Analytici: Za posílením akcií je globální růst a silnější koruna

Důvodem současného posilování českých akcií na nejvyšší hodnotu od ledna 2013 je globální zvyšování inflace a ekonomického růstu, posilování koruny a zvedání úrokových sazeb Českou národní bankou. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Pražská burza ve středu vykázala nejlepší výsledek za téměř pět let, když její index PX přesáhl 1064 bodů. Během čtvrtka ztrácela půl procenta na 1059 bodů.

"Investoři se přesouvají do riskantnějších aktiv na rozvíjejících se trzích, tedy i na český akciový trh. Druhým důvodem posilování české koruny v souvislosti s uvolněním kurzy koruny k euru a následným zvedáním sazeb ČNB," řekl ČTK analytik BH Securities Martin Vlček. Část spekulantů podle něj ukládá české koruny nejen do dluhopisů, ale i do relativně rizikovějších a hlavně výnosnějších aktiv, jimiž jsou právě například české akcie.

Letošní rok je pro pražskou burzu opravdu úspěšný, když se jí daří po dlouhé době kopírovat dění v zahraničí, a to v kombinaci se slušnými výsledky a přetahovanou o akcie Fortuny, Pegasu nebo možná o akcie CME, doplnil analytik Creditasu Roman Koděra. V prvním pololetí byla podle něj BCPP dokonce mezi nejvíce rostoucími trhy. Nicméně připomněl, že domácí trh byl dlouhodobě za výkonností ostatních trhů a až návrat nad 1000 bodů u indexu PX znamenal změnu.

Analytik České spořitelny Petr Bártek vidí hlavní důvod v široce založeném hospodářském růstu v regionu, který má pozitivní dopad na výrobní marže, poptávku po úvěrech a na výhled úrokových sazeb. K ekonomickému cyklu se přidává postupný obrat na energetickém trhu. Odstavování starých elektráren začíná převažovat nad růstem produkce z obnovitelných zdrojů. To podporuje ceny elektřiny. ČEZ, který má v PX pětinovou váhu, tak již index 'nebrzdí', podotkl.

Vývoj v nejbližších týdnech bude podle Bártka záležet na tom, jak dopadne výsledková sezona. Společnosti, které doposud představily čísla (O2, CME, Unipetrol), zatím potvrdily či překonaly optimistická očekávání. Bankovní tituly by mělo podpořit očekávané zvýšení úrokových sazeb ČNB.

Zájem o české akcie bude podle Vlčka pravděpodobně trvat několik let. Upozornil na nedostatek českých titulů na burze. Řada akcií je vykupována majoritními vlastníky nebo firmou samotnou. "V ČR tak nastává situace, že člověk s opravdu velkými penězi má velký problém najít velkou likvidní investici s rozumným výnosem. To atraktivitu akcií zvyšuje," poznamenal.

Hlavní směr budou podle Koděry nadále určovat bankovní domy, když případné zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB hraje do jejich karet ve vylepšování profitability. Volební výsledky v minulosti neměnily směr burzy a přes jejich aktuální výsledek neočekává nečekanou reakci. "V případě většího výprodeje na zahraničních trzích lze očekávat i korekci na domácím trhu, ale protože je na trhu stále dost volných korun, očekávám, že případnou korekci investoři spíše využijí k nákupům," odhadl.

Zdroj:
ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat