US MARKETOtevírá za: 6 h 36 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Akcie, která si zaslouží pozornost investorů: Microsoft

Aktuálně se cena Microsoftu pohybuje okolo 29 USD za akcii a nachází se ve střednědobém sestupném trendu. Akcie se blíží k supportu na úrovni 28 USD. Na základě technické a fundamentální analýzy jsme dospěli k názoru, že jsou akcie společnosti na současných úrovních z dlouhodobého hlediska atraktivní příležitostí k nákupu. V horizontu 6 až 12 měsíců očekáváme růst ceny na úroveň 33 dolarů za akcii (+14 %), kde se zároveň nachází důležitá střednědobá rezistence.

Petr Čermák
Petr Čermák
18. 6. 2012 | 15:00
Technologie

Společnost Microsoft je jedním z největších výrobců softwaru na světě. Poskytované produkty jsou součástí většiny osobních počítačů. Společnost nabízí operační systémy, herní konzole, hardware a jiný software. Mezi nejznámější produkty patří operační systém Windows, kancelářský balík Microsoft Office nebo herní konzole Xbox 360. Firma je rozdělena do 5 hlavních divizí - Windows & Windows Live, Server and Tools, Online Services, Microsoft Business a Entertainment and Devices.

Základní údaje o společnosti

V tabulce níže je uvedeno několik základních fundamentálních údajů o společnosti.

Zisky a tržby společnosti

Tržby společnosti Microsoft se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 6 % na 17,41 miliardy USD. Provozní zisk vzrostl o 12 % na 6,37 miliardy. Čistý zisk dosáhl 5,11 miliardy USD (60 centů na akcii). Ve stejném období minulého roku to bylo 5,23 miliardy USD (61 centů na akcii).

Odhad tržeb a zisku pro roky 2012 a 2013:

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávají tržby společnosti v roce končícím v červnu 2012 74,02 miliardy USD. V roce končícím v červnu 2013 bychom měli být svědky růstu na 80,8 miliardy.

Zisk na akcii by měl v roce končícím v červnu 2012 dosáhnout 2,7 USD, v roce následujícím pak 3,06 USD na akcii.

Z hlediska struktury tržeb je zřejmé, že za největší část jsou zodpovědné 3 divize. Microsoft Business tvoří 31,8 % tržeb, Windows & Windows Live 27,3 % a Server and Tools 24,5 %.

Z regionálního pohledu jsou pro firmu důležité Spojené státy, které jsou zodpovědné za 54,3 % tržeb. Microsoft je nicméně nadnárodní korporací a značná část výnosů plyne i ze zahraničí.

Hlavní důvody nákupu:

Akcie je podhodnocená

Akcie Microsoftu se obchodují za P/E 10,6, přičemž průměr odvětví je 20,2. Průměr celého technologického sektoru se pohybuje na úrovni 17,65, průměr indexu S&P 500 lehce nad 13. Marže firmy a rentabilita investovaného kapitálu jsou přitom mnohem vyšší (Čistá zisková marže MSFT 31,96 %, odvětví 17,69 %, sektor -0,35 %; ROI – MSFT 27,87 %, odvětví 19,08 %, sektor 18,61 %). Podobná situace nastává i v případě ukazatele P/FCF, který se v případě společnosti Microsoft pohybuje na úrovni 11,46, v případě odvětví na 14,31 a sektoru na úrovni 40,23. P/FCF na úrovni 11,46 znamená, že pokud by společnost vyplatila veškeré generované free cash flow akcionářům, potom by při nezměněné ceně dosáhli ročního výnosu 8,7 %, což je při současných nulových úrokových sazbách velmi solidní výsledek.

Pokud bychom se výše uvedeného scénáře drželi i v následujících letech, tak by firmě stačilo generovat stejnou úroveň free cash flow a akcionáři by stále dosahovali výnosu 8,7 %. To je poměrně konzervativní předpoklad. Obzvláště, když se podíváme na graf toho, že je společnost Microsoft schopná v průběhu několika let zvyšovat free cash flow.

Vzhledem k silné pozici firmy na trhu je pravděpodobné, že se růstu dočkáme i v následujících letech. Domníváme se, že je akcie na současných úrovních podhodnocená a je velmi atraktivní příležitostí pro dlouhodobé investory, kteří jsou ochotni držet akcii několik let. Atraktivní je ovšem Microsoft i z pohledu nejbližších 6 až 12 měsíců.

Akciím věří i analytici oslovení agenturou Bloomberg. Z 39 analytiků, kteří firmu Microsoft pokrývají, doporučuje 26 z nich nákup akcie. Pouze jeden doporučuje akcie prodat.

Dominantní pozice na trhu PC

Operační systém Windows je ve většině počítačů na světě. Podle stránek Netmarketshare.com se systém Windows v současnosti nachází na 92,53 % stolních počítačů. V roce 2009 uvedla firma na trh Windows 7, které se rychle rozšířily. Výrazněji je nezastavila ani rostoucí konkurence. Nutno přiznat, že v posledních měsících jsme svědky zpomalení, a to i kvůli většímu rozšíření tabletů. Trh s PC nicméně stále roste. Společnost Gartner uvedla, že dodávky PC vzrostly ve světě v roce 2011 o 1,9 %. Předchozí odhad firmy hovořil o poklesu o 1,2 %. V roce 2012 se očekává růst o 4,4 %.

Nové produkty

Microsoft uvede v roce 2012 na trh celou řadu nových produktů, které by měly podpořit další růst tržeb. Velmi očekávanou událostí je především představení nového operačního systému Windows 8, do něhož jsou vkládány velké naděje. Produkt by mohl být katalyzátorem růstu akcií. Firma představí v nejbližších měsících i nový kancelářský balík Office nebo Windows Server 8. Operační systém Windows 8 by měl být představen i pro tablety.

Rozšiřování cloud computingu

Čím dál větší rozšíření cloud computingu je skvělou zprávou pro divizi serverů, která těží ze zvyšující se poptávky po produktech společnosti (Windows Server, System Center a další). Díky tomu rostly tržby v roce 2010 a 2011 dvouciferným tempem. Růstový trend by měl pokračovat i v následujících letech.

Spolupráce Microsoftu a Nokie na mobilním trhu

Společnost Microsoft začala spolupracovat s firmou Nokia, která je jedním z největších výrobců mobilních telefonů na světě. Softwarový gigant představil Windows Phone 7, který má být operačním systémem pro nové modely mobilních zařízení finského výrobce. Měly by tak být odstraněny problémy s kompatibilitou softwaru a hardwaru, s níž se Microsoft v minulosti potýkal. Nokia se sice v současnosti nachází v problémech a ztrácí tržní podíl, nicméně stále je jedním z největších hráčů na rozvíjejících se trzích. Spolupráce s Microsoftem by mohla být prospěšná pro obě firmy.

Dividendy, zpětné odkupy akcií a 58 miliard USD na účtu

Softwarový gigant již několik let vyplácí dividendy, které navíc v poslední době navyšuje. Dividendový výnos v současnosti činí přibližně 2,6 %. Zároveň firma zpětně odkupuje akcie. Z pohledu akcionáře tedy jedna z nejlepších možností, kam vložit volnou hotovost. Microsoft má v současnosti na účtech přibližně 58,2 miliardy dolarů. Tyto prostředky mohou být využity k navyšování dividendy či odkupu ještě většího množství akcií.

Aktivita v oblasti fúzí a akvizic

Microsoft generuje každoročně enormní množství hotovosti, kterou kromě vyplácení dividend a zpětného odkupu akcií investuje i do nákupů konkurence. V roce 2009 získala firma 9 společností, v roce následujícím další dvě. Většinou se jedná o menší firmy, které vyvinuly zajímavý produkt a v budoucnu by se mohly stát přímým konkurentem Microsoftu. Výše uvedená akviziční strategie přispívá k udržení dominantní pozice firmy na trhu.

Technická analýza

Akcie Microsoftu se nacházejí ve střednědobém sestupném trendu, což potvrzují i 20- a 50denní klouzavý průměr. Dlouhodobý 200denní klouzavý průměr nicméně směřuje stále vzhůru. Akcie se nyní nacházejí poblíž supportu na úrovni kolem 28 dolarů, hranicí podpory se stal i 200denní klouzavý průměr a korekce se přibrzdila na úrovni 50 % předchozího růstu. V průběhu následujících měsíců očekáváme, že cena otestuje rezistenci na úrovni březnového maxima (33 dolarů).

Možná rizika:

  1. Pokračování "risk off" fáze na finančních trzích – akcie Microsoftu by se v tomto případě pravděpodobně nevyhnuly poklesu.

  2. Neúspěch nových produktů

  3. Zvyšování tržního podílu v případě konkurence

Upozornění: Společnost Colosseum drží akcie společnosti Microsoft (MSFT) ve svém investičním programu Invest Equity.

Zdroj: Colosseum

MicrosoftSvětové akcieTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa