Bankovní úvěry v Česku v červenci stouply o 5,3 % na 3,28 bilionu Kč

Objem bankovních úvěrů ke konci července 2018 činil 3,279 bilionu korun, což bylo o 5,3 procenta více než před rokem. Od počátku letošního roku je růst úvěrů mírně rychlejší, než byl ve srovnatelném období loni, vyplývá ze statistik České národní banky.

Domácnosti čerpaly o 1,3 procenta půjček meziročně více, zatímco objem firemních úvěrů vzrostl o 4,3 procenta. Podnikové úvěry přesáhly o 77 miliard bilionovou hranici, což představuje proti předchozímu měsíci navýšení o téměř 12,5 miliardy korun. Úvěry domácnostem jsou těsně pod hranicí jeden a půl biliónu korun, meziměsíčně tak stagnovaly.

"Stále platí, že v mezinárodním srovnání jsou české domácnosti zadluženy výrazně méně, než je evropský průměr. V této fázi konjunktury by přitom nebylo neobvyklé, kdyby přes růst reálných příjmů klesala míra úspor a rostla ochota k zadlužování. České domácnosti však zůstávají jako celek konzervativní, což se promítá do zdrženlivého čerpání půjček od bankovního sektoru," komentoval čísla ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Mírný nárůst úvěrů na bydlení o 0,6 procenta meziměsíčně na 1,2 bilionu Kč nepotvrzuje podle Zámečníka vlnu uzavírání hypotečních smluv 'na posledních chvíli', aby zájemci využili existujících mírnějších podmínek před zpřísněním pravidel pro poskytování hypoték od 1. října tohoto roku. "Bude velmi zajímavé sledovat, zda k tomu dojde v září, tedy už po skončení dovolených a zároveň posledním měsícem před nástupem regulace,“ dodal.

U nových spotřebitelských úvěrů nastal v červenci mírný meziměsíční pokles, objem však přesáhl devět miliard Kč a z meziročního pohledu je podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera o více než osm procent vyšší, ačkoli mírně pod celoročním průměrem. Stejně jako u nových úvěrů na bydlení lze letos u spotřebitelských úvěrů pozorovat postupné zpomalování dynamiky růstu, za celý letošní rok je tak jejich objem jen nepatrně vyšší než před rokem.

Objem nově poskytnutých korunových podnikových úvěrů dosáhl 43 miliardy Kč, což je sice méně než v červnu (54,3 miliardy Kč), ale i tak jde o hodnotu citelně převyšující celoroční průměr (38 miliard). V posledních třech měsících tak dynamika nových podnikových úvěrů citelně zrychlila. To je pozitivní zpráva, jelikož nové úvěry podnikům v posledních letech nedosahovaly příliš silné dynamiky vzhledem k pozitivnímu vývoji ekonomiky. Úroková sazba v červenci skokově vzrostla a přesáhla 2,8 procenta, což je nejvyšší hodnota od poloviny roku 2012, upozornil Seidler.

Celkově dobrá situace domácností se promítá i do klesajícího podílu úvěrů, kde mají dlužníci potíže se splácením. Ten se od léta 2013 snížil z 5,1 procenta na 2,3 procenta. V případě podnikové sféry je současný podíl úvěrů v selhání s 3,5 procenta téměř na třetině maxim evidovaných v rámci posledního dekády. "Relativně malá zadluženost firem i obyvatelstva a nízký podíl úvěrů v selhání jsou extrémně důležité předpoklady pro udržení finanční stability i v časech, až konjunktura skončí," uzavřel Zámečník.

Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Úvěry
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat