Co musíte ráno vědět (12. září)

Jak si v polovině týdne vedou akcie na světových i evropských trzích, co radí evropským politikům prezident Evropské komise a jak vydělat půl milionu dolarů za patnáct minut? To vše musíte ráno vědět.

1. Ceny amerických akcií ve středu rostly, Apple však výrazně oslaboval

Americké akcie ve středu posilovaly díky poklesu obav z vojenského zásahu v Sýrii. Dow posílil o 0,89 % a připsal si třetí obchodní den za sebou s trojciferným růstem. Nejlépe si vedly společnosti IBM, Alcoa a Walt Disney, příliš se naopak nedařilo Intelu, Hewlett-Packard a JPMorgan. S&P 500 připsal 0,30 % a má za sebou sedmou rostoucí seanci v řadě. Nasdaq, který táhly dolů akcie Applu, odepsal 0,11 %. Výnos amerických desetiletých státních dluhopisů spadl o 1,88 % na 2,08 % zatímco lehká ropa WTI mírně podražila o 35 centů na 107,73 dolaru za barel. Podražila i ropa Brent na 111,64 dolaru za barel. Dolar ve středu oslabil vůči euru (o 0,3 % na 1,3311 EUR/USD) i vůči japonskému jenu (o 0,54 % na 99,85 USD/JPY).

Akcie pohledem technické analýzy: Budou rozhodovat fundamenty, technicky však mají indexy cestu vzhůru otevřenou

2. Evropské akcie uzavřely středeční obchodování mírným ziskem

Evropské burzy uzavřely středeční seanci téměř beze změny, jen s mírnými zisky. Investory uklidnilo, že americký prezident Barack Obama odložil rozhodnutí o vojenském zásahu v Sýrii. Britský FTSE 100 připsal 0,07 % a francouzský CAC 40 se také pohyboval kolem nuly s mírným ziskem 0,06 %. Výrazněji oproti FTSE 100 a CAC 40 posílil německý DAX o 0,58 %. Dobře si vedly síťové odvětví, automobilky a telekomunikace, ztrácely naopak sektory finančních služeb a maloobchodu. Index DJ EuroStoxx 50 se vyhoupl na dvouleté maximum.

ECB má údajně zájem na tom, aby Slovinsko požádalo o pomoc

3. Pražská burza ve středu rozšiřovala zisky. ČEZ letí nahoru, NWR koriguje

Index PX ve středu připsal 0,57 % a zakončil na 977,71 bodu. Nahoru vyletěla cena akcií ČEZ, po předchozích ziscích naopak mírně ztrácela NWR. Akcie ČEZ ve středu zpevnily o 4,63 % na 497 korun za akcii, ale dařilo se i cenným papírům Komerční banky, které posílily o 1,46 %. Na rovných 100 Kč (+0,50 %) zakončily akcie Fortuny, na něž ve středu zvýšila cílovou cenu Komerční banka na 110 Kč ze 106 Kč. Zlevnily naopak akcie TMR (-5,63 %) a po hvězdném úterý oslabily i cenné papíry NWR (-3,02 %) poté, co Wood & Company snížila doporučení na ně z "držet" na "prodat".

Akcie ČEZ pod lupou: Obrací se trend vývoje cen elektřiny a s tím i akcií největší české energetiky?

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý týden odhalí týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, vedle toho také ceny dovozu a vývozu. Itálie a eurozóna zveřejní zveřejní průmyslovou produkci a Francie, Španělsko a Itálie vývoj růstu spotřebitelských cen. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Vyšetřovatelé OSN konstatovali, že syrský režim spáchal válečné zločiny. Opozice však také

Syrská vláda podle středečního prohlášení vyšetřovatelů OSN nechala masakrovat civilisty, bombardovat nemocnice a dopustila se i dalších válečných zločinů ve snaze získat zpět opozicí držená území. Opozice, včetně islamistů z jiných zemí, také spáchala válečné zločiny zahrnující popravy, braní rukojmích a ostřelování oblastí obydlených civilisty, konstatuje zároveň zpráva pokrývající události mezi 15. květnem a 15. červencem.

Obama vyzval Kongres, aby odložil hlasování o zásahu v Sýrii

6. Čínská ekonomika by mohla růst rychleji, než si všichni mysleli. Banky zvyšují své predikce

Citigroup ve středu zvýšila predikci tempa růstu čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí na 7,8 % ze 7,4 %. Zlepšila i předpověď celoročního růstu na 7,6 % z 7,4 % a pro rok 2014 předvídá, že ekonomika poroste tempem 7,2 % z původně odhadovaných 7,1 %. Názor si však poupravily i Deutsche Bank a Nomura.

7. Verizon nabídne dluhopisy za 49 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Verizon nabídne dluhopisy za 49 miliard dolarů, což je nejvíce v historii. Hodlá tímto způsobem získat finance na plánovaný odkup 45% podílu společnosti Vodafone ve společném podniku Verizon Wireless. O nabídce, která přebije historicky největší nabídku dluhopisů Apple, jež dosáhla 17 miliard dolarů, informoval zdroj, který si nepřál být jmenován.

8. Telefon iPhone 5C je pro mnoho Číňanů stále příliš drahý

Nový "levný" telefon iPhone 5C americké společnosti Apple je pro mnoho Číňanů stále příliš drahý. Přístroj se bude na čínském trhu prodávat za zhruba 730 dolarů, takže bude o téměř 200 dolarů dražší než ve Spojených státech, napsala agentura Reuters.

Apple získal licenci pro sítě největšího čínského operátora China Mobile

9. Prezident Evropské komise Barroso vyzývá evropské politiky: Neustávejte v reformách, dlužíte to nezaměstnaným

José Manuel Barroso, prezident Evropské komise, vyzval země EU, aby pokračovaly v reformách a utužily oživení ekonomiky Evropské unie, přestože zlepšující se data zmenšují tlak na politiky, aby jednali. "Nepleťte se - neexistuje možnost, že bychom se vrátili k dřívějšímu stavu," prohlásil Barroso. "Někteří lidé si myslí, že po tomto se všechno vrátí do normálu, jako to bylo dříve. Mýlí se. Nevrátíme se ke starému normálu, musíme vytvořit nový normál," dodal.

10. Maďarská centrální banka výrazně rozšířila program levných úvěrů

Maďarská centrální banka ve středu v rámci snahy o podporu domácí ekonomiky spustila nový úvěrový program v hodnotě dvou bilionů forintů. Rozšiřuje tak dřívější program v hodnotě 750 miliard forintů poskytující levné úvěry podnikům prostřednictvím komerčních bank.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Kristen Stewartová vydělala za 15 minut 500 tisíc dolarů

Hvězda filmové ságy Stmívání Kristen Stewartová za patnáct minut inkasovala 500 tisíc dolarů. Ne však pro sebe, ale pro oběti hurikánu Sandy. Řekl to Harvey Weinstein, jeden z producentů koncertu 12.12.12, jehož výtěžek šel právě na pomoc obětem přírodní katastrofy. Za patnáct minut hereččina času zaplatil předem a hotově půl milionu dolarů nejmenovaný princ ze Středního východu, jehož identitu Weinstein neprozradil.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat