Co musíte ráno vědět (24. července)

Jak s burzami cloumá výsledková sezóna, jak se snaží maďarská centrální banka podpořit ekonomiku a proč se o pražském metru nedá říci, že je ucpané, ani v nejhustší špičce? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý překonaly intradenní rekordy, následně z nich však spadly

Americké akcie zahájily úterní obchodování úspěšně. Během několika prvních minut indexy S&P 500 i Dow překonaly své intradenní rekordy a Dow se poprvé v historii přehoupl přes 15 600 bodů. Postupně však i vlivem nepříznivé zprávy z richmondského Fedu začaly akcie zisky odevzdávat a indexy obchodování uzavřely smíšeně. Dow posílil o 0,14 % a již po dvacáté osmé od začátku letošního roku uzavřel na novém zavíracím maximu, tentokrát na 15 567,74 bodu. S&P 500 oslabil o 0,19 % na 1 692,39 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,59 % na 3 579,27 bodu.

Investoři celý den netrpělivě očekávali finanční výsledky technologického gigantu Apple. Analytici očekávali, že společnost za třetí čtvrtletí svého fiskálního roku vykáže zisk na akcii 7,32 USD při tržbách 35,02 miliardy USD. Společnost nakonec vykázala zisk na akcii 7,47 USD (loni 9,32 USD) a tržby 35,3 miliardy USD (loni 35,02 miliardy USD). V průběhu řádného obchodování akcie Apple oslabily o 1,72 %, po zveřejnění výsledků v after-marketu posilovaly až o 4,8 %.

S&P 500: Když vyjde první pololetí, i to druhé bývá zpravidla dobré

Fed: Normální trh práce bude v USA v roce 2015

2. Evropské akcie v úterý uzavřely obchodování v červených číslech

Evropské akcie v úterý zahájily obchodování úspěšně a v průběhu dopoledne zisky mírně rozšiřovaly, nakonec je však odevzdaly a uzavřely v červených číslech. Britský FTSE 100 odepsal 0,39 %, francouzský CAC 40 0,43 % a německý DAX 0,20 %. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, telekomunikacím a stavebním firmám, ztrácely naopak potravinářské společnosti.

Evropské akcie v úterý posilovaly, postupně však zisky odevzdaly a uzavřely v mínusu

Proč má opět smysl sledovat Evropu

3. Pražská burza v úterý vystřelila vzhůru, nahoru ji táhly akcie CETV a Telefóniky C.R.

Akcie na pražské burze v úterý posilovaly, index PX si připsal 1,52 %. Nejvíce se dařilo cenným papírům Telefóniky C.R. (+5,73 %) a CETV (+4,90 %). O více než 2 % podražily i akcie NWR (+2,17 %) a bankovní tituly (Komerční banka +2,84 %, Erste Group Bank +2,15 %). Oslabila naopak pojišťovna VIG (-2,03 %). Výsledkovou sezónu na pražské burze zahájil Unipetrol, a to nijak slavně: Unipetrol ve druhém čtvrtletí s menší ztrátou, než se čekalo. Tržby byly horší

Telefónica koupí od KPN německého operátora E-Plus

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

4. Očekávané události

Pražská burza bude sledovat hospodářské výsledky Telefóniky C.R., výsledková sezóna ale pokračuje všude ve světě. Největší evropská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline, německý automobilový koncern Daimler, výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma, švédský výrobce nákladních automobilů Volvo, americká automobilka Ford Motor, výrobce letadel Boeing, letecká společnost US Airways, společnost Moody's, PepsiCo, provozovatel akciových trhů Nasdaq OMX Group, největší světový výrobce těžkých stavebních a těžebních strojů Caterpillar, Facebook, Visa nebo japonský výrobce elektroniky Canon zveřejní hospodářské výsledky za 2. čtvrtletí 2013. Akcionáři společnosti Dell budou znovu hlasovat o možnosti odkupu společnosti jejím zakladatelem Michaelem Dellem. Středa bude také dnem předběžných indexů nákupních manažerů jak v Evropě, tak ve Spojených státech, obrázek amerického trhu s nemovitostmi zaktualizují prodeje nových domů. Co bude pro trhy důležité během celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v začátku týdne od 22. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Telefónica koupí od KPN německého operátora E-Plus, vytvoří jedničku na trhu

Německá divize telekomunikační skupiny Telefónica koupí od nizozemské KPN jejího německého operátora E-Plus. Cena má být pět miliard eur. KPN získá jako součást transakce 17,6 % ve společnosti Telefónica Deutschland. Dohoda by měla firmám přinést synergie v hodnotě až 5,5 miliardy eur. Obě společnosti mají na německém trhu téměř stejnou velikost. Fúze by posílila jejich pozici v boji s firmami Deutsche Telekom a Vodafone. Zpráva v úterý přispěla k růstu ceny akcií české Telefóniky.

6. Maďarská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu na nové minimum 4 %

Měnový výbor maďarské centrální banky v úterý podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum, 4 %. Banka tak chce podpořit stagnující ekonomiku.

7. ECB: Nejisté vyhlídky by mohly obnovit napětí na trzích

Nejistota ohledně vyhlídek světové ekonomiky by mohla obnovit napětí na finančních trzích. Uvedl to hlavní ekonom Evropské centrální banky Peter Praet. Potvrdil rovněž, že ECB by mohla přikročit k dalšímu snížení úrokových sazeb.

8. Singer: Uvolněnější podmínky by mi nevadily

Podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera zůstanou úrokové sazby v dohledné budoucnosti na nule. "Půjde o velmi dlouhou dobu, pokud budou výrazně uvolněnější podmínky. Takové podmínky by mi nevadily," řekl Singer. Zopakoval také, že další uvolňování by proběhlo prostřednictvím devizových intervencí. Některé indikátory české ekonomiky se podle něj odrážejí ode dna.

Měny a komodity pohledem technické analýzy: Euro v růstovém trendu, koruna pokračuje v konsolidaci

9. Ekonomický pokles Španělska se ve druhém čtvrtletí téměř zastavil

Propad HDP se podle španělské centrální banky ve druhém čtvrtletí zpomalil na -0,1 % mezikvartálně z -0,5 % v prvních třech měsících roku 2013. Meziročně oproti prvnímu čtvrtletí 2013 podle předběžných čísel zvolnil na -1,8 % z -2,0 %.

Španělská centrální banka předvídá, že HDP ve druhém čtvrtletí klesl mezikvartálně o 0,1 % a meziročně o 1,8 %

10. Výkonný ředitel Vattenfall Øystein Løseth: Na trhu nevidím žádné zlepšení, naopak situace by se mohla ještě zhoršit

Největší skandinávská energetická společnost Vattenfall musela ve druhém čtvrtletí kvůli problémům na evropském energetickém trhu odepsat majetek v hodnotě 29,7 miliardy švédských korun a plánuje rozdělení svých operací na dvě části. Firma, kterou vlastní Švédsko, je aktivní nejen ve Skandinávii, ale také třeba v Německu a Nizozemsku.

Vattenfall odepisuje aktiva za 29,7 miliardy švédkých korun a rozděluje firmu na severskou a evropskou divizi

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Myslíte, že je pražské metro ve špičce ucpané? Tak se podívejte, jak vypadá ranní špička v Pekingu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat