Co musíte ráno vědět (17. srpna)

Jak si v úterý vedly akciové trhy v Evropě a USA, jak si podle posledních údajů stojí česká ekonomika a proč byste měli být opatrní při chytání Pokémonů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý klesly z maxim, srážely je jestřábí komentáře představitelů Fedu

Americké akcie v úterý sestoupily z maxim, na která se vyšplhaly v úvodu týdne. Někteří představitelé americké centrální banky totiž signalizovali možnost brzkého zvýšení úrokových sazeb v USA. Index Dow odepsal 0,45 % a uzavřel na 18 552,02 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,55 % na 2 178,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,66 % na 5 227,11 bodu. V pondělí všechny tři indexy skončily na nových zavíracích maximech a během dne posunuly i svá absolutní maxima. Index volatility VIX v úterý stoupl o 7,03 % na 12,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 1,573 %. V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly telekomunikační odvětví, sektor veřejných služeb a odvětví zdravotní péče, nad nulou se udržel energetický sektor.

Peter Schiff: Čas se krátí, krize horší než ta v roce 2008 se blíží

Dluhopisy vs. akcie: Jak je to s tou diverzifikací?

2. Evropským akciím v úterý nepomohly ani rostoucí ceny komodit, hlavní indexy skončily v červených číslech

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování se ztrátami, když investoři vybírali zisky po úspěšném minulém týdnu. Britský index FTSE 100 zakončil úterní obchodování se ztrátou 0,68 %, německý DAX přišel o 0,58 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,83 %. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,79 % na 343,32 bodu. Dařilo se sektoru základních materiálů, většina ostatních sektorů ale skončila hluboko v červených číslech.

Erste ve světle problémů evropských bank: Co si myslí finanční ředitel České spořitelny?

3.Pražská burza v úterý ztrácela, dolů ji táhly banky

Index pražské burzy PX během úterního obchodování odepsal 0,58 % a uzavřel na 856,30 bodu. Špatně si vedly celý bankovní sektor a mediální společnost CME. Jediným titulem, který přesáhl procento zisku, byla sázková kancelář Fortuna. Nejobchodovanější emisí byla Komerční banka, jejíž cenné papíry zlevnily skoro o 1,5 % na 840 korun. Nedařilo se ale ani dalším finančním institucím. Akcie Erste Group Bank odepsaly 0,74 % na 659,10 Kč a MONETA Money Bank klesla o 0,85 % na 75,50 Kč. V červených číslech byly také pojišťovna VIG nebo Kofola ČeskoSlovensko.

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit datům z britského trhu práce (míra nezaměstnanosti a vývoj mezd), odpoledne USA zveřejní týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku, vládní energetická agentura EIA na trh pošle pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy, americká centrální banka zveřejní zápis z posledního zasedání svého měnového výboru, který by měl naznačit, jak se členové FOMC dívají na volatilní data z amerického trhu práce, a s projevem vystoupí šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě Carlsberg, ABN AMRO Group, Admiral Group nebo Wienerberger a v USA například Cisco Systems, L Brands, Target nebo Lowe's Cos a Staples. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,5 %

Meziroční růst české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí zpomalil na 2,5 %, mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt ČR o 0,9 %. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který v úterý ráno zveřejnil Český statistický úřad. Růst české ekonomiky tak patřil i nadále mezi nejvyšší v Evropské unii.

6. Ceny v českém průmyslu v červenci zmírnily pokles na 4 %

Ceny průmyslových výrobců v České republice v červenci dále zpomalily meziroční pokles na 4 % ze 4,4 % v červnu. Pokles cen v zemědělství se naopak prohloubil na 6,8 % z červnových 6,4 %. Nadále naopak rostly ceny stavebních prací a tržních služeb.

7. Dolní Sasko nehodlá požadovat po Volkswagenu odškodné za emisní skandál

Německá spolková země Dolní Sasko nevidí důvod, aby po automobilovém koncernu Volkswagen požadovala odškodné za pokles ceny jeho akcií v důsledku skandálu s měřením emisí. Uvedla to v úterý tamní vláda. Dolní Sasko je se zhruba pětinovým podílem druhým největším akcionářem Volkswagenu.

8. Meziroční inflace v Británii stoupla v červenci nejvýše od roku 2014

Spotřebitelské ceny v Británii se v červenci zvýšily meziročně o 0,6 % po růstu o 0,5 % v předešlém měsíci.. Zaznamenaly tak největší nárůst od konce roku 2014. Data by podle analytiků mohla poskytnout lepší obrázek toho, jak se do ekonomiky promítá rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii.

9. Buffett navýšil svůj podíl v Applu, prodával naopak akcie Wal-Martu

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta o více než polovinu zvýšila svůj podíl v technologickém podniku Apple. Snížila naopak svůj podíl v největším světovém maloobchodním řetězci Wal-Mart. Společnost to uvedla ve sdělení americkým regulátorům.

10. Ruská banka VTB prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Druhá největší ruská banka VTB Group ve druhém čtvrtletí prudce zvýšila čistý zisk. Společnost v úterý oznámila, že ve druhém kvartálu vydělala 14,8 miliardy rublů (5,55 miliardy Kč). To je více než dvanáctinásobek oproti stejnému období před rokem a zároveň podstatně lepší výsledek, než s jakým počítaly analytici.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Světem obchází strašidlo Pokémon Go

A pokud jste se ještě sami nestali jeho obětí, vězte, že umí napáchat pěknou paseku.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat