Americká ekonomika v říjnu vytvořila 250 tisíc pracovních míst, nezaměstnanost zůstala na 48letém minimu

Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 250 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 190 tisíc míst po 118 tisících v září (revidováno ze 134 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,7 %, jak se čekalo, a je tak nadále na 48letém minimu. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu mezd v říjnu stouplo na 3,1 % z 2,8 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, stoupla na 62,9 % ze 62,7 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla na 7,4 % ze 7,5 %.

Průměrná hodinová mzda se v říjnu meziročně zvýšila o 3,1 %, analytici toto tempo očekávali, v září růst činil 2,8 %. Proti září se průměrná mzda v říjnu zvýšila o 0,2 %, tedy rovněž v souladu s očekáváním. V září dosáhl meziměsíční růst průměrné hodinové mzdy tempa 0,3 %.

V soukromém sektoru vzniklo v říjnu 246 tisíc míst po přírůstku 121 tisíc míst v září. Čekal se přírůstek 183 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo kolem čtyř tisíc míst, v září se počet míst ve veřejném sektoru snížil o tři tisíce (revidováno z +13 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí za říjen vznik zhruba 32 tisíc míst (odhad: 15 tisíc, září: 18 tisíc).

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v říjnu vytvořili 227 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo zhruba 189 tisíc pracovních příležitostí po 218 tisících v září (revidováno z 230 tisíc).

Šéf Fedu Jerome Powell minulý měsíc řekl, že vyhlídky ekonomiky jsou výrazně pozitivní. Věří přitom, že Spojené státy jsou v historicky vzácné éře velice nízké nezaměstnanosti a umírněné inflace.

Americký dolar v reakci na data mírně posílil, kurz EUR/USD klesl z 1,144 na 1,142. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů bezprostředně po zveřejnění statistiky klesl o jeden bazický bod na 3,16 %, posléze se ale vrátil na 3,17 %.

"Navzdory nedostatku kvalifikovaných pracovníků tvorba míst pokračuje, a to prakticky ve všech odvětvích. Napjatý trh práce pak společnosti nutí  rychleji zvyšovat mzdy," říká Ahu Yildirmazová z ADP Research Institute.

"Růst mezd je příznivý. Pokud ale nominální růst očistíme o inflaci, čísla už tak přesvědčivá nejsou," upozornil Scott Anderson z Bank of the West.

Americká ekonomika musí vytvářet 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za srpen byl revidován na 286 tisíc z 270 tisíc.

Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst, což bylo pod úrovní 2,2 milionu z roku 2016. Ekonomové očekávají, že letos údaj opět klesne, neboť USA se blíží stavu plné zaměstnanosti.

Trh práce by dále mohl být podpořen schváleným balíčkem daňových úlev ve výši 1,5 bilionu dolarů. Podnikům jsou nicméně stimuly předkládány v době, kdy hospodářství pracuje téměř na plnou kapacitu, a proto existují obavy z jeho přehřátí.

Růst cen v září zpomalil na 2,3 %, růst HDP v třetím čtvrtletí dosáhl 3,5 %

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v třetím čtvrtletí podle prvního odhadu ministerstva obchodu kleslo na 3,5 % z 4,2 % v druhém kvartálu. Růst nicméně překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 3,3 %. V druhém čtvrtletí bylo tempo růstu ekonomiky nejvyšší za bezmála čtyři roky.

Někteří ekonomové již dříve upozorňovali, že k vysokému růstu za období od dubna do června přispěly mimořádné okolnosti a že v dalších měsících tempo růstu ekonomiky znovu klesne. Stimulem ekonomice byla zejména daňová reforma Donalda Trumpa. Za celý letošní rok by měla ekonomika USA stoupnout o 3 %, což by byl nejvýraznější vzestup od roku 2005, kdy růst činil 3,5 %.

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v září zpomalil na 2,3 % ze srpnových 2,7 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily pouze o 0,1 %, zatímco analytici v průzkumu agentury Reuters počítali s růstem o 0,2 %.

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat