Americké akciové indexy ve středu vzrostly, růst výnosů dluhopisů ale investory znejistěl

Americké akcie posílily díky příznivým údajům o vývoji ekonomiky Spojených států. Index Dow tak podruhé za sebou uzavřel na novém rekordním maximu, letos již popatnácté. K růstu akciového trhu velkou měrou přispěly finanční společnosti, pro které je růst úroků pozitivní.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,20 % na 26 828,39 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,07 % na 2 925,51 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,32 % na 8 025,09 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,65 % na 11,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyletěl o jedenáct bazických bodů na 3,18 %.

Organizace ADP oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v září vytvořili zhruba 230 000 pracovních míst. To představuje nejvýraznější přírůstek od února.

Vzhůru zamířily mimo jiné akcie největší americké automobilky General Motors (+2,07 %). Investoři reagovali na zprávu, že japonský konkurent Honda investuje 2,75 miliardy dolarů do divize GM pro výrobu samořízených vozů.

Růst výnosů vládních bondů USA pomohl finančnímu sektoru, akcie Bank of America (+1,42 %), Wells Fargo (+1,00 %) nebo JPMorgan (+0,94 %) posílily zhruba o procento. Hlavním indexům pomohl také vzestup akcií společnosti Apple (+1,22 %).

Knihkupectví Barnes & Noble (ve středečním after-marketu +23 %) oznámilo, že zkoumá možnosti dalšího strategického vývoje firmy. Hovoří se o jejím prodeji.

Na devizovém trhu posiloval americký dolar. Předpokládá se totiž, že příznivý vývoj ekonomiky USA umožní americké centrální bance pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Kolem 22.00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles o zhruba 0,3 % na 1,1515 USD.

Euro sice bylo podpořeno zprávou o plánech Itálie na snižování rozpočtového deficitu, později však o své zisky přišlo. Italská vládní koalice minulý týden znepokojila finanční trhy oznámením, že na příští rok plánuje rozpočtový schodek na úrovni 2,4 % HDP. To představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády. Uvedla navíc, že schodek by se měl na této úrovni držet i v dalších dvou letech.

Italský ministr hospodářství a financí Giovanni Tria ve středu nicméně prohlásil, že vláda hodlá od roku 2020 schodky postupně snižovat. Evropský komisař pro měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici úpravu rozpočtových plánů italské vlády přivítal. Poukázal však na přetrvávající riziko, že rozpočet na příští rok nebude v souladu s pravidly Evropské unie.

Ceny ropy na světových trzích pokračují v růstu. Vystoupaly na další čtyřleté maximum, a to navzdory nečekaně výraznému zvýšení zásob suroviny v amerických skladech a navzdory zprávách o vyšší produkci v Saúdské Arábii a Rusku. Trhy se totiž podle analytiků soustředí na očekávané zavedení amerických sankcí proti Íránu, které mají začátkem listopadu zamezit vývozu ropy z této země.

Objem zásob ropy ve Spojených státech vzrostl minulý týden podle údajů státního Úřadu pro energetické informace (EIA) o osm milionů barelů. Je to největší zvýšení od loňského března a zároveň čtyřikrát více, než očekávali analytici.

Saúdská Arábie od října zvýšila těžbu na 10,7 milionu barelů denně a v listopadu se chystá dodávat ropy na trh ještě více, jak ve středu oznámil saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih. Nejvíce ropy, a to 10,72 milionu barelů denně, těžil tento vůdčí člen Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v listopadu 2016.

Že je ropa drahá a že by Rusko mohlo zvýšit těžbu, ve středu prohlásil také ruský prezident Vladimir Putin. Rusko a Saúdská Arábie uzavřely v září dohodu o zvýšení produkce ropy, aby přispěly k zastavení růstu její ceny, a informovaly o tom Spojené státy ještě před setkáním členů OPEC v Alžírsku na konci měsíce. Agentuře Reuters to sdělily čtyři zdroje obeznámené s tímto jejich plánem.

Trhy ale přese všechno vyhlížejí začátek listopadu a oznámené sankce proti Íránu, třetímu největšímu producentovi ropy v rámci OPEC. "Ode dneška až do 4. listopadu nemá žádná zpráva význam," řekl agentuře Reuters analytik Bob Yawger z banky Mizuho v New Yorku.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat