Co musíte ráno vědět (25. prosince)

Jak dopadlo sváteční obchodování na burzách v Evropě i Spojených státech, jaká další katastrofa možná brzy postihne Rusko a jaký dárek našli pod virtuálním stromečkem milovníci politicky nekorektních komedií?

1. Americké akcie ve středu zdražovaly, v závěru obchodování ale o vánoční zisky přišly

Většina středeční sváteční obchodní seance se na amerických akciových trzích nesla ve znamení zisků. Santa Claus investorům odpoledne dokonce nadělil nová rekordní maxima indexů Dow a S&P 500. V závěru obchodování se ale vánoční nadšení vytratilo a všechny tři nejsledovanější indexy své zisky odevzdaly. Ve čtvrtek zůstanou americké burzy zavřené, již v pátek se na ně ale aktivita zase vrátí. Index Dow během dne vzrostl na nové historické maximum 18 086,24 bodu a nakonec uzavřel se ziskem 0,03 % na novém zavíracím maximu 18 030,21 bodu. Technologický Nasdaq zpevnil o 0,17 % na 4 773,47 bodu. Index S&P 500 se během dne vyšplhal na nové historické maximum 2 087,56 bodu, v závěrečném výprodeji však o zisky přišel a nakonec oslabil o 0,01 % na 2 081,88 bodu. Index volatility VIX klesl o necelá tři procenta na 14,37 bodu.

Výnosy S&P 500 za poslední dvě století? Krásný vánoční stromeček

Kontrarián, a přece býk? Nic není nemožné, ukazuje známý akciový optimista

2. Evropské akcie ve středu ve zkráceném vánočním obchodování převážně zlevnily

Obchodování na evropských akciových trzích ve středu skončilo převážně v červených číslech. Z hlavních trhů se ovšem obchodovalo jen v Londýně a Paříži, německá burza zůstala kvůli oslavám Vánoc zavřená a volno měli také investoři v Praze. Burzy ze skupiny NYSE Euronext netradičně zavíraly již ve 14.05 SEČ, a burza v Londýně své dveře zabouchla dokonce již ve 13.30 SEČ. Britský index FTSE 100 vzrostl o 0,18 %, francouzský CAC 40 naopak o 0,44 % klesl, portugalský PSI 20 ztratil 0,76 % a amsterodamský AEX odepsal 0,28 %. Evropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,14 % a index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,24 % na 3 184,66 bodu. Všechna hlavní odvětví indexu STOXX Europe 600 skončila pod nulou. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, finanční tituly a akcie mediálních firem. Pouze nepatrně naopak zlevnily cenné papíry z realitního odvětví a akcie ze sektoru zdravotní péče.

Inovace v Evropě: Jak která země uspěje ve světové hospodářské soutěži?

150 let v jednom grafu: Tohle všechno museli Rusové a jejich ekonomika vydržet

3. Očekávané události

Trhy v Evropě i Spojených státech zůstanou ve čtvrtek kvůli oslavám Vánoc zavřené a obchodovat se nebude ani na pražské burze. Na západní trhy tak nepřijdou ani žádná ekonomická data. Japonská centrální banka ale v noci na čtvrtek zveřejní zápis ze svého posledního zasedání, guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda promluví na tiskové konferenci a zveřejněny budou údaje o započaté výstavbě v Japonsku (odhad listopad: -13,3 % meziročně, říjen: -12,3 % meziročně) a statistika o stavebních objednávkách (říjen: +15,7 % meziročně). Vše, co se ve vánočním týdnu bude dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Týdenní počet nových žádností o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech klesl o 9 tisíc

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 20. prosince klesl o 9 tisíc na 280 tisíc. Čekal se přitom mírný nárůst na 290 tisíc z 289 tisíc v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 13. prosince na 2,403 milionu z 2,373 milionu. Očekávalo se 2,375 milionu pokračujících žádostí.

5. Japonsko zvažuje, že slabé regionální ekonomiky a nízkopříjmové domácnosti podpoří 29 miliardami dolarů

Vláda japonského premiéra Šinzóa Abeho zvažuje, že finančně podpoří slabé regionální ekonomiky a nízkopříjmové domácnosti. Návrh 2letého plánu, který má k dispozici agentura Reuters, počítá se subvencemi a dalšími podpůrnými opatřeními v celkovém objemu 29 miliard dolarů.

6. Standard and Poor's varovala před možností snížení ruského ratingu

Ratingová agentura Standard and Poor's v úterý vydala varování, že by v lednu mohla snížit hodnocení dluhových závazků Ruska do spekulativního pásma. S&P uvedla, že je tato možnost spojena s výrazným oslabením rublu, které zemi připravilo o monetární flexibilitu.

7. Ukrajina krátce přerušila dodávky elektřiny na Krym

Ukrajina ve středu krátce přerušila dodávky elektřiny na Krym, který v březnu anektovalo Rusko. Ukrajinské ministerstvo energetiky podle agentury Reuters oznámilo, že důvodem bylo to, že Krym nedodržoval odběrové limity. Nyní prý již bylo zásobování elektřinou obnoveno. Sama Ukrajina se potýká s nedostatkem energie a Krymu kvůli tomu omezila dodávky.

8. BP má prý zájem o podíl ve východosibiřském producentovi ropy ze skupiny ruské Rosněfti

Britská ropná společnost BP údajně jedná s největší ruskou ropnou firmou Rosněfť o odkoupení podílu v jejím východosibiřském producentovi ropy Tass Yuriakh. S odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený se situací to ve středu napsala zpravodajská agentura Bloomberg. Podle ruského deníku Kommersant by BP za podíl mohla Rosněfti zaplatit 700 až 800 milionů dolarů.

9. Gazprom odhaduje, že letos vykáže nejnižší produkci plynu ve své historii

Ruský plynárenský gigant Gazprom odhaduje, že za letošní rok vykáže nejnižší produkci zemního plynu ve své historii. Firma uvedla, že by za celý rok měla dosáhnout produkce na úrovni 444,4 miliardy metrů krychlových zemního plynu oproti 487,4 miliardy metrů krychlových v loňském roce.

10. Výrobce cementu HeidelbergCement prodá svoji divizi Hanson za 1,4 miliardy dolarů

Německý výrobce cementu HeidelbergCement prodá firmě Lone Star Funds za 1,4 miliardy dolarů svoji divizi Hanson. Společnost uvedla, že peníze získané z prodeje použije ke snížení svého zadlužení. Součástí transakce mají být i kanadská a britská aktiva Hansonu. Uvedl to ve středu německý podnik.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Diváci o komedii o atentátu na Kim Čong-una nepřijdou

Filmové studio Sony Pictures nakonec komedii The Interview o smyšleném atentátu na mladého severokorejského vůdce Kim Čong-una přece jen pustí do distribuce. Kromě toho, že film některá americká kina uvedou podle původního plánu 25. prosince, je snímek již nyní dostupný i na internetu. Zájemci jej mohou již nyní zhlédnout na serveru YouTube, přes služby GooglePlay či Xbox Video nebo na speciální internetové stránce seetheinterview.com. Za půjčení filmu na 48 hodin si Sony účtuje 5,99 USD a za prodej 14,99 USD. Online distribuce filmu je zatím bohužel omezena pouze na americké uživatele, snad se ale brzy dočká i zbytek světa.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat