Americké akcie zahájily týden mírným poklesem, srážely je slabé hospodářské výsledky a zlevňování ropy

Americké akcie v pondělí podkopávaly slabé firemní výsledky a pokles cen ropy. Trh čeká na výsledek dvoudenního zasedání Fedu, které skončí ve středu večer, do té doby by mělo být obchodování opatrné.

Dow klesl o 0,15 % na 17 977,24 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,18 % na 2 087,79 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,21 % na 4 895,79 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 6,51 % na 14,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,909 %.

Pod nulou skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejslabší výkon podaly akcie ze sektoru základních materiálů a odvětví energetiky, v plusu se naopak udržely sektory cyklického a necyklického spotřebního zboží a jen nepatrně klesl sektor veřejných služeb.

Akciové indexy v USA po propadu na začátku roku rostly v osmi z deseti posledních týdnů a blíží se rekordům z minulého roku. Investoři ale potřebují najít důvody k dalším nákupům v situaci, kdy se firemní zisky zhoršují a nad trhem se vznáší přízrak zvyšování úrokových sazeb. Od Fedu se tento týden žádný krok nečeká, centrální bankéři ale možná naznačí, že ekonomika USA si vede dobře a snese další zvýšení úroků.

Akcie výrobce kopírek Xerox (-13,34 %) se v pondělí výrazně propadly kvůli slabším tržbám a zaznamenaly nejvýraznější jednodenní pokles od září 2009.

V indexu Dow nejvíce zlevnily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,95 %), vydavatele platebních karet Visa (-1,23 %) a investiční banky Goldman Sachs (-1 %). Dařilo se naopak cenným papírům provozovatele restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+1,56 %), maloobchodního prodejce Wal-Mart (+1,09 %) či zábavní společnosti Walt Disney (+0,77 %).

"Investoři jsou zvědaví, zda ve středu Fed nezmění svůj dosud výrazně holubičí tón," říká Oliver Pursche, výkonný ředitel ve společnosti Bruderman Brothers. "Ani bych nebyl překvapený, kdyby centrální banka řekla, že americká ekonomika je připravená na další zvýšení sazeb, ale kvůli situaci za hranicemi je třeba vyčkávat," dodává Pursche.

"Stále věřím, že v letošním roce uvidíme dvojí zvýšení sazeb, a prohlášení FOMC podle mě tento předpoklad ve středu potvrdí," doplňuje Craig Erlam, tržní analytik ve společnosti Oanda. "Otázkou je, kdy tato zvýšení přijdou, nejpravděpodobněji zatím vypadají říjnové a prosincové zasedání."

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál v pondělí měla kromě společnosti Xerox zveřejnit také například firma Halliburton (-1,96 %), v pátek ale podnik oznámil, že zveřejnění výsledků odkládá až na příští měsíc. V pondělí společnost upřesnila, že čísla zveřejní 3. května.

V úterý večer se čísly pochlubí technologický gigant Apple (-0,57 %). Analytici předpokládají, že firma vykáže první meziroční pokles tržeb od roku 2003 a oznámí rovněž meziroční pokles prodeje telefonů iPhone.

Dolar ztrácel, ceny ropy sestoupily z pětiměsíčních maxim

Americký dolar v pondělí oslaboval, investoři upravovali pozice před zasedáním měnového výboru Fedu, které se bude konat v úterý a ve středu. Ke ztrátám dolaru vůči japonskému jenu přispěla také skutečnost, že se investoři rozhodli vybírat zisky po pátečním silném růstu dolaru k japonské měně.

Ztráty dolaru vůči jenu nezmírnilo ani očekávání, že japonská centrální banka by mohla ve čtvrtek po zasedání svého měnového výboru posílit stimulační opatření. V pátek dolar vůči jenu posílil o více než dvě procenta, což v pondělí podle analytiků převážilo a přimělo investory k realizaci zisků po tomto růstu.

Světové ceny ropy v pondělí přerušily třítýdenní vzestup a sestoupily z pětiměsíčních maxim. Trh oslabil nárůst zásob v klíčovém americkém překladišti a k poklesu přispělo i hodnocení některých bankovních analytiků, podle nichž je dvouměsíční trend ožívání cen v rozporu se stavem nabídky a poptávky na trhu.

Firma pro průzkum trhu Genscape v pondělí odhadla, že zásoby ropy v překladišti Cushing v Oklahomě, odkud se dodává ropa pro termínové kontrakty obchodované na newyorské burze NYMEX, vzrostly za minulý týden o zhruba 1,5 milionu barelů. Před touto zprávou ceny ropy mírně rostly, zejména s podporou klesajícího dolaru.

Analytici banky Morgan Stanley pak uvedli, že ropa v posledních týdnech zdražovala díky nákupům fondů a dalších investorů, kteří se báli, že propásnou odraz cen z dvanáctiletých minim. Poměry na trhu ale k tak výraznému růstu stále neopravňují, a silný nárůst cen by tak mohl naopak budoucí situaci na trhu ještě zhoršit. O oprávněnosti letošního výrazného růstu nejsou podle agentury Reuters přesvědčeni ani analytici britské Barclays.

Ceny ropy ožily z únorových dvanáctiletých minim už o zhruba 70 %. Stále však jsou asi 60 % pod úrovní z poloviny roku 2014, kdy ropa začala zlevňovat.

Zlato v pondělí zdražilo o šest a půl dolaru na zhruba 1 234 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra naopak klesla o necelých devět centů na 16,87 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Xerox v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (odhad: 0,23 USD), tržby 4,28 miliardy USD (odhad: 4,24 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat