteční tiskové konferenci podle agentury AP informovala etiopská ministryně dopravy Dagmawit Mogesová. Společnost Boeing uvedla, že si předběžnou zprávu prostuduje.
- Dodávky vozů Tesla na trhy v prvním čtvrtletí klesly ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 31 procent na 63 000 vozů. Automobilka měla problémy s prvními dodávkami sedanu Model 3 do Evropy a Číny. Společnost však současně v prohlášení zveřejněném v noci na čtvrtek potvrdila, že letos plánuje dodat na trhy 360 000 až 400 000 vozů.
- Investor Carl Icahn prodal svůj podíl 2,7 procenta na provozovateli alternativní taxislužby Lyft Georgovi Sorosovi. Stalo se tak ještě před vstupem firmy na burzu, píše The Wall Street Journal. Hodnota transakce není známa, nicméně při ceně primární nabídky akcií se pohybuje na úrovni 550 milionů dolarů.
- Americký podnikatel Elon Musk jedná s izraelskou vládou o výstavbě tunelů v této zemi. V kampani před nadcházejícími parlamentními volbami to prohlásil premiér Benjamin Netanjahu. Muskova společnost Boring, zaměřená na ražbu tunelů, by mohla pomoci rozvoji infrastruktury v zemi s přetíženým systémem veřejné dopravy a nejhorším dopravním provozem ve vyspělém světě.
- Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl na 202 tisíc, nejníže za 50 let. Je to o poznání méně než 211 tisíc žádostí v předcházejícím týdnu; trh očekával naopak vzestup na 216 tisíc žádostí.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 29. března zvětšil o 23 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu naopak 36 miliard kubických stop ubylo, očekával trh, že přibude 10 miliard krychlových stop.
Výsledková sezóna
- VýsledkyConstellation Brands ve 4QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,72 USD), tržby 1,797 miliardy USD (meziročně +2 %, odhad: 1,732 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
