CNBC: Oracle získá v aplikaci TikTok významný podíl

Americká softwarová společnost Oracle získá 20% podíl v nové americké firmě, která bude provozovatelem aplikace TikTok a bude mít globální působnost. Plán je součástí dohody, která by měla zajistit, že TikTok bude moci ve Spojených státech fungovat i nadále. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedl server CNBC. Prezident Donald Trump by měl rozhodnout o osudu TikToku v následujících 24 až 36 hodinách. Aplikaci na sdílení krátkých videí TikTok nyní vlastní čínská společnost ByteDance.

Američtí investoři, tedy včetně firmy Oracle, by v novém podniku měli dohromady mít nejméně 60 % akcií, řekl agentuře Reuters informovaný zdroj. Nový podnik se bude jmenovat TikTok Global a Američané budou tvořit i většinu správní rady, včetně pozice generálního ředitele. O návrzích ve středu jednali činitelé amerického ministerstva financí.

Zatím ale není jasné, zda bude Trump s těmito návrhy souhlasit. Ve středu totiž řekl, že se mu nelíbí myšlenka, aby měli američtí investoři v nově vytvořeném podniku jen menšinový podíl. "Mohu vám říct, že koncepčně se mi to tak nelíbí," řekl prezident. Personální šéf Bílého domu Mark Meadows ve čtvrtek řekl, že Trumpova administrativa záležitost ještě posuzuje. Pokud by TikTok po vstupu Oraclu zůstal převážně pod vlivem Číňanů, nebylo by to v souladu s prezidentovými požadavky, dodal.

Trump v srpnu pohrozil, že aplikaci TikTok v USA zakáže, pokud ji ByteDance neprodá. Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech. TikTok nicméně tvrdí, že data o uživatelích z USA by s čínskou vládou nesdílel.

Společnost ByteDance podle informací z posledních dnů americké aktivity TikToku neprodá. Oracle tento týden potvrdil, že místo toho uzavře s firmou ByteDance partnerství, a pokusí se tak společně aktivity TikToku v USA zachránit. Podle zdrojů CNBC bude s Oraclem na transakci spolupracovat americký maloobchodní řetězec Walmart, jehož šéf Doug McMillon by tak měl získat křeslo v nové správní radě amerických aktivit TikToku.

Američtí investoři teď mají 40% podíl ve společnosti ByteDance, tedy současném majiteli platformy TikTok. Mezi investory jsou například i firmy Sequoia Capital a General Atlantic. Pokud se vezme v úvahu investice Oraclu a Walmartu do nové společnosti TikTok Global, budou mít američtí investoři výraznou většinu, potvrdil zdroj agentury Reuters. Zatím není jasné, kolik Oracle za podíl v nové firmě zaplatí. Oracle ani ministerstvo financí se k obsahu dosavadních jednání nevyjádřily.

Trump už ve středu upustil od záměru požadovat za umožnění transakce velkou částku peněz. Uvedl, že jeho právníci mu sdělili, že takový postup by byl nezákonný. "S úžasem zjišťuji, že to není povoleno," řekl Trump. "Když jsou ochotni zaplatit vládě velkou částku, není jim to dovoleno, protože neexistuje žádná legální cesta, jak to udělat," dodal.

Zdroj:
ČTK
Sociální sítě
Přestat sledovat
Donald Trump
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat