Burzovní kalendář 20. 1. - 24. 1. 2014

Zkrácený obchodní týden v USA bude především o výsledkové sezóně a datech z nemovitostního trhu. Pozornost investorů v Evropě bude patřit vedle toho také indexům nákupních manažerů a německému barometru ekonomické nálady ZEW, celý svět bude zvědavý také na kondici čínské ekonomiky. Od Bank of Japan se na lednovém zasedání nečeká žádná změna monetární politiky. V Česku vyjdou v závěru týdne důležité indikátory důvěry v ekonomice.

USA

20/1 Státní svátek (Martin Luther King Day) - trhy jsou uzavřeny

21/1 až 24/1 Výsledková sezóna (Johnson & Johnson, Verizon, IBM, Netflix, eBay, McDonald's, Lockheed Martin, Microsoft, Procter & Gamble, Bristol-Myers Squibb)

23/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

23/1 Index nákupních manažerů (Markit FLASH)

23/1 Prodeje stávajících domů

23/1 Index cen domů FHFA

23/1 Předstihové ukazatele

Týden byl pro americké akcie smíšený. Nasdaq vzrostl o 0,55 %, S&P 500 však 0,2 % ztratil a Dow zakončil prakticky na nule s mírným ziskem 0,13 %. "Investoři se řídí zveřejňovanými výsledky firem," říká Jim Russell z U.S. Bank Wealth Management. "Jakkoli jsou však čísla za čtvrtý kvartál důležitá, trh se možná ještě více soustředí na výhledy firem."

Index S&P 500 v uplynulém týdnu zůstal v rozpětí 1 810 až 1 850 bodů. V pondělí zažil propad o 1,3 %, ale okamžitě následovala opačná reakce a překonání historických maxim. Leden tedy probíhá volatilně, ale bez jasného směru. Jaký rozdíl oproti lednu 2013. "Trh je překoupený, ale jak už jsme se mnohokrát přesvědčili, nejedná se o prodejní signál a ceně to nebrání v dalším růstu. Dokud se index bude obchodovat nad zónou 1 800 až 1 810, graf zůstane v býčím nastavení. Nejbližší rezistence je na hladině 1 850 bodů," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Hlavní události uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

Výsledková sezóna se rozběhla naplno. Prvnímu ostrému týdnu dominovaly banky. Tradičně silná čísla oznámila Goldman Sachs, naopak zklamaly Citigroup a Morgan Stanley. Některé firmy varovaly před horšími než očekávanými výsledky (Best Buy, Shell). V novém týdnu budou mezi nejsledovanější patřit výsledky spotřebitelských (Johnson & Johnson, Procter & Gamble) a technologických (Microsoft, Texas Instruments, IBM) firem.

"Jakkoli slabé úterní výsledky Delta Air Lines bych ocenil nákupem konkurenčních American Airlines," nabízí zajímavý tip investiční mediální guru Jim Cramer. "Naopak bych se držel zpátky od IBM, od které se moc nečeká. Firma musí investorům vyjevit, jak špatná je situace v jejím byznysu." Dlouhodobě se mu líbí například akcie Starbucks, která zveřejňuje výsledky ve čtvrtek. Z firem, které zveřejňují své kvartální výsledky v pátek, se mu zamlouvají Bristol-Myers Squibb, Honeywell a Kimberly-Clark.

Přehled firem, které v týdnu zveřejňují hospodářské výsledky, najdete ZDE.

Výsledkovou sezónu bude v týdnu sledovat i makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS:

Po zprávě o trochu slabší zahájené výstavbě se investoři v týdnu o to více zaměří na data z realitního trhu, konkrétně prodeje existujících domů. V prosincových údajích se může projevit nepříznivé počasí. Index cen domů FHFA pak naznačí kromě samotného vývoje cen také celkovou spotřebitelskou náladu v USA. Ta podle předběžných dat v lednu nečekaně klesla.

Další očekávané události v rychlém přehledu:

Úterý 21/1

 • Mezinárodní měnový fond vydá novou ekonomickou prognózu. Jeho šéfka Christine Lagardeová již naznačila, že dojde ke zvýšení odhadovaného tempa růstu světové ekonomiky. V říjnu fond odhadoval, že letos ekonomika vzroste o 3,6 % po loňských 2,9 %.
 • Zasedá poradní výbor americké Commodity Futures Trading Commission pro technologie. Bude se zabývat daty o cenách a swapy, řeč může být rovněž o snaze stanovit nová pravidla pro vysokofrekvenční obchodování (HFT).

Čtvrtek 23/1

 • Proběhne IPO společnosti Santander Consumer USA Holdings Inc., vlastněné španělskou Banco Santander. Firma se zabývá financováním nákupů aut a plánuje v primárním úpisu získat až 1,56 miliardy USD. To by celou firmu ohodnotilo na zhruba 8,3 miliardy USD. Španělská banka si po úpisu ve firmě zachová podíl 61 %. Akcie by se měly obchodovat na NYSE.

Pátek 24/1

 • Americká komise pro mezinárodní obchod (International Trade Commission) vydá svůj nález ve věci patentového sporu společností Ericsson a Samsung. První jmenovaná si stěžovala na porušení patentů na bezdrátové technologie.

Evropa

20/1 až 24/1 Výsledková sezóna (SAP, Noble Corp, Nokia)

20/1 Německo - index cen výrobců

21/1 Německo, eurozóna - index ekonomické nálady ZEW

22/1 Spojené království - nezaměstnanost, zápis z jednání Bank of England

23/1 Eurozóna, Francie, Německo - index nákupních manažerů (FLASH)

23/1 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

23/1 Itálie - maloobchodní tržby

Evropské akcie se v pátek odpoledne díky americkým makrodatům a zpevňujícím akciím těžařských firem vrátily na šestiletá maxima, z nichž ve čtvrtek sklouzly. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 1,3 %, CAC 40 o 1,8 % a DAX o 2,85 %. "Evropské akcie odstartovaly letošní rok dobře," říká Veronika Pechlanerová ze společnosti Ashburton. "Panují velká očekávání ohledně růstu zisků evropských firem v letošním roce."

Tempo inflace v eurozóně v prosinci zpomalilo na 0,8 % meziročně z listopadových 0,9 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,3 % a jádrové ceny meziročně vzrostly o 0,7 %. Spotřebitelské ceny v Německu vzrostly loni v průměru o 1,5 %, což byl nejpomalejší růst od roku 2010. Irsko a Portugalsko se postupně vracejí na dluhopisový trh. Varšavská burza doufá ve spojení s tou ve Vídni ještě v letošním roce. To a mnohé další události uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

Výsledková sezóna se pomalu hlásí o slovo také v Evropě. V týdnu bude mezi nejvíce sledované reporty patřit ten od společnosti SAP, ve stínu výsledků "mateřského" Microsoftu oznámí výsledky také finská Nokia.

Z makrodat bude důležitý index ekonomického sentimentu ZEW, a to především ten pro Německo. Tam se čeká růst z 32,4 bodu na 34 bodů. Ve čtvrtek pak vyjdou předběžné údaje z průzkumu mezi manažery firem (PMI) ze eurozónu, Německo a Francii. S výjimkou Francie jsou analytici spíše optimističtí a předpokládají mírné zlepšení nálady.

Bude také zveřejněna míra nezaměstnanosti v Británii za tři měsíce do listopadu včetně a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za prosinec. Ve třech měsících do října míra nezaměstnanosti klesla na 7,4 %. Bank of England stanovila 7% úroveň této míry jako hranici pro případné zahájení zvyšování základní úrokové sazby ze současných 0,5 %.

Další očekávané události v rychlém přehledu:

Pondělí 20/1

 • Francouzský prezident Hollande navštíví Nizozemsko a bude s temním premiérem Markem Ruttem jednat o ekonomické spolupráci. Turecký premiér Erdogan letí na návštěvu do Bruselu, kde pravděpodobně přijde řeč i na probíhající korupční aféru a nepokoje v zemi.

Úterý 21/1

 • Ewald Nowotny z ECB ve Vídni hovoří s rakouskými ekonomickými médii.
 • Srbský premiér Ivica Dačić navštíví Brusel při příležitosti oficiálního zahájení rozhovorů o vstupu země do Evropské unie. Před necelými 15 lety přitom NATO ještě bombardovalo Bělehrad v souvislosti s Kosovem.
 • Maďarská centrální banka by podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg měla opět mírně snížit základní úrokovou sazbu, a to na 2,9 % ze současných 3 %. 11 z 15 oslovených ekonomů předpokládá tento minimální posun, zbývající 4 analytici počítají s ještě větším snížením.
 • International Energy Agency (IEA) vydá svou pravidelnou měsíční zprávu o stavu trhu s ropou.

Středa 22/1

 • V Davosu začíná Světové ekonomické fórum za účasti více než 1 600 vrcholných manažerů firem, centrálních bankéřů a politiků. Fórum končí v sobotu 25. ledna.
 • Soudní dvůr Evropské unie se bude zabývat stížností Spojeného království na ESMA (European Securities and Markets Authority) ve věci zákazu short sellingu.
 • Německá kancléřka Angela Merkelová bude dva dny jednat s politiky z vládní koalice o možných změnách zákonů o obnovitelných zdrojích energie a státním důchodovém systému.

Pátek 24/1

 • Ve Vídni se na mimořádné schůzce sejdou inspektoři OSN. Tématem jejich setkání bude Írán, konkrétně to, zda plní loňskou dohodu o omezení svého jaderného programu.

Asie

20/1 Čína - HDP za 4Q2013 a celý rok 2013

20/1 Čína - průmyslová výroba

20/1 Čína - maloobchodní tržby

20/1 Japonsko - průmyslová výroba

21/1 a 22/1 Bank of Japan - zasedání a rozhodnutí o měnové politice

23/1 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (HSBC/Markit FLASH)

Růst čínského HDP ve čtvrtém kvartálu 2013 pravděpodobně zpomalil na 7,6 % meziročně ze 7,8 % ve třetím čtvrtletí. Vyplývá to z průzkumu agentury Bloomberg. Za celý rok 2013 by měl růst dosáhnout 7,7 %. Zásadním tématem je boj s přehnanou mírou úvěrování v zemi a snaha o přechod na spíše spotřebitelský model ekonomiky ze současného, který je postaven na investicích a vývozu.

Čína v pondělí také zveřejní průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby. Výroba v prosinci měla podle odhadů růst o 9,8 %, v listopadu to bylo rovných 10 %, maloobchodní tržby se měly zvýšit o 13,6 % po listopadových 13,7 %. Data o průmyslu za listopad zveřejní i Japonsko.

V zemi vycházejícího slunce se na plánovaném zasedání sejdou i centrální bankéři. Nečeká se změna současné extrémně uvolněné měnové politiky, která loni udělal z japonských akcií premianta mezi vyspělými konkurenty a z japonského jenu jednu z nejvíce oslabujících měn. Banka by měla zveřejnit výhled vývoje ekonomiky a cen do března 2016.

Další očekávané události v rychlém přehledu:

Pondělí 20/1

 • V Abú Dhabí se koná Světový summit o budoucnosti energetiky za účasti řady politiků z regionu nebo třeba výkonné ředitelky IEA Marie van der Hoevenové. Summit trvá do středy.

Středa 22/1

 • Thajská centrální banka by měla snížit základní úrokovou sazbu na 2 %, vyplývá z odhadů agentury Bloomberg. Protesty proti vládě v zemi ohrožují poptávku a důvěru.

 • Ve švýcarském Montreux se koná konference o míru v Sýrii. Zúčastní se jí mimo jiné americký ministr zahraničí John Kerry. O den později se v Ženevě se zprostředkovateli z OSN sejdou k jednání představitelé syrské vlády a opozice.

Čtvrtek 23/1

 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Číně by v lednu měl opět mírně klesnout na 50,4 bodu z 50,5 bodu v prosinci.

Česká republika

24/1 Unipetrol - hospodářské výsledky za 4Q2013

24/1 Ekonomická, podnikatelská a spotřebitelská důvěra

Akcie na pražské burze za uplynulý týden zpevnily o 1,76 % na 1 027,1 bodu. Největší zisky zaznamenaly akcie energetické společnosti ČEZ, nejvíce si pohoršily cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol, který na konci nového týdne zahájí výsledkovou sezonu.

Akcie ČEZ za týden přidaly 5,3 % na 522,50 Kč. Podle hlavního analytika J&T Banky Milana Vaníčka titul korigoval ztráty ze začátku roku. "Podporou mohou být vyjádření představitelů budoucí vlády, kteří sice dostavbu Temelína podporují, nicméně odmítají garantovat výkupní ceny elektřiny, bez nichž k ní s největší pravděpodobností nedojde," míní Vaníček.

Cena akcií Unipetrolu spadla o 2,5 % na 163,70 Kč bez jakékoli významné zprávy týkající se firmy. Unipetrol bude zveřejňovat na konci příštího týdne své výsledky za loňské 4. čtvrtletí. "Někteří investoři mohou spekulovat na případnou jimi odhadovanou reakci a realizovat své pozice," říká Vaníček. "Očekáváme, že titul zveřejní kladný provozní zisk EBITDA za 4Q13, což bychom hodnotili jako mírně pozitivní."

Z domácích zpráv investoři podle sledovali dění kolem Telefóniky C.R. poté, co Evropská komise udělila svolení o převzetí podílu v titulu ze strany skupiny PPF, která očekává dokončení transakce do konce ledna. Odkupní cena by se podle analytiků měla pohybovat na úrovni 305,6 Kč za akcii, což je cena kontrolního balíku zaplacená PPF. Skupina podnikatele a nejbohatšího občana České republiky Petra Kellnera podepsala smlouvu s Telefónikou o převzetí 65,9 % společnosti za 63,6 miliardy Kč na začátku listopadu.

Společnost Pegas Nonwovens v pátek oznámila zahájení standardního komerčního provozu své egyptské výrobní linky. Testovací období se podařilo dokončit v lednu poté, co ho loni přerušily nepokoje. Společnost také potvrdila dříve avizovaný výhled hospodaření na rok 2013. Nadále očekává, že ukazatel EBITDA dosáhne hodnoty v rozmezí 37 až 39 milionů eur (asi 1,02 až 1,07 miliardy korun) a CAPEX bude podle plánu 41 milionů eur. Rašík letos očekává CAPEX mezi 10 a 12 miliony eur, výhled EBITDA oznámí v březnu.

"Pegas při výsledcích za 3Q2013 snížil svůj původní výhled EBITDA z 5 až 15 % na stagnaci z důvodu odstávek a úprav produkčního mixu," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny. "Splnění nižšího výhledu jsme očekávali. Pokles CAPEX v letošním roce jsme po dokončení investic v Egyptě také očekávali, zpráva o plné produkci v Egyptě je mírně pozitivní."

V novém týdnu bude pražská burza převážně reagovat na dění v zahraničí. Česká republika má také nového premiéra Bohuslava Sobotku, který nyní před prezidenta Miloše Zemana předstoupí s vládou, kterou na základě jednání ČSSD, lidovců a hnutí ANO sestaví. Komentátoři se vesměs shodují, že Zeman "první kolo" vyřizování účtů s ČSSD spíše prohrál, když Sobotka ustál pokus o "puč" v rámci strany po loňských podzimních volbách.

Lucemburský soud bude v pondělí rozhodovat o sporu mezi českým miliardářem Radovanem Vítkem a americkými fondy Alchemy a Kingstown o ovládnutí realitní společnosti Orco Germany. Ta je nyní nejvýznamnější částí celé realitní skupiny. Představenstvo německé společnosti už na konci loňského listopadu rozhodlo o navýšení základního kapitálu o sto milionů eur. Následně Vítkova společnost Tandis upsala 114,6 milionu akcií v ceně 0,47 eura za kus. Tím by Vítek ovládl třetinový podíl v německé společnosti. To však na žádost akcionářů skupiny Orco Kingstown a Alchemy zablokoval lucemburský soud. Tyto dvě společnosti se s Vítkem přou o rozložení sil v Orku.

Pražská burza v roce 2014: Dividendové tituly ano, rtuťovité akcie jako NWR ne a ČEZ s otazníkem, radí Petr Hlinomaz z BH Securities
Pražská burza zůstává defenzivní jistotou každého investora, zájemcům o trochu domácího adrenalinu má ale také co nabídnout. CME je částí trhu zbožňována, částí proklínána, její divoká jízda je každopádně jak dělaná na spekulaci. Zaslouží si proto pozornost, podobně jako nové tituly, které by se letos na burze měly objevit, shrnuje analytik z BH Securities Petr Hlinomaz. Index PX by podle něj letos mohl narůst až o desetinu.
Burzy z pohledu českého investora: Jak intervence ČNB ovlivnila výnosnost akcií
Pražská burza za poslední rok výrazně zaostala za zahraničními trhy. Čechům se tak vyplatilo nakupovat akcie mimo pražskou burzu - v Japonsku, Evropě nebo USA. Výnosy ze zahraničních akcií přitom svým zásahem proti koruně výrazně umocnila ČNB.
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat