Co musíte ráno vědět (30. prosince)

Jak si vedou v cílové rovince letošního roku akcie v Evropě i Spojených státech, proč nad Řeckem opět visí hrozba politické a ekonomické krize a jaké překvapení může člověku připravit loterie? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden rozpačitě, S&P 500 ale opět posunul historické maximum

Americké akcie v pondělí kolísaly, index S&P 500 ale kráčí ke třetímu ziskovému roku v řadě a opět posunul historické maximum, přestože objem obchodování byl utlumený. Index Dow se pohyboval kolem nuly a nakonec odepsal 0,09 % na 18 038,23 bodu. Index S&P 500 posunul historické zavírací maximum mírným ziskem 0,09 % na 2 090,58 bodu z 2 088,77 bodu dosažených 26. prosince. Technologický Nasdaq zakončil na zelené nule se ziskem pěti bodů. Energetické společnosti mají za sebou kolísavou seanci, zpočátku je podpořila zpráva o možném přerušení dodávek z Libye, postupně se však nálada investorů obrátila. Index Dow vedly dolů technologie v čele se společnostmi Microsoft a IBM.

2. Evropské akcie v pondělí kolísaly, brzdilo je Řecko

Evropské akcie v pondělí kolísaly a zakončily kolem nuly. Brzdilo je Řecko, kde akcie zakončily na nejnižší hladině od července 2013 poté, co poslanci ani na třetí pokus nezvolili prezidenta. Britský FTSE 100 připsal 0,36 %, francouzský CAC 40 0,51 % a německý DAX zakončil se ziskem 0,05 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,1 %, v průběhu dne však ztrácel i 0,8 %. Zisky brzdily řecké akcie, které se prudce propadly poté, co zákonodárci ani napotřetí nezvolili prezidenta, a země tak bude muset uspořádat předčasné parlamentní volby. Nejhorší ztráty index athénské burzy v průběhu dne smazal a zakončil jen necelá 4 % pod nulou, nejníže od července 2013, dříve odepisoval až 11 %.

James Knightley (ING): Spojené státy se v roce 2015 zařadí mezi vítěze. Eurozóna může padnout do recese, ale i příjemně překvapit

3. Pražská burza v pondělí ztratila půl procenta

Index PX v pondělí odepsal 0,56 % na 946,27 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o více než dvě procenta. Bankovní emise se obchodovaly smíšeně - zatímco Komerční banka připsala 0,21 %, Erste Group Bank při výrazně nižším objemu odepsala 0,65 %. Nedařilo se ani akciím O2 C.R., které oslabily o 0,61 %. Naproti tomu mediální CME připsala více než 3 % a dobře si vedly i cenné papíry Pegas Nonwovens (+1,88 %) a Pivovarů Lobkowicz (+1,08 %).

ČEZ v roce 2015: Dividenda, převzetí Slovenských elektrární a kapacitní trhy v Německu jako klíčové faktory pro vývoj cen akcií

Pegas Nonwovens a Fortuna jako nejzajímavější tituly na pražské burze: Proč?

4. Očekávané události

Španělsko v úterý zveřejní maloobchodní tržby za listopad a předběžný údaj o inflaci za prosinec. Spojené státy odhalí index cen domů S&P/Case-Shiller za říjen a spotřebitelskou důvěru v prosinci. Jižní Korea navíc přidá informace o běžném účtu a průmyslové výrobě za listopad, Hongkong o maloobchodních tržbách za stejné období, stejně jako Portugalsko. Izrael vydá zprávu o HDP za třetí kvartál a Turecko zveřejní obchodní bilanci za listopad. Události celého týdne (včetně odhadů analytiků) najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řekové prezidenta ani napotřetí kole nezvolili, zemi čekají předčasné parlamentní volby

Řečtí zákonodárci ani na třetí pokus prezidenta nezvolili. Kandidát premiéra Samarase Stavros Dimas získal pouze 168 hlasů, stejně jako ve druhé volbě, Samarasovi se tedy za posledních šest dní nepodařilo na svou stranu získat žádného dalšího poslance. Zapotřebí bylo 180 hlasů z 300. Země nyní bude muset uspořádat předčasné parlamentní volby, premiér Samaras navrhl datum 25. ledna.

Řeckoživení: Athény se ženou ven ze záchranného programu. Všechna čest!

6. Ruská ekonomika v listopadu zaznamenala nejprudší kontrakci od roku 2009

Ruská ekonomika v listopadu klesla o 0,5 %, což je první pokles od října 2009. Podepisují se na ní klesající ceny ropy a západní sankce. Vzhledem k tomu, že vývoz ropy představuje podstatnou část HDP, analytici odhadují, že se propad ekonomiky v následujících měsících ještě zhorší.

SLEDOVALI JSME: Ruská měnová krize

7. Čína zablokovala služby elektronické pošty Googlu

V Číně byly koncem minulého týdne zablokovány služby elektronické pošty Gmail americké společnosti Google. Na svědomí to má zřejmě systém čínské internetové cenzury označovaný v parafrázi na anglický název Velké čínské zdi jako "Great Firewall of China". Uvedla to v pondělí organizace GreatFire.org, která monitoruje zásahy čínských cenzorů.

8. Bělorusko snížilo poplatek na nákup deviz na 20 %

Běloruská centrální banka v pondělí s okamžitou platností snížila poplatek na nákupy zahraničních měn ze 30 na 20 %. Oznámilo to podle agentury Reuters běloruské ministerstvo financí. Banka zavedla před deseti dny poplatek na veškeré nákupy zahraničních měn pod tlakem měnové krize v Rusku, které je hlavním obchodním partnerem Běloruska.

9. Nejvíce letos vynesly americké akcie a fondy státních dluhopisů

Nejvyšší zhodnocení přinesly letos investice do amerických akcií a překvapivě i do bezpečných fondů státních dluhopisů. Peníze uložené na termínovaných a spořicích vkladech jen lehce "porazily" inflaci. Mírné výnosy vesměs přinesou i penzijní fondy a stavební spoření. České akcie spíše zlevnily.

10. Gazprom se dohodl s partnery na odkupu podílů v South Stream

Ruský plynárenský gigant Gazprom odkoupí od svých partnerů jejich podíly ve zrušeném projektu plynovodu South Stream. Německý Wintershall, francouzská EDF a italská Eni vlastnily v projektu dohromady 50 %. Cena za prodej nebyla zveřejněna.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Myslela si, že vyhrála 100 tisíc. Bylo to 100 milionů

Velmi veselé svátky prožívá Britka Jenn Burstonová, která krátce před Vánocemi vyhrála v loterii tři miliony liber (zhruba 105 milionů korun). Sedmadvacetiletá žena hrála on-line hru Lucky Dip loterie Euromillions, jejíž jackpot dosahoval 15 milionů liber. Všech šest čísel sice netrefila, ale i pět jí stačilo na výhru, o kterou se podělila se čtyřmi dalšími výherci. "Přihlásila jsem se na mobilu a ukázalo mi to, že jsem vítězkou. Říkala jsem si, že jsem vyhrála tři tisíce liber, tak jsem vzala telefon a šla to ukázat svému manželovi," řekla Britka serveru MailOnline. Společně se svým mužem luštili informace na displeji, ten na ně byl ale příliš malý, tak si došli pro tablet a zjistili, jaká je výhra doopravdy.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat