Dohoda s eurozónou podle Tsiprase ruší dosavadní úsporná opatření

Dohoda o čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci pro hluboce zadlužené Řecko podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase ruší úsporná opatření, k nimž se Atény zavázaly za předchozí konzervativní vlády.

"Udělali jsme rozhodující krok na cestě od úsporných opatření, záchranných programů a Troiky," prohlásil podle agentury Reuters Tsipras, šéf levicové strany SYRIZA. "Vyhráli jsme bitvu, ale ne válku. Těžkosti jsou ještě před námi," dodal Tsipras v krátkém vystoupení v řecké televizi.

Podle páteční dohody však Atény musejí do pondělí vytvořit seznam reformních opatření. Věřitelské instituce následně ohodnotí, zda tato opatření dostatečně plní jejich podmínky. Ještě v sobotu se podle agentury AP Tsipras sejde s desítkou svých ministrů, aby jednali o návrzích reforem.

Pokud věřitelé návrhy přijmou, podaří se zažehnat bezprostřední hrozbu, že Řecku příští měsíc dojdou peníze a že země bude muset v konečném důsledku opustit eurozónu. Nová vláda by tím dostala prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky splácení dluhů u mezinárodních věřitelů.

Ve vedení řecké vládní strany SYRIZA v pátek podle řeckého tisku vypukly kvůli vývoji vyjednávání s eurozónou rozepře. Podle krajně levicového křídla strany se vláda signalizovanými ústupky zpronevěřuje předvolebním slibům.

Straně SYRIZA k výhře v lednových parlamentních volbách pomohly sliby, že Řecko ukončí úspornou politiku a přestane spolupracovat s takzvanou Troikou , jejíž inspektoři dohlížejí na dodržování reforem, k nimž se Řecko zavázalo výměnou za mezinárodní pomoc. Nicméně i podle nové dohody budou Atény jednat "se třemi institucemi".

Zatím jediná změna, která z dohody mezi Řeckem a zbytkem eurozóny plyne, spočívá v nahrazení v Řecku vysoce nepopulárního označení "Troika" výrazem "tři instituce". Vše další, včetně samotného prodloužení programu, má podle textu dohody záviset na tom, co Řecko do pondělí Euroskupině předloží. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble už v pátek večer varoval, že pokud Řecko úspěšně nezavrší svůj reformní program, další výplaty peněz se nedočká.

Většina politických stran v Řecku ale dohodu vlády s eurozónou uvítala. "To nejhorší se podařilo odvrátit," uvedla opoziční liberálně-konzervativní strana Nová demokracie, která vedla předešlou vládu. Zároveň ale upozornila, že se Řecko nyní dostane pod ještě přísnější kontrolu věřitelů. Řečtí komunisté naopak prohlásili, že dohoda z Bruselu není nic jiného než pokračování úsporného programu.

Francouzský prezident François Hollande v sobotu označil páteční dohodu za "dobrý kompromis". Prodloužení programu pomoci podle něj bylo správné řešení, protože dá Aténám čas na reformy a znamená i zachování respektu vůči řeckým voličům.

Irský ministr financí Michael Noonan v sobotu řekl, že eurozóna v páteční dohodě Řecku nijak neustoupila a ústupky se odehrály jen na řecké straně. "Mají politický problém, protože jde o úplný obrat jejich předvolební pozice. Na stole není absolutně nic, co by se dalo považovat za ústupek (ze strany eurozóny)," řekl Noonan podle agentury Reuters. "To oni teď musejí přicházet s kompromisy, což také dělají, a to podstatně," řekl ministr v rozhovoru pro irskou mediální společnost RTE. Podle něj ale Atény nemají příliš na výběr. "Největší hrozbou pro Řecko bylo, že by se do příští středy zhroutil jejich bankovní systém."

Podle zdroje Reuters z bankovních kruhů odteklo z řeckých bank jen v pátek zhruba miliarda eur. Vkladatelé se báli, že jednání zkrachují a Atény by mohly v příštích dnech vyhlásit státní bankrot, zastavit výběry vkladů z bank a vrátit se k vlastní měně. Od prosince Řekové stáhli z bank podle odhadů asi 20 miliard eur.

Podle Noonana se bude muset Řecko v přechodném období dohodnout s oficiálními věřiteli na třetím záchranném programu. Atény už ve dvou programech od roku 2010 dostaly od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu 240 miliard eur, stále se ale nejsou schopny vymanit z následků dluhové krize.

Do dluhové krize se před pěti lety dostalo i Irsko, jehož státní finance těžce zasáhl pád domácích bank. Irsko po sérii bolestných úspor a tvrdých reforem ale záchranný režim opustilo už předloni jako první z takto postižených zemí eurozóny. Země nyní splácí před termínem své dluhy vůči MMF a je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik Evropy.

Řecký ministr financí Janis Varufakis v sobotu večer na zasedání vlády vyjádřil naději, že věřitelé seznam reformních plánů Řecka přijmou a že nebude třeba svolávat další zasedání Euroskupiny. Nejmenovaní řečtí činitelé Reuters sdělili, že na předběžném seznamu reforem je boj proti daňovým únikům a korupci, avšak bez konkrétně vytyčených cílů.

Pokud bude Troika s řeckými plány spokojena, Euroskupina zřejmě dohodu potvrdí prostřednictvím telekonference bez další schůzky. Řecko se ale také v dohodě zavázalo, že v mezidobí neudělá nic, co by ztížilo dosažení dohodnutých rozpočtových cílů.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Eurozóna
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat