Problém pro drobné investory? Americké firmy by mohly povinně hlásit výsledky jen jednou za půl roku

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) minulý týden uvedla, že uvažuje o snížení frekvence povinnosti hlášení hospodářských výsledků. Zhruba čtyři desetiletí americké firmy hlásily hospodářské výsledky každé čtvrtletí, SEC však nyní uvažuje, že tuto povinnost omezí. Důvodem prý jsou zvýšené finanční i časové náklady, které firmy musejí kvartálně na tvorbu zpráv vynakládat, a také riziko, že se v hromadě reportů, které kvůli tomu musí SEC každý kvartál zpracovávat, ztratí opravdu podstatné informace.
Mezi odpůrce kvartálního hlášení hospodářských výsledků patří například ředitel společnosti BlackRock Laurence Fink, podle něhož neustálé kontrolování výkonu svádí ke krátkodobému uvažování. Dle jeho názoru to nutí firmy utrácet obrovské sumy za zpětné odkupy akcií a na dividendy, případně opakovaně snižovat náklady, namísto toho, aby dlouhodobě investovaly a pomohly v budoucnosti nejen sobě, ale i ekonomice jako celku.
"Kvartální výsledky vnucují myšlenku krátkodobého plánování určité části investorů a manažerů," připustil Jack Ablin, investiční ředitel BMO Private Bank. Přesto je proti změně systému. "Domnívám se, že je lepší mít více informací než méně."
Pokud SEC ke změně přistoupí, nejjednodušší volbou bude vyměnit čtvrtletní zprávy za pololetní. Takovým pravidlem se například řídí Evropská unie, byť některé členské státy mají pravidla přísnější. A pokud by firmy i tak chtěly hlásit výsledky kvartálně, mohly by.
Eric Gordon, profesor z Michiganské univerzity, míní, že se firmám možná bude zamlouvat utratit méně za zveřejnění pololetních výsledků, ale pro mnohé investory bude špatná i tato varianta. "Pokud snížíte frekvenci povinných veřejných hlášení, upřednostňujete tím institucionální investory před těmi drobnými," říká. Svůj názor dokládá tím, že velké investiční společnosti, jako jsou BlackRock nebo velké penzijní fondy, mají možnost si samy provádět hloubkovou analýzu jednotlivých společností, zatímco menší investoři budou mít mnohem méně informací, s nimiž by mohli operovat.
"Jednotlivec nemůže obvolat zákazníky IBM a zjistit, co se děje," tvrdí Gordon. "Individuálním investorům to ublíží a znevýhodní je to před těmi institucionálními."
Jack Ablin dodává, že nehledě na frekvenci zveřejňování výsledků je nezbytné, aby se investoři vždy dívali na tato hlášení důkladně a skepticky. "Obávám se, že spousta investorů poskytuje manažerům firem v hlášení výsledků značnou volnost, a v mnoha ohledech pak mají investoři sklony vidět věci pouze tak, jak se na první pohled zdají," poukazuje.
Zdroj: AP