Bank of America: Čína je zralá na dluhovou krizi

Podle analytiků z Bank of America Merrill Lynch se tržní vývoj v Číně může ještě zhoršit. Tamnímu akciovému trhu předpovídají pro rok 2016 propad o 27 %. Za všechno podle nich mohou dluhy.
Nový rok ve znamení kolapsu čínského trhu
Hned v prvním obchodním dnu roku čínský akciový trh s blue chips — sledovaný indexem CSI 300 — klesl o 7 %. Podle agentury Bloomberg výprodeje ten den umazaly z hodnoty čínských akcií 590 miliard USD. Propad byl tak prudký, že spustil ochranný mechanismus, který při propadu o 7 % pozastavil obchodování na zbytek dne. Šlo o nejhorší obchodní den za poslední 4 měsíce.
Obchodování se do konce dne pozastavilo v prvním lednovém týdnu ještě jednou, což přimělo čínské autority pravidlo odvolat. Limity si kladly za cíl trh stabilizovat, způsobovaly ale spíše opak. Částečně pomohly zmírnit paniku až intervence čínské vlády.
Z následujícího grafu je patrné, jak dramatický byl dosavadní pokles čínských akcií ve srovnání s tržním krachem loni v srpnu.
Čínské společnosti se mezi lety 2009 a 2014 ve snaze popohnat růst zadlužovaly rychlejším tempem než firmy z dalších 40 zemí, pro které se bance podařilo shromáždit data. Čína a Hongkong zaznamenaly od roku 2008 růst zadlužení firem o téměř 100 %.
Pokud bude důvěra ve schopnost čínských společností splácet dluhy otřesena, mohla by je zasáhnout ničivá úvěrová krize, která by investory přiměla k hromadnému úprku z rizikových trhů. Vyvolalo by to dominový efekt, který by poškodil investorskou důvěru a vedl k masovým výprodejům akcií.
"Z historických zkušeností je patrné, že když se některá ze zemí rychle zadlužovala, nevyhnutelně čekaly její finanční systém problémy, jako jsou devalvace měny, rekapitalizace bank nebo vyšší inflace. A nemyslíme si, že by měla být Čína výjimkou," varují analytici z Bank of America Merrill Lynch. "V našich výhledech pro Čínu do konce roku není započten scénář kreditní krize, protože jeho načasování lze jen stěží předpovědět. Pokud k němu dojde, očekáváme, že indexy zakončí rok hluboko pod spodní hranicí vyhlíženého pásma."
Banka má i radu pro čínské autority. "Aby se země vyhnula nejnebezpečnější formě finanční nestability, tedy dluhové krizi, bude muset vláda aktivně odepsat významný podíl nahromaděných problémových dluhů a rekapitalizovat finanční systém. Tento scénář ale hodnotíme z mnoha politických a praktických důvodů jako nepravděpodobný."
Aktuálně jsou vládní intervence omezeny na nákupy akcií za účelem stabilizace trhu, o převzetí soukromých dluhů vládou lze jen stěží spekulovat. Možná k tomu ale budou čínské autority donuceny.
Bank of America není jediná, která bije na poplach před rostoucím zadlužením Číny. Vzhledem k tomu, že země vlastní téměř polovinu světového dluhu - neuvěřitelných 28 bilionů USD -, sdílejí vážné obavy i banky UBS a Macquarie. Bohužel se již objevují signály, že se čínský domeček z karet začíná hroutit. Loni minimálně šest čínských společností vyhlásilo bankrot, což je znamení, že se firmy začínají pod tíhou dluhů hroutit. V zemi totiž něco jako firemní krach nebylo léta běžnou praxí.
Zdroj: Bank of America Merrill Lynch
Aktuality
