Co musíte ráno vědět (2. ledna)

Jak uplynulý rok zakončily akcie v Evropě a v USA, co letos podle analytiků předvedou české akcie a kolik lidí je odhodláno plnit novoroční předsevzetí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v poslední loňské seanci oslabily, za celý rok ale všechny tři hlavní indexy výrazně stouply

Americkým akciím se loni dařilo nejlépe od roku 2013. Hlavní indexy zaznamenaly díky silnému ekonomickému růstu, dobrým firemním výsledkům a nízkým úrokovým sazbám sérii rekordů. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, uzavřel poslední seanci roku na 24 719,22 bodu, od začátku roku tak přidal 25,07 %. Během pátku nicméně Dow ztratil 0,48 %. Širší index S&P 500 v pátek klesl o 0,52 % na 2 673,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,67 % na 6 903,39 bodu. Index volatility VIX v pátek vyskočil o 8,45 % na 11,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva a půl bazického bodu na 2,405 %. V červených číslech v pátek skončily všechny hlavní sektory s výjimkou realitního odvětví a sektoru veřejných služeb. Nejhorší výkon podal finanční sektor. Objem transakcí byl v poslední den roku, kdy se obchodovalo, slabý.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírná ztráta na konci roku nepokazila oslavy býčího akciového roku

2018: Možná poslední rok, kdy trh povedou aktivní správci

2. Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, v horizontu 12 měsíců však zažily nejsilnější růst od roku 2013

Západoevropské akcie se v poslední obchodní seanci loňského roku na směru neshodly, celý rok byl ale pro všechny hlavní indexy silně ziskový. Dařilo se zejména technologickým a těžařským společnostem. Britský akciový index FTSE 100 se v pátek zvýšil o 0,85 % na 7 687,77 bodu, zatímco německý index DAX klesl o 0,48 % na 12 917,64 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,5 % na 5 312,56 bodu. Regionální benchmark STOXX Europe 600 klesl o 0,09 % na 389,18 bodu. Za celý uplynulý rok zažily evropské akcie nejprudší růst od roku 2013, panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 7,7 %. Burzy těžily z dobrých firemních výsledků, příznivých ekonomických podmínek a z relativně klidné politické situace.

ANKETA: Cena bitcoinu na konci roku 2018 aneb Finanční profíci (se) baví

Vítězové a poražení roku 2017

3. Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý rok index PX stoupl o 17 %

Index PX v poslední seanci loňského roku klesl o 0,04 % na 1 078,16 bodu, od začátku ledna ale stoupl o 17 %. Objem obchodů byl v pátek nízký, největší hodnotu měly transakce s akciemi energetické společnosti ČEZ, které nakonec zlevnily o 0,38 % na 496,50 Kč. Zlevnily i akcie rakouské finanční skupiny Erste Group Bank (-0,56 %), sázkařské Fortuny (-1,14 %) nebo výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-1,06 %). Za celý rok akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 17 %, parket v Rybné se během roku dostal na šestiletá maxima, mezi nejziskovější patřily akcie Fortuny a Unipetrolu, které zdvojnásobily svou hodnotu, pokles nezaznamenala žádná akcie. Předloni klesly akcie podle indexu PX o čtyři procenta.

Špička ledovce sdílené ekonomiky: Jak Češi (ne)používají populární mobilní aplikace

Vítězové a poražení roku 2017

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjdou v Austrálii komoditní index a údaje o prodejích nových domů. Investoři ale budou v průběhu celého dne vyhodnocovat hlavně finální prosincové indexy nákupních manažerů za zpracovatelský sektor. V Česku navíc vyjde měsíční bilance státního rozpočtu. Burza na Novém Zélandu zůstane zavřená. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Jaderné elektrárny v ČR loni zvýšily výrobu o 15 %

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly do přenosové sítě v loňském roce přes 28 terrawatthodin elektřiny, což je o 15 % více než v roce 2016. Letos by měla produkce dále růst. Uvedla to energetická firma ČEZ, která elektrárny vlastní. Předloni produkce obou elektráren kvůli dlouhodobým odstávkám klesla.

6. Analytici: České akcie porostou i letos, ale méně než loni

České akcie by měly i v roce 2018 růst, i když ne takovým tempem jako loni, kdy posílily podle indexu PX o více než 17 %. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Nejvíce posilovat by podle nich měly finanční společnosti.

7. Výroba aut značky VW loni poprvé překonala šest milionů vozů

Německý automobilový koncern Volkswagen v loňském roce poprvé vyrobil více než šest milionů vozů hlavní značky VW. Informoval o tom list Automobilwoche s odvoláním na údaje podniku.

8. Trump vyzval americkou poštu, aby Amazonu zdražila balíky

Americký prezident Donald Trump vyzval na Twitteru americkou poštovní službu, aby si za doručování balíků internetového prodejce Amazon účtovala "mnohem více". Napsal, že zatímco pošta vykazuje ve Spojených státech každoročně několikamiliardové ztráty, účtuje Amazonu a dalším firmám za doručování balíků jen nízké částky.

9. Svět se dívá, vzkázaly Íránu USA po zatýkání na demonstracích

Spojené státy vzkázaly Íránu, že svět se dívá, jak Teherán reaguje na demonstrace proti ekonomickým problémům a politice současné vlády. Americké ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo mezinárodní společenství, aby íránský lid podpořilo. Naopak vláda Íránu apelovala na občany, aby vyšli do ulic, a připomněli tak provládní demonstrace z roku 2009.

10. Kapské Město v JAR kvůli suchu omezilo spotřebu vody občanům

Oblíbená turistická destinace v Jihoafrické republice Kapské Město se potýká s důsledky mimořádného sucha. Pokud do dubna dostatečně nenaprší, čekají město drastická opatření včetně odstávek vody. Na 4,5 milionu obyvatel by pak muselo odebírat vodu z míst kontrolovaných vojáky a policisty, napsala agentura DPA. Proto byla už nyní zavedena úsporná opatření.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Novoroční předsevzetí chce plnit každý třetí Čech

V lednu začne novoroční předsevzetí plnit třetina Čechů, nejčastějším mezi ženami bude více cvičit (41 %), u mužů půjde nejvíce o narovnání osobních vztahů (35 %). Častá bude i snaha zbavit se zlozvyků, jako jsou kouření, pití alkoholu nebo nezdravý jídelníček. Vyplývá to z průzkumu Equa bank.

Téměř polovina lidí si dává předsevzetí kvůli úspoře peněz. Zdraví je až druhým důvodem, to uvádí 44 Čechů. Osobní důvody, aby se lidé cítili lépe, zmiňuje pouze každý čtvrtý.

"Přestat se zlozvyky, které navíc mohou být finančně nákladné, je pro lidi obecně velmi těžké. Téměř každý pátý se už přitom kvůli svému zlozvyku dostal do finanční tísně, i přesto se ho většinou lidé nedokáže vzdát. Na 37 jej dokáže omezit, zbytek respondentů raději šetří v jiných oblastech (28 %), nebo si dokonce vypůjčí peníze jinde (16 %). Každý pátý to řeší hledáním dalšího zdroje příjmu, například brigádou," uvedl ředitel retailového bankovnictví Equa bank Jakub Pavel.

Právě proto se novoroční předsevzetí každý rok opakují. Téměř pětina Čechů se svého zlozvyku snažila zbavit už více než pětkrát. "Lidé se na začátku nového roku mají tendenci přeceňovat, nastaví si příliš mnoho předsevzetí nebo chtějí radikální změnu. Sedm z deseti respondentů neuspělo právě z tohoto důvodu. Lidé, kterým se předsevzetí podařilo dodržet, se ale shodli na tom, že je to ještě lepší pocit, než očekávali," dodal Pavel.

Nejčastěji si Češi dávají předsevzetí, která se týkají sportu (18 %), vztahů (12 %), zdravého jídla (20 %), hubnutí (14 %), osobního rozvoje a studia (12 %), financí (10 %) a práce (5 %). Zajímavé je i rozložení jednotlivých přání mezi regiony. Například v hlavním městě se tři čtvrtiny předsevzetí budou týkat sportu a cvičení, na Moravě naopak vedou osobní rozvoj a vzdělávání.

Musíte vědět
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat