ALTER EKOnomické fórum: Rizika a příležitosti pandemického abnormálu

Světová ekonomika
Obrázek: Thinkstock

Pandemie covidu-19 mění zažité pořádky. Recept na úspěch ve světě zítřka se i proto bude v mnohém lišit od toho, na co jsme zvyklí dnes. Praktické tipy, jak se na to připravit, nabídne čtvrté ekonomické fórum ("český Davos") pořádané konzultační společností Alter Eko s mediální podporou Investičního webu.

Pandemie covidu-19 se stala katalyzátorem revolučních megatrendů, v jejichž důsledku přestávají platit osvědčené vzorce chování. Úspěšní lídři tak napříště budou muset myslet na nemyslitelné, a to i proto, aby zvládli transformaci úspěšných obchodních modelů s kořeny v minulosti na budoucí vítěze. K tomu přispěje také nový přístup k energetice a obecněji zodpovědnost vůči okolí. Tento přístup bude mimo jiné determinován novým rozložením sil v rámci globální ekonomiky a politiky. I z těchto důvodů přitom chaotická přechodová fáze na nový (ab)normál představuje z pohledu stability západní civilizace výzvu, kterou snad (podobně jako v minulosti) nakonec přetavíme v příležitost růst.

O výše uvedených a souvisejících tématech budeme diskutovat během jarního ALTER EKOnomického fóra 12. května 2021, které volně naváže na cyklus "českých Davosů" pořádaných na zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí. Hlavním řečníkem bude John Kay, jeden z nejrespektovanějších britských ekonomů, autor knihy Greed Is Dead. John odstartuje dopolední program, který tradičně věnujeme vizím a trendům. Odpoledne pak nabídneme detailní analýzu vybraných výzev, kterým (nejen) manažeři a majitelé firem čelí, a také nástin možných řešení. To vše v rámci workshopů, jejichž cílem je předat prakticky využitelné zkušenosti.

Úspěšná firma zítřka

"Entropie světa neustále roste. Covid-19 se stal nejvýraznějším, ne však prvním symptomem tohoto trendu. Světové ekonomické fórum v letošním roce označilo za tři nejvýznamnější nejistoty současnosti infekční nemoci, klimatickou změnu a zbraně hromadného ničení. K nim lze přidat kryptoměny a blockchain, migraci z arabského světa, novou digitální propast a desítky dalších nejistot, které se na sebe vrší a způsobují stále méně přesné zaměření firem. Jakkoli je celková pandemická situace spojená spíše s negativními jevy, donutila byznys zbavit se svých předsudků a změnit dosavadní zvyklosti. Pojďme nejistoty společně roztřídit a z těch klíčových sestavit plán příležitostí pro příští desetiletí," vyzývá partner poradenské společnosti IdeaSense Jiří Devát s tím, že obchodní modely a kultura firem budou muset popsané napříště reflektovat. Podobně to nastínil spoluzakladatel 6D Academy Petr Beneš.

Leadership v době (ab)normálu

"V posledních měsících společnosti po celém světě podnikaly rychlé a mnohdy radikální kroky k řešení krize. Když tyto změny nyní vyhodnocují, revidují dříve schválené rozpočty a přehodnocují aktivity, aby se zaměřily na ty, které generují potřebné příjmy. Jako podstatnou oblast v současné době proto vnímáme otázku leadershipu. V turbulentních časech se totiž většinou projeví kvalita vedení, dlouhodobé strategie a přístupu. Největší riziko může být spojeno se špatným vedením, což může mít významné a dlouhodobé následky. Opačný scénář je příležitostí, protože správné vedení může těžit z maximální koncentrace, soustředit se například na implementaci technologií, a využít tak i krizové období ke komerčnímu úspěchu," řekla spoluzakladatelka poradenské skupiny ASB Petra Rychnovská. Proto by podle ní měly firmy vsadit na robustní vedení, což (podobně jako v případě ASB) může znamenat předání vedení od zakladatelů k profesionálním manažerům. O své zkušenosti se podělila v rozhovoru s Petrem Studničkou, který od ní pomyslné žezlo přebíral.

Budoucnost globálního obchodu

"Osobně vidím největší riziko nejen v protekcionismu, ale zejména v důvěře investorů k vládám. Nyní jsou velice rozumně ochotni vnímat nutnost zadlužování států a pumpování peněz do ekonomik, ale stěžejní bude fáze dvě, kterou jsou rozumná stabilizace veřejných financí a efektivní fungování jednotlivých vládních opatření v praxi, jejich multiplikace a dopad. A nejde jen o odložené a prominuté daně a pobídky, ale také o efektivnost návratných nástrojů, jejich počet a 'škodovost' těchto instrumentů. Příležitostí nabízí aktuální situace nepřeberné množství. Hodně vládám pomohou správný leadership a proaktivní komunikace. Pro nás ostatní jsou příležitostí kryptoměny, virtuální realita, on-line služby, moderní technologie obecně, akcie a nemovitosti," popisuje generální ředitel EGAP Jan Procházka, který nejen v kontextu protekcionismu radí sledovat probíhající reorganizaci globálních řetězců.

Energetika pro 21. století

"Energetika se stala novým mocenským nástrojem států a korporací. Technické inovace a strategie se upozaďují, pro masmédia a běžnou populaci jsou nedůležité a neatraktivní. Neřešíme, kolik, kde a jakých energetických zdrojů a zařízení postavit, ale jakou dotaci komu dát a nedat, co regulovat, zakázat a zdanit. Tento trend také přirozeně souvisí s celospolečenským odklonem od technického vzdělávání směrem k humanitnímu. Pohodlnější než vyvíjet a vyrábět je formulovat politické ideje. Za sebe, průmysl a odborné asociace tedy velím: Postavme energetiku a strategii na skutečných lídrech, vzdělaných projektantech, inženýrech a technických inovacích respektujících moderní poznatky vědy a techniky," říká spoluzakladatel energetické společnosti GWL Michal Klečka. Reflektuje tak aspekt probíhající (r)evoluce v energetickém sektoru, kterou si dnes v podstatě žádná firma nemůže dovolit ignorovat.

Průběžně doplňované podrobnosti o fóru Kapitalismus (p)o covidu a možnost registrace najdete na www.altereko.info/kostelec2021jaro.

Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat