Česko není tak úplně pro mladý. Kdy bude?

Image
Jana Maláčová
Obrázek: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Známý americký film Tahle země není pro starý nadhazuje myšlenku, že nastaly nové časy, do kterých se staří lidé nehodí. V Česku to posledních pár let vypadá spíš opačně, stačí se podívat na mimořádné příspěvky důchodcům, zvyšování důchodů nad rámec tradičního vzorečku a rychlejší růst důchodů díky jejich těsnějšímu navázání na růst reálné mzdy.

Analýzy všech možných zahraničních i domácích institucí včetně samotného Ministerstva práce a sociálních věcí už dlouhá léta varují, že české veřejné finance nejsou v nynější podobě dlouhodobě udržitelné, protože se pomalu potápějí pod rostoucím břemenem penzijních výdajů. Vládám to ale nevadí, na misku důchodových výdajů přihazují dál a dál, přičemž narůstající dluh budou muset tak či onak zaplatit lidé, kteří zatím v důchodu nejsou.

Vláda a parlament v nedávných letech přikročily i k dalším změnám ve stejném směru. Zmiňme třeba zrušení poplatku za návštěvu u lékaře, kam chodí hlavně senioři, nebo zavedení velkých slev na jízdném ve veřejné dopravě.

Stáří vpřed?

V posledních měsících se množí i stížnosti na to, že česká vláda uzavíráním ekonomiky přehnaně chrání starší lidi na úkor vzdělání dětí a výdělků nynějších zaměstnaných. Oficiálně je uzavírání ekonomiky motivované snahou nepřetížit zdravotnictví počtem těžkých případů kteréhokoli věku; mnozí to ale vnímají prostě tak, že jde o ochranu starých na účet mladých.

A nemůžeme zapomenout na relativně čerstvý husarský kousek. Koncem loňského roku, kdy už bylo zřejmé, že koronavirová krize hrubou silou posune české veřejné rozpočty ještě o několik set miliard korun hlouběji do temnot neudržitelnosti, se vláda uvolila vyplatit každému důchodci pět tisíc korun, celkem tedy zhruba patnáct miliard, jako mimořádný příspěvek, pro který se ujalo označení rouškovné.

Životní náklady totiž prý seniorům vzrostly výrazně víc než zbytku populace. Podle dat Českého statistického úřadu činil onen rozdíl ve skutečnosti pouhých několik desetin procenta, tedy ročně něco kolem pětistovky. Oněch pět tisíc korun tedy lze chápat jako pětistovku, která důchodcům kompenzuje zvýšené náklady, a k tomu další čtyři a půl tisíce vyplacené navíc. Jen tak.

Z těchto výhrad si ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová dělá pramálo. S lehkostí toho, kdo rozdává cizí peníze, už loni v létě prohlásila, že otázka, kde na další a další výdaje český stát vezme, ji "strašně unavuje". Věrna tomuto svému skandálnímu postoji k financím nás všech zmínila nedávno možnost, že bude letos zvažovat další rouškovné.

Máme demokracii

Všechna výše popsaná rozhodnutí jsou ze stejného soudku. Jde o posilování životní úrovně našich současných starších spoluobčanů na úkor mladších (včetně těch ještě nenarozených). Leckdo to vládnoucí politické garnituře vyčítá jako nevkusné korumpování voličů. Když se nad tím ale trochu zamyslíme, je tato kritika vlastně celkem nefér. Co je špatného na tom, že se vláda a osazenstvo parlamentu snaží přednostně hájit zájmy určité voličské skupiny, pokud mají pocit, že právě tato skupina je bude volit? Ejhle, demokracie!

Faktem je, že se dnes mají důchodci líp, než by se měli, kdyby nedošlo k výše popsaným změnám. Je to špatně? Je to dobře? Na tyto otázky neexistuje žádná správná, objektivní odpověď. Neexistuje žádný optimální poměr životní úrovně důchodců vůči zbytku aktuálně žijící populace a vůči budoucím populacím, stejně jako není nikde napsáno, v jakém relativním blahobytu nebo bídě oproti ostatním mají žít třeba samoživitelky, hasiči nebo třeba obyvatelé pohraničí.

"Spravedlivé" proporce životní úrovně různých skupin obyvatelstva a z nich plynoucí objemy a směry veřejných příjmů a výdajů si musí každý z nás rozmyslet sám podle svého gusta. Následně (má-li volební právo) může tento svůj pohled posunout směrem k realizaci, a to tím, že bude ve volbách hlasovat pro vhodné zástupce – tedy ty, kteří budou jeho představu prosazovat v parlamentu a vládě.

Pokud aktuální politická reprezentace dělá to, co se podle jejího soudu líbí především seniorům, je to jistě proto, že má pocit, že právě senioři jí v dalších volbách dají hlasy. Dokud budou k volbám chodit především lidé seniorského věku, zůstane to tak.

Existují jen dva scénáře, ve kterých bude politika brát více v úvahu i zájmy mladších částí populace. Zaprvé, pokud budou stejně pilně jako důchodci chodit k volbám i mladší ročníky. Nebo zadruhé, pokud začnou ve prospěch svých potomků hlasovat samotní senioři.

Ukázkou takové ušlechtilé mezigenerační ohleduplnosti byla snaha některých důchodců loňské pětitisícové rouškovné odmítnout. Daleko logičtější a spolehlivější nicméně bude, když se o své štěstí začnou víc starat mladší generace samy svou aktivní účastí u voleb. Politické strany si tento tlak určitě – ve svém vlastním zájmu – rády vezmou k srdci. A Česko tak zase bude země i pro mladý.

Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Demografie
Přestat sledovat
Důchody
Přestat sledovat
Michal Skořepa
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat