Co musíte ráno vědět (3. listopadu)

Jak zahájily listopad trhy v Evropě a Spojených státech, jak je na tom zpracovatelský sektor v eurozóně a jakému obvinění čelí Taylor Swiftová? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily listopad úspěšně, index Dow zvrátil letošní ztrátu a dostal se do mírného plusu

Americké akcie zahájily předposlední měsíc roku růstem. Přispěly k tomu údaje o vývoji aktivity ve zpracovatelském sektoru v USA i dalších zemích. Nejlépe si v zámoří vedly energetické tituly a akcie z odvětví zdravotnictví. Index Dow v pondělí připsal 0,94 % neboli více než 165 bodů na 17 828,76 bodu, čímž se od začátku roku doslat do mírného zisku. S&P 500 zpevnil o 1,19 % na 2 104,05 bodu, a poprvé od poloviny srpna tak uzavřel nad psychologickou hranicí 2 100 bodů. Nasdaq posílil o 1,45 % na 5 127,15 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,1 % na 14,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 2,176 %. "Podle mě se jedná o jeden velký výkonnostní závod," říká Peter Boockvar, hlavní tržní analytik The Lindsey Group. "Nikdo nechce zaspat a přijít o rally na konci roku, ale spousta faktorů, které trhy vyděsily v srpnu, tady stále je," dodává. Po konci obchodování zveřejnila hospodářské výsledky AIG, čísla ale nenaplnila očekávání.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Úžasný říjen skončil váhavým týdenním růstem. Vybírá si rally oddechový čas?

Akcie za sebou mají skvělý měsíc, medvědi mají zatím smůlu

2. Evropské akcie zahájily listopad růstem, pomohla jim data ze zpracovatelského sektoru

Evropské akcie v pondělí posílily díky lepším než očekávaným zprávám ze zpracovatelského sektoru, které převážily slabší výsledek čínského výrobního sektoru. Britský FTSE 100 obchodování zakončil prakticky na zelené nule se ziskem 0,01 %, francouzský CAC 40 přidal 0,38 % a německý DAX 0,93 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,34 % poté, co v průběhu dne ztrácel i 0,7 %. Akcie rozšířily zisky poté, co zpráva agentury Markit ukázala na zrychlující expanzi evropského zpracovatelského sektoru.

Přesuny akciových miliard: Evropa a Japonsko těží z amerického odlivu

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila, nahoru jí pomohly bankovní tituly

Index PX v pondělí připsal 0,35 % na 986,60 bodu. Burze v úvodu týdne pomohly nahoru především bankovní tituly - Komerční banka zaznamenala největší zobchodovaný objem a připsala 0,45 % a Erste Group Bank se čtvrtým nejvyšším zobchodovaným objemem posílila o 0,55 %. Druhý největší objem si v pondělí připsala skupina ČEZ, jejíž cenné papíry ale naopak půl procenta ztratily, a na třetím místě se podle zobchodovaného objemu umístily akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které zpevnily o půl procenta. Mírně oslabily cenné papíry Stock Spirits, Fortuny a CETIN, zbytek burzy se pohyboval nad nulou.

Investorská abeceda s finančními experty aneb Co potřebujete vědět, (nejen) když začínáte

4. Očekávané události

Španělsko v úterý zveřejní údaje o nezaměstnanosti, Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví a Spojené státy odpoledne přidají podnikové objednávky a index aktivity v oblasti New Yorku. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí v týdnu od 2. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zpracovatelský sektor v eurozóně podle finálních dat expandoval více, než se čekalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny podle finálních dat agentury Markit v říjnu vyskočil na 52,3 bodu ze zářijových 52 bodů, předběžná data přitom hlásila stagnaci. Většina zemí zaznamenala expanzi a Řecko, které stále vykazuje pokles, náskok ostatních států rychle snižuje. Stále však klesají ceny vstupů v regionu, a to nejprudším tempem za posledních devět měsíců.

6. Těžba ropy v Rusku v říjnu opět stoupla na postsovětský rekord

Těžba ropy v Rusku v říjnu pokračovala v růstu na nové postsovětské maximum. Ve srovnání s předchozím měsícem stoupla těžba o 0,4 % na 10,78 milionu barelů denně. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo ruské ministerstvo pro energetiku. Rusko je největším těžařem ropy na světě.

7. Palubní personál Lufthansy bude od pátku stávkovat

Palubní personál největších německých aerolinek Lufthansa vstoupí v pátek do stávky a protestní akce potrvá týden. Na tiskové konferenci to v pondělí oznámil předseda odborového svazu UFO Nicoley Baublies. Aerolinky ale podle něj ještě mohou protestní akci odvrátit, pokud do čtvrtečního odpoledne přistoupí na požadavky odborů. Svaz UFO ohlásil stávku poté, co o víkendu oznámil krach rozhovorů s vedením Lufthansy o mzdách a pracovních podmínkách.

8. Nejvíce prosperující zemí světa je již sedm let v řadě Norsko

Nejvíce prosperující zemí světa je Norsko. V žebříčku Legatum Prosperity Index, sestavovaném londýnským think tankem Legatum Institute, země obsadila první příčku již posedmé v řadě. Česká republika skončila na 26. místě, loni se Česko umístilo na 29. příčce, meziročně si tak polepšilo o tři pozice. V první pětce letos skončily ještě Švýcarsko, Dánsko, Nový Zéland a Švédsko. V subindexu ekonomiky skončil na prvním místě Singapur.

9. Obama podepsal zákon, jenž odvrací platební neschopnost vlády USA

Americký prezident Barack Obama v pondělí podepsal zákon, kterým Kongres umožnil vládě půjčovat si peníze až do roku 2017. Tímto formálním krokem Obama dokončil schvalovací proces, čímž bylo odvráceno riziko platební neschopnosti americké vlády.

10. Český zpracovatelský sektor v říjnu expandoval pomaleji než v září

Podle aktuálních průzkumových údajů PMI od společnosti Markit se podnikatelské podmínky v české výrobě na začátku letošního posledního čtvrtletí nadále zlepšovaly, ač značně pomalejším tempem než dosud. Nové zakázky rostly nejpomaleji za dva roky, k čemuž přispěl zejména slabší export, a to vedlo k nejpomalejšímu růstu výroby v tomto roce. Tempo tvorby pracovních příležitostí následně kleslo na minimum za 14 měsíců a nákupy nových vstupů rostly jen mírně.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Taylor Swiftová čelí obžalobě za plagiátorství

Zpěvák Jesse Graham obvinil americkou popovou hvězdu Taylor Swiftovou z toho, že ukradla část textu jeho písně. Graham tvrdí, že vlastní copyright k frázím "haters gone hate" a "playas gone play", které se objevují v refrénu písně Swiftové Shake It Off. V žalobě po zpěvačce Graham požaduje 42 milionů dolarů.

Zpěvák navíc poukazuje i na další podobnosti s jeho písní z roku 2013 Haters Gone Hate. Refrén jeho písně například zní: "Haters gone hate, playas gone play. Watch out for them fakers, they'll fake you everyday." a refrén písně Shake It Off: "Cause the players gonna play, play, play, play, play. And the haters gonna hate, hate, hate, hate, hate."

Podle Grahama není možné, aby Swiftová text napsala nezávisle na jeho písni. Zástupci zpěvačky kauzu odmítli komentovat. Hit Shake It Off má na YouTube již přes miliardu zhlédnutí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat