US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,33 %
KB-0,69 %
Erste+0,25 %

Americké akcie zahájily týden rozpačitě, S&P 500 a Russell 2000 ale opět posunuly historická maxima

Americké akcie v pondělí kolísaly, index S&P 500 ale kráčí ke třetímu ziskovému roku v řadě a opět posunul historické maximum, přestože objem obchodů byl tlumený. Jde o 53. závěrečné maximum v letošním roce.

Redakce IW
Redakce IW
29. 12. 2014 | 22:00
Americké akcie

Index Dow se pohyboval kolem nuly a nakonec odepsal 0,09 % na 18 038,23 bodu. Index S&P 500 posunul historické zavírací maximum mírným ziskem 0,09 % na 2 090,58 bodu z 2 088,77 bodu dosažených 26. prosince. Technologický Nasdaq zakončil na zelené nule se ziskem pěti bodů.

Energetické společnosti mají za sebou kolísavou seanci. Zpočátku je podpořila zpráva o možném přerušení dodávek z Libye, postupně se však nálada investorů obrátila. Index Dow vedly dolů technologie v čele se společnostmi Microsoft a IBM.

Akcie se blíží konci roku na rekordních hladinách podporované nejrychlejší expanzí americké ekonomiky za více než deset let. Fed navíc 17. prosince uvedl, že bude se zvyšováním sazeb trpělivý, což umožnilo indexu S&P 500 smazat celou 5% ztrátu, kterou zaznamenal v první polovině měsíce.

"Investoři toho v dalším roce budou muset hodně strávit," říká James Buckley, portfoliomanažer z Baring Asset Management. "Pozornost se bude pravděpodobně bezprostředně upínat na makroekonomické události. Americká ekonomika představuje jasný bod, vede si fenomenálně. Už to samo o sobě je důvod pro optimismus."

Index S&P 500 letos zpevnil o 13 %, Dow má za sebou téměř 9% zisk a překročení historického milníku 18 tisíc bodů. Historického maxima dosáhl 26. prosince i index Russell 2000 a technologický Nasdaq ve stejný den vzrostl nejvýše od března 2000 a zakončil jen 5 % pod rekordem.

Americké akcie v letošním roce překonaly mnoho výhybek, které je mohly vychýlit z býčího trhu v šestém roce trvání růstového trendu - od násilí na Ukrajině přes epidemii eboly po medvědí trend na trhu s ropou. Největší propad indexu S&P 500 v letošním roce činil 7,4 %, ze všech svých čtyř- a víceprocentních poklesů se však index vždy vzpamatoval nejdéle za měsíc.

Podle Davida Teppera, zakladatele hedgeového fondu Appaloosa Management, má index S&P 500, nyní férově oceněný, potenciál v roce 2015 předvést další růst o 8-10 %.

Cena ropy zvrátila růst a klesla nejníže od května 2009

Ceny ropy zvrátily počáteční růst a pozdě odpoledne klesly až na nejnižší hodnotu od května 2009. Ropa nejprve posilovala kvůli obavám z přerušení dodávek z Libye, později však mezi investory převážil názor, že je suroviny na trhu dostatek a výpadek z Libye nebude mít na dodávky na trh dopad. Objem obchodování je nízký, protože mnoho investorů má kvůli svátkům volno, což nahrává výrazným výkyvům ceny.

Cena severomořské ropy Brent kolem 21.40 SEČ klesla o 1,5 dolaru na 57,95 dolaru za barel, když během dne vystoupila až na 60,43 dolaru. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila 1,07 dolaru na 53,66 dolaru za barel, když předtím naopak stoupla až na 55,74 dolaru za barel.

Ropa Brent letos v červnu stoupla na roční maximum nad 115 dolarů za barel, od té doby však zlevnila již o téměř 46 %. Pokles zrychlil po listopadovém rozhodnutí ropného kartelu OPEC ponechat v platnosti současné těžební kvóty. Ceny ropy jsou tak na nejlepší cestě vykázat za celý rok největší pokles od roku 2008 a druhý největší od 80. let 20. století, kdy se začalo s termínovými kontrakty obchodovat.

Libye má stále problémy z blokádami přístavů. Několik dní se zde také bojuje o největší vývozní terminál As-Sidr, který nedávno zasáhla raketa. Těžba v zemi tak klesla na pouhých 128 000 barelů ropy denně. Před pádem vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011 země vytěžila 1,6 milionu barelů denně.

Obchodníci očekávají další pokles cen ropy, protože dodávky na trh jsou velmi vysoké a poptávka nejistá. Pondělní vývoj v Řecku také vyvolal obavy o další výhled růstu v Evropě. Řecký parlament ani napotřetí nedokázal zvolit nového prezidenta a zemi čekají za necelý měsíc předčasné parlamentní volby. Mezinárodní měnový fond proto oznámil, že pozastavil výplatu další části finanční pomoci Řecku do vzniku nové vlády, napsala agentura Reuters.

Ruský rubl ztratil v pondělí vůči americkému dolaru okolo 10 %. Rusko oznámilo, že ekonomika klesla meziročně o 0,5 %.

Dolar posílil i vůči euru. Tomu neprospěl vývoj v Řecku.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • Nejvyšší zhodnocení přinesly letos investice do amerických akcií a překvapivě i do bezpečných fondů státních dluhopisů. Peníze uložené na termínovaných a spořicích vkladech jen lehce překonaly inflaci. Mírné výnosy vesměs přinesou i penzijní fondy a stavební spoření. České akcie spíše zlevnily.
  • V Číně byly koncem minulého týdne zablokovány služby elektronické pošty Gmail americké společnosti Google. Na svědomí to má zřejmě systém čínské internetové cenzury označovaný v parafrázi na anglický název Velké čínské zdi jako "Great Firewall of China". Uvedla to v pondělí organizace GreatFire.org, která monitoruje zásahy čínských cenzorů.
  • Společnost Roche v pondělí oznámila, že získala povolení od amerických regulačních úřadů na testování léků proti ebole. Léky LightMix a Ebola Zaire rRT-PCR se nyní mohou podle zprávy podávat pacientům se symptomy virového onemocnění, kteří zároveň splňují další rizikové faktory, například že cestovali do západní Afriky.
  • Carl Icahn oznámil, že drží 7,77% podíl ve společnosti Manitowoc a hodlá se zasadit o to, aby došlo k jejímu rozdělení. Firma vznikla jako výrobce lodí, dnes se specializuje na dva sektory - výrobu jeřábů a profesionálního kuchyňského vybavení. A právě takto ji chce Icahn rozdělit do dvou samostatných společností. Investor zároveň dodal, že o kroku ještě nejednal s vedením firmy, ale hodlá je vyhledat co nejdříve. Akcie společnosti v pre-marketu posilovaly o více než 10 %.
  • Index aktivity dallaského Fedu v listopadu klesá na 4,1 bodu (odhad: 9 bodů, říjen: 10,5 bodu).
  • Investor Marc Faber v rozhovoru pro televizi Bloomberg prohlásil, že v současném prostředí monetárních intervencí po celém světě je obtížné cokoli predikovat. "Jen se vraťme zpátky o šest měsíců. Kdo by tehdy předvídal, že cena ropy klesne o 40 %? Nebo kdo by pár měsíců zpátky predikoval 35% pokles ceny zemního plynu?" prohlásil Faber. "Na trzích je mnoho volatility, dochází k velkým změnám hodnot měn. Netušíme, jak bude svět vypadat za rok," dodal.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně