Burzovní kalendář (6. 3. - 10. 3. 2017)

Předehru ostře sledovanému zasedání měnového výboru americké centrální banky zajistí v týdnu od 6. března měnově-politická rozhodnutí centrálních bank v Číně, Austrálii a především v eurozóně. Sérii makrodat zveřejní Čína, největší pozornost na sebe ale zřejmě strhne páteční zpráva z amerického trhu práce. Na pražské burze zveřejní hospodářské výsledky Fortuna a Stock Spirits.

Ohlédnutí

Na konci února investoři pozitivně reagovali na první vystoupení Donalda Trumpa v Kongresu, ačkoli americký prezident spíše opakoval hesla a plány bez bližších detailů. Čekalo se na konkrétnější obrysy daňové reformy nebo podrobnější plán fiskální expanze.

Zajímavější jsou proto možná vyjádření členů měnového výboru Fedu, podle kterých se březnové zvyšování základní úrokové sazby v USA zdá být stále pravděpodobnější. Posilování dolaru na sebe nenechalo dlouho čekat a vůči euru se americká měna vrátila na úroveň 1,05.

Americké akcie díky silné středě posílily o více než půl procenta, západoevropské trhy díky silnému výkonu bankovního sektoru posílily souhrnně o bezmála dvě procenta.

Americké akcie v pátek nepatrně stouply, Janet Yellenová podpořila možnost brzkého růstu sazeb. Za celý týden přidaly hlavní indexy do procenta
Akcie ve Spojených státech v pátek uzavřely s nepatrnými zisky a v plusu skončily i za celý týden. Investoři reagovali na projev šéfky Fedu Janet Yellenové, která uvedla, že úrokové sazby v USA by se mohly zvýšit již tento měsíc, pokud přijdou solidní data z trhu práce.
Evropské akcie v pátek vesměs klesaly, za celý týden si ale připsaly výrazné zisky
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, většina burz i sektorů však zaznamenala mírné ztráty. Investoři především zvažovali pravděpodobnost brzkého zvýšení amerických úrokových sazeb.

Index PX pražské burzy posílil za týden o 1,5 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits (-2,9 %). Zřejmě se jedná o technickou korekci předchozího růstu ceny před oznámením hospodářských výsledků. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME (+4,7 %), když titul, primárně kotovaný v USA, doháněl pozitivní vývoj na tamním trhu.

Hlavní událostí na domácím trhu bylo oznámení hospodářských výsledků Erste Group Bank. Banka vykázala za 4Q2016 čistý zisk 86 milionů EUR (meziročně: -58 %, odhad: 94 milionů EUR). "Slabší výsledek byl způsoben jednorázovými položkami souvisejícími s Rumunskem a odpisem goodwillu na Slovensku. Management potvrdil návrh hrubé dividendy 1 EUR na akcii (hrubý dividendový výnos 3,6 %)," připomněl ve shrnutí dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Akcie Erste za týden posílily o 2,6 %.

O hospodaření České spořitelny, dceřiné společnosti Erste, jsme hovořili s finančním ředitelem ČS Wolfgangem Schopfem.

Česká spořitelna loni vydělala 15,5 miliardy Kč. Jak hodnotí výsledky největší české banky její finanční ředitel Wolfgang Schopf?
Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, za sebou má další úspěšný rok. Na úrovni čistého zisku společnost dosáhla v meziročním srovnání více než 8% zlepšení. Jak se na hospodářská čísla České spořitelny za loňský rok dívá její finanční ředitel Wolfgang Schopf a jaký pro banku bude letošní rok?

Unipetrol dostane dalších 40 milionů USD (zhruba 5,6 Kč na akcii) od pojišťoven jako plnění v souvislosti s havárií v jedné z rafinérií. Částka bude zaúčtována v 1Q2017 (firma by měla výsledky za první kvartál oznámit 27. dubna). "Unipetrol již dostal za havárie v Litvínově a Kralupech kompenzace celkem 9 miliard Kč. Podle našich odhadů by měl ještě dostat asi 7 miliard Kč (zhruba 40 Kč na akcii). Výsledky v letošním roce budou opět rekordní, podpoří je standardní provoz, příznivé makroekonomické prostředí a právě platby od pojišťoven," uvedl Vaníček. Akcie Unipetrolu v týdnu posílily o 2,4 %.

V kůži portfoliomanažera (2. díl): Proč nyní sázím na Unipetrol
S blížícím se ukončením intervencí ČNB za účelem oslabování české koruny bych rád jako první představil korunovou investici do akcií společnosti Unipetrol, které jsou obchodované na pražské burze.

Společnost Pegas Nonwovens potvrdila, že má zájem postavit v Jihoafrické republice nový výrobní závod. Projekt je ve fázi nákupu pozemku. "Konečné rozhodnutí o výstavbě nové linky a objednání linky je podmíněno dohodou s odběrateli a očekává se v prvním pololetí 2017. Podle očekávání by nová linka měla mít kapacitu 10 tisíc tun textilií ročně a měla by začít dodávat na konci roku 2018. Odhadovaná investice by se v první fázi měla pohybovat mezi 30 a 35 miliony EUR," napsal analytik z J&T Banky. Titul zakončil týden slabší o 0,9 %.

Výhled

V novém týdnu se investoři zaměří na zasedání centrálních bank, sérii důležitých makroekonomických údajů a dozvuky výsledkové sezóny. K té se na pražské burze připojí Fortuna a Stock Spirits.

Na čtvrtečním zasedání rady ECB by navzdory aktuálnímu zrychlení inflace nemělo dojít ke změně měnové politiky. Analytici a investoři ale budou sledovat rétoriku Maria Draghiho na tiskové konferenci po zasedání, konsenzus je ale takový, že na jakýkoli náznak rychlejšího utahování měnových kohoutků v eurozóně je brzy.

Sledovaný bude také vrcholný summit představitelů zemí EU, na kterém by vedle jiného mohlo Spojené království oficiálně oznámit svůj záměr vystoupit z unie. Trh s brexitem sice počítá, ale reálné připomenutí tohoto stále ještě řadu měsíců až let vzdáleného kroku může vyvolat vlnu volatility na trzích, především na tom měnovém.

Akciové trhy se stále vezou na pozitivní vlně, kterou podporuje především víra investorů v podporu ekonomiky ze strany nové americké administrativy. Ostatní faktory jsou takřka ignorovány, opatrnější komentátoři ale připomínají aktuální opětovný příliv peněz do amerických státních dluhopisů, u nichž se zastavil růst výnosů započatý po prezidentských volbách na začátku listopadu 2016.

"Po projevu prezidenta Donalda Trumpa v Kongresu index S&P 500 předvedl více než procentní rally a otestoval hladinu 2 400, na níž se ale zastavil. Celý únor přitom index pomalu a vytrvale postupoval výše, poklesy byly vždy okamžitě smazány vlnou nákupních objednávek. Díky růstu se 20denní klouzavý průměr posunul výše, nejdůležitějším supportem ale zůstává zóna okolo 2 300. Nejbližší rezistence je na 2 400," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Únor byl dalším pro akcie bezproblémovým obdobím po amerických volbách. Index S&P 500 se i na přelomu měsíce podíval na nová maxima a jeho graf je v býčím nastavení. Dokud neuzavře pod 2 300, nic se nezmění. Nyní je pod 2 400 a začíná konsolidovat. Mohlo by začít obchodování v pásmu 2 350 až 2 400, případně v širším začínajícím 2 300. Středa po Trumpově projevu v Kongresu potvrdila, jak výrazně signály z Washingtonu ovlivňují vývoj na trzích."

S&P 500 - technická analýza

Na pražské burze bude pokračovat výsledková sezóna. Ve středu své údaje zveřejní likérka Stock Spirits. Investoři budou sledovat, jak se vyvíjí situace v Polsku, které dříve stálo za zhoršením hospodaření.

Ve čtvrtek pak zveřejní údaje Fortuna. "Očekáváme, že EBITDA za 4Q2016 dosáhne 7,1 milionu EUR (meziročně -26 %). Důvodem poklesu je probíhající přesun zákazníků na on-line platformu s nižší marží. Naše projekce je lehce pod výhledem samotné firmy. Investory budou zajímat mimo jiné informace o poslední významné akvizici," napsal Vaníček.

"Očekáváme, že rostoucí aktivita sázkařů především na internetových a mobilních platformách v loňském roce výrazně podpořila růst přijatých sázek, které podle nás překročí managementem indikovaných 1,01 miliardy EUR a oproti roku 2015 vzrostou o více než 22 %. Silný růst přijatých sázek i hrubých výher v loňském roce podpořilo především mistrovství Evropy ve fotbale, konání letních olympijských her, hokejového světového poháru a tradičně silný čtvrtý kvartál díky zahájení domácí fotbalové ligy a evropských fotbalových pohárů. Nižší růst tržeb pak jde na vrub především zvýšení zdanění v České republice," uvedl analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

Výrazný propad ziskovosti ze třetího čtvrtletí podle něj pokračoval i ve čtvrtém kvartálu 2016. "Očekáváme, že celoroční EBITDA dosáhne necelých 23 milionů EUR, a její pokles tak dosáhne spíše úrovně na horní hranici indikované managementem. K zvýšeným daním z hazardu v České republice, zrušení poplatků za internetové sázení na Slovensku a rostoucím provozním nákladům kvůli investicím do nových platforem se podle nás ve třetím a čtvrtém kvartálu přidaly i náklady na přípravu nedávno oznámené akvizice Hattrick Sports Group a náběh sponzoringu české fotbalové ligy. Očekáváme tak, že díky výraznému nárůstu provozních nákladů v druhém pololetí, které v roce 2015 bylo ziskově výrazně silnější, dojde z pohledu celého roku k výraznému snížení ziskovosti. Fortuna po výsledcích třetího čtvrtletí potvrdila svůj výhled pro rok 2016, který předpokládá meziroční pokles EBITDA o 10‑15 %. My předpokládáme vývoj EBITDA spíše v horní části tohoto pásma. Na úrovni provozního a čistého zisku očekáváme ještě výraznější pokles vzhledem ke zvýšeným odpisům a finančním nákladům," dodal Miřátský.

Z makroekonomických dat budou nejsledovanější v pondělí podnikové objednávky a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA, v úterý  zasedá australská centrální banka a vyjdou německé průmyslové objednávky, HDP eurozóny a v USA obchodní bilance a statistika spotřebitelských úvěrů. Ve středu budou nejsledovanější v Japonsku HDP a obchodní bilance, v Číně obchodní bilance, v Německu průmyslová výroba a v Americe velkoobchodní zásoby, statistika vývoje počtu pracovních míst v soukromém sektoru podle průzkumu ADP a objem zásob ropy na území USA.

Čtvrtek zahájí čínské statistiky vývoje spotřebitelských a výrobních cen, OECD vydá ekonomický výhled a zasedá Evropská centrální banka. Ve Spojených státech budou nejdůležitější týdenní údaje o vývoji počtu žádostí o podporu. V pátek Čína oznámí, jak se vyvíjí objem úvěrů v ekonomice, Německo oznámí svou obchodní bilanci a v Británii vyjdou vedle obchodní bilance také statistiky z průmyslu.

"Předběžný růst HDP v eurozóně byl revidován z prvotního odhadu 0,5 % mezikvartálně na 0,4 %. Jeho struktura by měla odhalit, že domácí poptávka byla opět dominantním faktorem růstu především z titulu soukromé spotřeby. Ta těží ze snižujících se nákladů na obsluhu dluhu, daňových úlev a nižší míry úspor. Investice by na rozdíl od 3Q2016 měly přispět marginálně pozitivně. Čistý vývoz by pak měl zaznamenat mírný negativní příspěvek," uvedl ekonom z Komerční banky David Kocourek. "Tovární objednávky v Německu v lednu sice poklesly, ale tříměsíční průměr ukazuje stále na solidní výsledek, který byl dosažen naposledy v roce 2010. Zpracovatelský průmysl tedy šlape dobře. Data v novém roce zatím naznačují růst německého HDP na úrovni 0,5 % mezikvartálně v prvním čtvrtletí. Německá průmyslová výroba v lednu opět vzrostla o více než 2 % meziměsíčně, a vymazala tak svůj překvapivý prosincový pokles. Zpracovatelský průmysl těží ze zlepšujících se vyhlídek zahraniční poptávky."

"I přes dobré údaje z evropské ekonomiky v poslední době čekáme, že ECB zůstane v březnu ve vyčkávacím módu. Nejistota ohledně cenových tlaků v ekonomice a ta politická plynoucí z USA a vyvstávající okolo francouzských prezidentských voleb by navíc měly potvrdit holubičí rétoriku členů rady guvernérů. Tu dále podpoří negativní rizika spojená s vývojem v zahraniční, které zmiňuje většina členů rady guvernérů. Dobrá ekonomická data by na druhou stranu mohla mít vliv na zvýšení krátkodobé predikce inflace v eurozóně," míní Kocourek. "Slabý přenos rostoucích cen energií do jádrové inflace může mít za následek zpomalení celkové inflace po vyprchání vlivu statistické základny v dalších měsících letošního roku. Ekonomové ze Société Générale se ale domnívají, že i tak by kolem poloviny roku měla proběhnout diskuze na téma snižování objemu programu odkupu aktiv."

Hlavní slovo si ale vezme páteční zpráva z amerického trhu práce. "Únorový počet vytvořených pracovních míst mimo zemědělství je snad poslední potenciální překážkou březnového zvýšení sazeb v USA. Údaje by ale musely být vyloženě tragické, což neočekáváme," uzavírá týdenní výhled Kocourek.

Výhled na nový obchodní týden: Zasedání centrálních bankéřů, výsledky Fortuny a data z amerického trhu práce
Velká část nadcházejícího týdne se bude točit kolem centrálních bank. K zasedání se sejdou centrální bankéři v Číně a v Austrálii a rozhodovat o nastavení měnové politiky bude také ECB. Na pražské burze se hospodářskými výsledky za poslední loňský kvartál a celý rok pochlubí Fortuna a na poli makrodat se bude pozornost upínat k pátečním údajům z amerického trhu práce.

 

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Další pokles amerických dluhopisových výnosů by byl špatnou zprávou…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat