Americké akcie ve středu posílily. Pozitivní sentiment nezvrátil ani zápis ze zasedání FOMC

Investoři ve středu čekali na zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky. Ukázalo se, že někteří představitelé Fedu preferují zvýšení sazeb již na červnovém zasedání, zatímco další počítají s pozdějším termínem. V USA také začala výsledková sezóna, když po uzavření burz čísla za první čtvrtletí zveřejnil hliníkárenský gigant Alcoa.
Index Dow uzavřel obchodování s nárůstem o 0,15 % na 17 902,51 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,27 % na 2 081,90 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,83 % na 4 950,82 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,41 % na 13,98 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA vzrostl o dva bazické body na 1,91 %.
V zelených číslech ve středu skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce posílily sektor telekomunikačních služeb (+1,79 %), odvětví zdravotní péče (+0,82 %) a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Sektor utilit odepsal 0,29 %.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Představitelé Fedu nemají jednotný názor na to, kdy by mohli začít zvyšovat úrokové sazby ze současných rekordních minim. Vyplývá to ze zápisu z březnového zasedání banky. Někteří podle zápisu očekávají zvýšení úroků již v červnu, zatímco jiní vzhledem k obavám z nízké inflace počítají s pozdějším termínem. Podle agentury Reuters zápis ukázal, že představitelé Fedu navzdory zahraničním rizikům a slabému začátku roku věří v oživení americké ekonomiky a pokračují v přípravách na zvyšování sazeb. O načasování růstu úroků v USA se na finančních trzích již delší dobu intenzivně spekuluje kvůli jeho možným dopadům na další vývoj největší světové ekonomiky.
- Případný pokles zásob ropy ve Spojených státech může cenám černého zlata pomoci odlepit se ode dna, zásadní vzpruhou ale pro surovinu nebude. Tvrdí to investiční banka Goldman Sachs. Pokles zásob totiž podle ní na druhé straně bude stále vyvažovat silná těžba.
- Počet žádostí o hypotéku se v týdnu do 3. dubna zvýšil o 0,4 % po předchozím růstu o 4,6 %.
- Jerome Powell, jeden z guvernérů amerického Fedu, ve středečním projevu uvedl, že by centrální banka měla počkat, až bude mít "o něco více důkazů o zdraví trhu práce než obvykle". "Tvorba pracovních míst byla v uplynulých dvou letech velmi silná, navzdory mírnému zpomalení v březnu," prohlásil Powell. "Míra nezaměstnanosti však nejspíše neodráží zcela přesně mezeru, která na trhu práce stále je." Powell očekává, že dobré ekonomické podmínky dostačující k opodstatnění prvního zvýšení úrokové sazby Fedem nastanou ve druhé polovině letošního roku. V případě extrémně dobrých dat by ale podle něj Fed mohl začít sazby zvyšovat už v červnu.
- Výhled cen komodit je sice stále slabý, investor Mark Mobius však přesto radí již nyní zaujmout silné pozice v této třídě aktiv. "Nikdo neví, co se bude dít, obzvláště co se týče vojenské situace na Středním východě, takže ropa je rozhodně něco, co stojí za to sledovat. Myslím si, že ji čeká oživení," řekl Mobius, výkonný předseda správní rady Templeton Emerging Markets Group.
- O převzetí populární mikroblogovací sociální sítě Twitter se údajně zajímá internetový gigant Google a Twitter si prý už najal poradce na svou obranu. Napsal to britský list The Daily Telegraph s odkazem na server Briefing.com. Akcie Twitteru po těchto spekulacích v úterý večer přidaly téměř pět procent.
- Lionsgate oznámila sekundární nabídku akcií. MHR Fund Management prodá 10 milionů jejích akcií, Lionsgate z toho nebude mít žádný zisk.
- Americké úřady potvrdily, že za loňským kybernetickým útokem na jeden ze systémů Bílého domu stálo Rusko.
- Farmaceutická firma Mylan nabídla téměř 29 miliard dolarů za převzetí konkurenční firmy Perrigo. Spojením by vznikl jeden z největších výrobců generických a volně prodejných léků na světě. Oznámila to ve středu firma Mylan s tím, že návrh předložila firmě Perrigo již v pondělí.
- Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky, ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 10,9 milionu barelů. To představuje nejprudší týdenní nárůst od roku 2001.
- Americká společnost Apple v letošním roce prodá osm milionů nových chytrých hodinek Apple Watch. Předpověděli to podle agentury Reuters analytici ze Société Générale. Apple hodlá prodej těchto hodinek zahájit 24. dubna.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors ve středu začal přijímat objednávky na novou základní verzi svého vozu Model S. Ta je sice o 5 tisíc dolarů dražší než dosavadní verze, nabízí však vyšší výkon motoru, delší dojezdovou vzdálenost a pohon na všechna čtyři kola.
Výsledková sezóna
- Výsledky Family Dollar v 2QFY2015: Zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 2,80 miliardy USD v souladu s odhady.
- Výsledky Alcoa v 1Q2015: Zisk na akcii 0,28 USD (odhad: 0,255 USD), tržby 5,8 miliardy USD (odhad: 5,95 miliardy USD).
Akcie hliníkárenské společnosti Alcoa uzavřely obchodování posílením o 1,79 % na 13,67 dolaru. Do výsledku obchodování se promítlo očekávání zveřejnění hospodářských čísel za první čtvrtletí letošního roku. Po uzavření amerických burz společnost oznámila, že v 1Q2015 hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,28 USD při tržbách 5,8 miliardy USD. Analytici v anketě agentury Bloomberg odhadovali, že firma vykáže upravený zisk 0,255 USD na akcii a tržby 5,95 miliardy dolarů. V poobchodní fázi na výsledky akcie Alcoy reagovaly zlevňováním až o 3 %.
Dařilo se akciím společnosti lululemon athletica, jejichž cena vzrostla o 3,46 % poté, co na ně analytik Sam Poser ze Sterne Agee zvýšil doporučení na "buy" z "neutral" díky investicím do nových systémů a procesů výroby, které se prý vrátí dříve, než se čekalo.
Banka Goldman Sachs snížila doporučení na akcie WebMD Health na "sell" z "neutral". Akcie firmy ale i tak ve středu přidaly přes dvě procenta. Société Générale zase snížila doporučení na cenné papíry společnosti Apple na "hold" z "buy", na což akcie podniku zareagovaly poklesem o 0,33 % na 125,60 USD.
Citigroup zvýšila investiční doporučení na akcie firmy Xerox na "buy" z "neutral", cílovou cenu zvedla na 15 dolarů z 12,50 dolaru. Akcie Xeroxu na zprávu zareagovaly posílením o 1,08 %.
Mobilní operátor AT&T se s americkou Federální komunikační komisí (FCC) dohodl na urovnání sporu týkajícího se porušování soukromí zákazníků. Firma zaplatí 25 milionů dolarů. Akcie na zprávu zareagovaly mírným poklesem o 0,12 %.
Ropa výrazně zlevnila, dolar po zprávě Fedu ožil
Dolar před zveřejněním zápisu z posledního zasedání měnového výboru Fedu oslaboval, posléze ovšem začal ztráty umazávat. Euro vůči americké měně po desáté hodině ztrácelo 0,25 % na 1,078 USD.
Ke ztrátám americké měny vůči japonskému jenu během dne přispělo rozhodnutí japonské centrální banky ponechat svoji měnovou politiku beze změny, přestože inflace v zemi vycházejícího slunce zpomaluje.
Analytici věří, že pokles dolaru je pouze dočasný. Důvodem jsou odlišné měnové politiky Fedu na straně jedné a ECB a Bank of Japan na straně druhé.
Světové ceny ropy výrazně tlačí dolů zprávy o pokračujícím růstu zásob této strategicky důležité suroviny ve Spojených státech a stoupající těžbě v Saúdské Arábii.
Cena severomořské ropy Brent vykazovala po desáté hodině pokles o 4,85 % na 57,19 dolaru za barel a severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou chvíli ztrácela 5,28 % na 50,93 USD za barel.
Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alí Ibráhím Nuajmí v úterý uvedl, že těžba ropy v Saúdské Arábii v březnu stoupla na rekordních 10,3 milionu barelů denně. Dodal, že produkce se pravděpodobně bude dále držet v blízkosti deseti milionů barelů denně. Ministr rovněž uvedl, že je Saúdská Arábie připravena učinit opatření na podporu cen ropy, ale pouze v případě, že se k tomuto úsilí připojí rovněž těžaři stojící mimo OPEC.
Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, Google, ČTK