ALTER EKOnomické fórum: Rizika a příležitosti pandemického abnormálu

Světová ekonomika
Obrázek: Thinkstock

Pandemie covidu-19 mění zažité pořádky. Recept na úspěch ve světě zítřka se i proto bude v mnohém lišit od toho, na co jsme zvyklí dnes. Praktické tipy, jak se na to připravit, nabídne čtvrté ekonomické fórum ("český Davos") pořádané konzultační společností Alter Eko s mediální podporou Investičního webu.

Pandemie covidu-19 se stala katalyzátorem revolučních megatrendů, v jejichž důsledku přestávají platit osvědčené vzorce chování. Úspěšní lídři tak napříště budou muset myslet na nemyslitelné, a to i proto, aby zvládli transformaci úspěšných obchodních modelů s kořeny v minulosti na budoucí vítěze. K tomu přispěje také nový přístup k energetice a obecněji zodpovědnost vůči okolí. Tento přístup bude mimo jiné determinován novým rozložením sil v rámci globální ekonomiky a politiky. I z těchto důvodů přitom chaotická přechodová fáze na nový (ab)normál představuje z pohledu stability západní civilizace výzvu, kterou snad (podobně jako v minulosti) nakonec přetavíme v příležitost růst.

O výše uvedených a souvisejících tématech budeme diskutovat během jarního ALTER EKOnomického fóra 12. května 2021, které volně naváže na cyklus "českých Davosů" pořádaných na zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí. Hlavním řečníkem bude John Kay, jeden z nejrespektovanějších britských ekonomů, autor knihy Greed Is Dead. John odstartuje dopolední program, který tradičně věnujeme vizím a trendům. Odpoledne pak nabídneme detailní analýzu vybraných výzev, kterým (nejen) manažeři a majitelé firem čelí, a také nástin možných řešení. To vše v rámci workshopů, jejichž cílem je předat prakticky využitelné zkušenosti.

Úspěšná firma zítřka

"Entropie světa neustále roste. Covid-19 se stal nejvýraznějším, ne však prvním symptomem tohoto trendu. Světové ekonomické fórum v letošním roce označilo za tři nejvýznamnější nejistoty současnosti infekční nemoci, klimatickou změnu a zbraně hromadného ničení. K nim lze přidat kryptoměny a blockchain, migraci z arabského světa, novou digitální propast a desítky dalších nejistot, které se na sebe vrší a způsobují stále méně přesné zaměření firem. Jakkoli je celková pandemická situace spojená spíše s negativními jevy, donutila byznys zbavit se svých předsudků a změnit dosavadní zvyklosti. Pojďme nejistoty společně roztřídit a z těch klíčových sestavit plán příležitostí pro příští desetiletí," vyzývá partner poradenské společnosti IdeaSense Jiří Devát s tím, že obchodní modely a kultura firem budou muset popsané napříště reflektovat. Podobně to nastínil spoluzakladatel 6D Academy Petr Beneš.

Leadership v době (ab)normálu

"V posledních měsících společnosti po celém světě podnikaly rychlé a mnohdy radikální kroky k řešení krize. Když tyto změny nyní vyhodnocují, revidují dříve schválené rozpočty a přehodnocují aktivity, aby se zaměřily na ty, které generují potřebné příjmy. Jako podstatnou oblast v současné době proto vnímáme otázku leadershipu. V turbulentních časech se totiž většinou projeví kvalita vedení, dlouhodobé strategie a přístupu. Největší riziko může být spojeno se špatným vedením, což může mít významné a dlouhodobé následky. Opačný scénář je příležitostí, protože správné vedení může těžit z maximální koncentrace, soustředit se například na implementaci technologií, a využít tak i krizové období ke komerčnímu úspěchu," řekla spoluzakladatelka poradenské skupiny ASB Petra Rychnovská. Proto by podle ní měly firmy vsadit na robustní vedení, což (podobně jako v případě ASB) může znamenat předání vedení od zakladatelů k profesionálním manažerům. O své zkušenosti se podělila v rozhovoru s Petrem Studničkou, který od ní pomyslné žezlo přebíral.

Budoucnost globálního obchodu

"Osobně vidím největší riziko nejen v protekcionismu, ale zejména v důvěře investorů k vládám. Nyní jsou velice rozumně ochotni vnímat nutnost zadlužování států a pumpování peněz do ekonomik, ale stěžejní bude fáze dvě, kterou jsou rozumná stabilizace veřejných financí a efektivní fungování jednotlivých vládních opatření v praxi, jejich multiplikace a dopad. A nejde jen o odložené a prominuté daně a pobídky, ale také o efektivnost návratných nástrojů, jejich počet a 'škodovost' těchto instrumentů. Příležitostí nabízí aktuální situace nepřeberné množství. Hodně vládám pomohou správný leadership a proaktivní komunikace. Pro nás ostatní jsou příležitostí kryptoměny, virtuální realita, on-line služby, moderní technologie obecně, akcie a nemovitosti," popisuje generální ředitel EGAP Jan Procházka, který nejen v kontextu protekcionismu radí sledovat probíhající reorganizaci globálních řetězců.

Energetika pro 21. století

"Energetika se stala novým mocenským nástrojem států a korporací. Technické inovace a strategie se upozaďují, pro masmédia a běžnou populaci jsou nedůležité a neatraktivní. Neřešíme, kolik, kde a jakých energetických zdrojů a zařízení postavit, ale jakou dotaci komu dát a nedat, co regulovat, zakázat a zdanit. Tento trend také přirozeně souvisí s celospolečenským odklonem od technického vzdělávání směrem k humanitnímu. Pohodlnější než vyvíjet a vyrábět je formulovat politické ideje. Za sebe, průmysl a odborné asociace tedy velím: Postavme energetiku a strategii na skutečných lídrech, vzdělaných projektantech, inženýrech a technických inovacích respektujících moderní poznatky vědy a techniky," říká spoluzakladatel energetické společnosti GWL Michal Klečka. Reflektuje tak aspekt probíhající (r)evoluce v energetickém sektoru, kterou si dnes v podstatě žádná firma nemůže dovolit ignorovat.

Průběžně doplňované podrobnosti o fóru Kapitalismus (p)o covidu a možnost registrace najdete na www.altereko.info/kostelec2021jaro.

Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat