10 fází katastrofy: Trh může zkolabovat. A hodně rychle

V každé době se najde řada katastrofických prognostiků, kterým není proti srsti sázet a vydělávat na armagedonu. Podobně jako praví staré přísloví, že i rozbité hodiny ukazují dvakrát denně správný čas, také jim sázka občas vyjde. Své by o tom mohl povědět David Tice, zakladatel a bývalý šéf Prudent Bear Fund, který potěšil investory díky technologické a nemovitostní bublině v letech 2000 a 2008.

V posledních letech akcie zažívají silnou rally, minulý týden obnovenou vyčkávací taktikou Fedu. Někteří analytici navyšují cíle pro Dow a S&P 500, jiní se raději drží zpátky, protože se obávají, že stačí malý přešlap a otěže převezmou medvědi. S jakými scénáři současní finanční Nostradamové pracují?

Následující desítka zahrnuje hypotetické situace, které už někdy v minulosti v (pozměněné formě) nastaly. Historie má tendenci se opakovat.

1. Úvěrový rating USA klesne a vládní dluh (nahromaděné deficity) vzroste na více než 25 bilionů USD. Horší rating a vyšší výpůjční náklady nakonec americkou vládu dotlačí téměř k bankrotu. Mandatorní výdaje se kvůli politické paralýze ve Washingtonu nebude dařit omezit. Nervozita čínských a japonských investorů povede k výprodejům amerických dluhopisů.

2. 30letá rally na amerických dluhopisech skončí v důsledku zastavení QE. Výnosy začnou růst, jakmile nová šéfka Fedu Janet Yellenová oznámí konec měsíčních 85miliardových nákupů aktiv a rekordně nízkých úrokových sazeb. Vlastníci střednědobých a dlouhodobých amerických dluhopisů zaznamenají obrovské ztráty, protože dluhopisy nakoupili s historicky nízkými výnosy.

3. Kolabující trh vládních dluhopisů zažije mohutný odliv kapitálu a peníze zaplaví akciový trh. Indexy to posune na rekordní maxima podobně jako v letech 1929, 1987 a 1999. S&P 500 zaútočí na hranici 2 500 bodů a půjde ještě výše, protože celá nová generace investorů a akciových traderů bude vnímat akciový trh jako snadnou cestu k rychlému zbohatnutí. Podmínky pro marže budou uvolněné, aby mohla být uspokojena přemíra poptávky investorů a ti mohli získat více akcií na úvěr.

4. Rostoucí bohatství akciových investorů a selhání státu sociálního blahobytu povede k sociálním nepokojům. Úspory kvůli bezprostředně hrozícímu státnímu bankrotu způsobí nespokojenost mezi lidmi se středními a nižšími příjmy. Média budou přilévat olej do ohně a boje mezi politickými i společenskými skupinami začnou připomínat anarchii.

5. Americká vláda bude nucena omezovat sociální a zdravotní programy. Social Security, Medicare a další programy budou muset být zredukovány, aby v nich vlivem nepříznivé demografie nedošly peníze. Přijde rozčarování. Starší lidé budou názorově tíhnout k radikálním hnutím, která prosazují politiku sdílení bohatství.

6. Kvůli neudržitelnému zadlužení bude vláda muset zvýšit daň z příjmu na 75 %. Americká vláda nakonec přizná, že není schopna splácet, a oznámí bankrot. Dlouhodobá akciová rally skončí. Bohatí vezmou akciový trh útokem, budou se snažit vybrat zisky a dostat peníze pryč. Problémem bude margin debt (úvěry na nákupy akcií), který v období boomu vzroste na neudržitelnou úroveň.

7. Akciový trh ztratí 70 % hodnoty za necelý půlrok. Panické výprodeje a požadavky na marže vyženou z trhu všechny nakupující. Polovina velkých firem z Wall Street kvůli nesolventnosti zkrachuje, protože korporátní kapitál bude uvězněn v private equity a nelikvidních investicích. Jedinými výkonnými aktivy budou zlato a drahé kovy.

8. Fed bude bezmocný. S propadajícím se akciovým trhem nezmůže nic. Léta kvantitativního uvolňování a rozvaha zatížená 4 biliony USD dluhopisů způsobí, že už Fed nebude mít žádný nástroj, kterým by situaci mohl vyřešit nebo změnit. V důsledku pohledu na krachující Wall Street a investory neschopné vybrat finanční prostředky vypukne run na banky.

9. Americká měna zkolabuje a vyžene cenu ropy na 175 USD za barel. Zemní plyn vzroste k 25 USD a USA zasáhne ohromná inflace. Zopakuje se Výmarská republika po první světové válce a krajíc chleba bude stát 20 USD. Léta chamtivosti a lakoty nakonec vyženou střední a nižší třídu do ulic za hlasité podpory nespokojené starší generace. Každé větší americké město bude čelit masivním nepokojům, drancování a zkáze. Vláda bude nakonec nucena zakročit s pomocí ozbrojené síly, aby nastolila pořádek.

10. Washingtonská defenestrace - s finančním a sociálním armagedonem lidé "vypískají" dosavadní politické lídry. 90 % politiků bude odstaveno a nahrazeno. Američané budou požadovat okamžitý obrat o 180 stupňů. Nový prezident a Kongres ukončí veškerou zahraniční pomoc a vyházejí polovinu státních úředníků. Do ústavy bude zakotveno pravidlo vyrovnaného rozpočtu. USA upadnou do dlouhé deprese. Situaci změní až 3. světová válka, která vypukne na Blízkém východě, protože Írán zaútočí jadernými zbraněmi na Izrael. Útok nezůstane bez odplaty a do války se zapojí i USA.

Zdroj:
247wallst.com
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat