Burzovní kalendář (31. 10. - 4. 11. 2016)

Data z amerického trhu práce, zasedání FOMC a pokračující výsledková sezóna včetně údajů od tří významných společností, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. To a mnohem více slibuje první listopadový obchodní týden.

Ohlédnutí

Hlavními tématy posledních dnů byly výsledková sezóna, některá významná makrodata a také předvolební kampaň v USA. Americké firmy zatím oznamují lepší údaje, než čekali analytici, a ve srovnání s loňskem jim rostou tržby i zisky. Hlavním ekonomickým údajem uplynulého týdne byl první odhad růstu americké ekonomiky ve třetím kvartálu, který byl rovněž lepší, než se odhadovalo (+2,9 % vs. +2,6 %). No a pokud jde o předvolební souboj v USA, v pátek FBI oznámila, že vyšetřuje další e-mailovou komunikaci Hilary Clintonové, což částečně otřáslo důvěrou v její zvolení prezidentkou a snížilo to její náskok v předvolebních průzkumech.

Reakce amerických akciových indexů, které se pohybují stále na dohled historických maxim, na dobré výsledky firem je zatím neutrální, a to zřejmě kvůli nejistotám v jiných oblastech (nastavení sazeb Fedu, prezidentské volby). V týdnu tak zůstaly benchmarky spíše v záporu, pouze Dow zakončil páteční seanci na zelené nule. Mezi zelenou nulou a -1 % uzavřely týden také akciové trhy v západní Evropě.

Akcie na pražské burze v týdnu mírně oslabily, index PX klesl o 0,3 %. Z domácích informací byla nejpodstatnější výsledková sezóna, v úterý zveřejnily svá kvartální čísla O2 Czech Republic a CME.

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic vykázala za období od ledna do září provozní tržby 27,72 miliardy Kč. O rok dříve výsledek na úrovni tržeb činil 27,71 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti se zvýšil o 7,7 % na 4,01 miliardy Kč. O2 současně potvrdila nastavení dividendové politiky a dodala, že nad rámec výplaty dividendy hodlá představenstvo navrhnout rozdělení části emisního ážia ve výši 4 Kč na akcii. Hodnota celého emisního ážia je 36 Kč na akcii. Akcie O2 byly ovšem navzdory dobrým výsledkům v týdenním vyjádření na českém trhu nejslabší (-4,7 %). Důvodem je patrně obava investorů o výsledek rebalancování indexu MSCI Czech, kde existuje riziko, že z něj O2 bude vyřazena.

MONETA vs. O2: Dva scénáře změn v indexu MSCI aneb S Kellnerem, nebo bez?
Při nejbližší revizi indexu MSCI Czech se očekávají změny v jeho složení. S velkou pravděpodobností dojde k zařazení akcií Monety Money Bank, a to dost možná na úkor současné trojky v indexu, společnosti O2 Czech Republic. Zda O2 v indexu zůstane, je nejasné, jelikož se akcie momentálně pohybuje na hraně požadavků pro setrvání stanovených metodologií MSCI. Změny budou oznámeny 14. listopadu a vstoupí v platnost 1. prosince 2016.

Rovněž v úterý zveřejnila výsledky skupina CME. Mediální společnost, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za třetí čtvrtletí meziroční nárůst čistých tržeb o 8,2 % na 126,71 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se tržby zvýšily o 8 %. Zisk OIBDA (provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace) se společnosti více než zdvojnásobil na 18 milionů dolarů a OIBDA marže meziročně vyskočila o 7,1 procentního bodu na 14,2 %. Během konferenčního hovoru management firmy oznámil zlepšení celoročního výhledu na úrovni zisku OIBDA. Akcie CME byly naopak od pondělí do čtvrtka na pražské burze nejsilnější (+4,9 %).

Akcie ČEZ ztratily za týden 0,3 %. Druhý blok jaderné elektrárny Temelín bude opět odstaven, a to jen několik dnů po skončené 4měsíční odstávce, která byla několikrát prodloužena.

Výhled

První listopadový týden nabídne opět několik významných událostí, jejichž kurzotvorný potenciál ale může být omezen tím, že jsou již dlouhodobě očekávány. Trh se bude v každém případě nadále pozorně věnovat hospodářským výsledkům firem, dále zasedání měnového výboru Fedu a také datům z amerického trhu práce.

Fed by neměl v listopadu změnit měnovou politiku, většina trhu ale do konce roku předpokládá zvýšení sazeb. To by ale mělo přijít až v prosinci, kdy bude mít banka k dispozici více informací z ekonomiky a také jistotu ohledně dalšího nájemníka v Bílém domě.

Výsledková sezóna je již ve druhé polovině. Svá čísla v týdnu oznámí například Loews, Pfizer, BP, Royal Dutch Shell, Time Warner, Facebook, Deutsche Lufthansa, Kraft Heinz, Starbucks, Credit Suisse, Société Générale, Adidas, ING Groep, Swiss Re, BMW nebo Commerzbank.

 

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Na denním grafu se formují nižší lokální dna (lower lows). Negativní pro další vývoj je také to, že se cena od poloviny října nevrátila nad 2 150 a nad 50denní klouzavý průměr. Index v pátek uzavřel lehce nad důležitou hladinou podpory 2 120, jejíž proražení by bylo signálem pro další pokles. Další support je o procento níže na 2 100, pak následuje 200denní klouzavý průměr okolo 2 080. Cenový odskok na 2 030 je od aktuální ceny 4,5 % a od rekordního maxima méně než 10 %, stále jsme tedy ve fázi běžné korekce," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Výsledková sezóna zatím vyznívá pozitivně a také makroekonomické údaje jsou spíše příznivé, a to včetně prvního odhadu růstu americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí. V pátek ovšem zamíchala kartami Hillary Clintonová, když kvůli dalšímu vyšetřování její elektronické komunikace trhy oslabily a ona sama ztratila část náskoku v předvolebních průzkumech. Prezidentské volby se konají 8. listopadu, a pokud se index S&P 500 udrží v současném rozpětí, mohl by 9. listopad být dnem, který na trhu zamíchá kartami."

Hospodářská čísla oznámí také tři významné společnosti z pražské burzy. Ve čtvrtek to bude Komerční banka. "Očekáváme 16% meziroční růst čistého zisku na 3,76 miliardy Kč, figuruje zde ale jednorázová položka, a to prodej aktiv za 727 milionů Kč. Bez jednorázových vlivů by byl vývoj relativně stabilní. Vyšší čistý zisk však může investory pozitivně překvapit, a to díky většímu prostoru pro výplatu dividendy," uvedl hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Živý čtvrtek na burze v Praze dokreslí čísla Fortuny. "Očekáváme EBITDA na úrovni 6,6 milionu EUR (meziročně -24 %). Hlavním důvodem poklesu jsou nadále zvýšené náklady. Samotné výsledky nebudou ale podle nás nebudou mít výraznější dopad na obchodování s akciemi Fortuny," napsal Vaníček v týdenním výhledu.

V pátek pak zveřejní výsledky Erste Group Bank. "Naše projekce počítá s čistý ziskem na úrovni 350 milionů EUR (+27 %). Hlavním důvodem jsou nižší opravné položky kvůli zlepšující se ekonomické pozici zemí, v nichž Erste působí. Lepší čísla mohou podpořit nastolený růstový trend ceny akcií Erste," doplnil analytik.

Z makroekonomických údajů budou vedle pátečních dat z amerického trhu práce v USA důležité především indexy nákupních manažerů za říjen, které budou vycházet v průběhu celého týdne. V případě absence velkých překvapení by se trhy mohly pohybovat v relativně úzkých rozpětích z posledních týdnů, jak ale ukázal uplynulý týden, nic není předem jasné a stačí jakákoli (geo)politická novinka, aby se investoři rychle přiklonili k bezpečným aktivům.

Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 3. listopadu nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka rovněž ve čtvrtek zveřejní novou makroekonomickou prognózu, ve které ekonomové výraznější změny nečekají.

 

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat