Češi a investice: Téměř polovinu investic domácností tvoří bankovní vklady, do akcií jde jen 1,3 % peněz
České domácností mají skoro polovinu (47,7 %) svých volných peněz uložených v bankovních vkladech. Ty jsou dlouhodobě nejvyužívanějším finančním produktem. V posledních letech se zvýšil podíl obligací na 3,4 %, a to díky emisím státních spořicích dluhopisů. Velice malý podíl mají investice do akcií obchodovaných na burzách, 1,3 % je v rámci Evropy jedna z nejnižších hodnot. Vyplývá to ze statistik České národní banky.

Češi neinvestují rozumně
Finanční aktiva domácností tvoří dále hotovost (7,4 %), penzijní připojištění (6,2 %), životní pojištění (7 %), investiční fondy (4,6 %), nekótované akcie (7,9 %), půjčky (0,4 %) a ostatní (14,4 %). "Způsob, jakým Češi nakládají se svými finančními aktivy, je v přímé opozici vůči základním pravidlům rozumné správy peněz. Největší část by měla ležet v dlouhodobých aktivech s potencionálním vyšším zhodnocením. Naopak v krátkodobých aktivech, tedy bankovních vkladech, by měla být pouze nezbytná provozní rezerva," uvedl analytik z Broker Consulting Jan Šimek.
Češi tak dosahují minimálního zhodnocení, což po započtení inflace znamená, že dlouhodobě znehodnocují svůj majetek. V tuzemsku tradičně silná střední třída tak podle Šimka okrádá sebe sama.
Zastoupení kótovaných akcií v investicích domácností se postupně zvyšuje. Do oficiální statistiky rozvahy domácností se dostaly poprvé v roce 1999. Tehdy držely české domácnosti akcie za 17,6 miliardy Kč. Na konci loňského roku měly v akciích české domácnosti investováno 64,5 miliardy Kč. "Podíl akcií až do finanční krize postupně stoupal, od té doby však kolísá kolem 1,5 %," tvrdí hlavní ekonom Patrie Finance David Marek.
Pražská burza spíše odrazuje
V evropském kontextu jsou investice českých domácností do akcií podle něj výrazně podprůměrné. V zemích eurozóny se v průměru akcie podílí na finančních investicích domácností 3,6 %. Rekordmany v tomto ohledu jsou v rámci Evropy Finové držící v akciích více než desetinu svých úspor. "Nižší podíl akcií než Češi mají jen Slováci, Estonci, Maďaři, Bulhaři a Portugalci," upozorňuje Marek.
"Vývoj pražské burzy s klesajícím počtem likvidních emisí a rostoucím počtem neveselých příběhů příliš nenahrává tomu, aby se podíl akcií na financích domácností zvýšil. Jedině že by se Češi porozhlédli po světě. Nelze ale asi očekávat, že si lékaři, učitelé nebo architekti budou po večer číst finanční výkazy Intelu, EDF či Volkswagenu," uzavírá Marek.