Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, v horizontu 12 měsíců zažily nejsilnější růst od roku 2013

Západoevropské akcie se v poslední obchodní seanci letošního roku na směru neshodly, celý rok byl ale pro všechny hlavní indexy silně ziskový. Dařilo se zejména technologickým a těžařským společnostem.
Britský akciový index FTSE 100 se v pátek zvýšil o 0,85 % na 7 687,77 bodu, zatímco německý index DAX klesl o 0,48 % na 12 917,64 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,5 % na 5 312,56 bodu. Regionální benchmark STOXX Europe 600 klesl o 0,09 % na 389,18 bodu.
Za celý uplynulý týden FTSE 100 stoupl o 1,25 %, DAX klesl o 1,19 % a CAC 40 se snížil o 0,97 %.
STOXX 600 | FTSE 100 | DAX | CAC 40 | |
prosinec | +0,64 % | +4,93 % | -0,82 % | -1,12 % |
4Q2017 | +0,26 % | +4,27 % | +0,69 % | -0,32 % |
2H2017 | +2,59 % | +5,13 % | +4,81 % | +3,75 % |
rok 2017 | +7,68 % | +7,63 % | +12,51 % | +9,26 % |
Za celý uplynulý rok zažily evropské akcie nejprudší růst od roku 2013, panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 7,7 %. Burzy těžily z dobrých firemních výsledků, příznivých ekonomických podmínek a z relativně klidné politické situace.
K růstu indexu STOXX Europe 600 velkou měrou přispěly technologické a těžařské společnosti. Nejúspěšnější firmou z indexu se stal výrobce čipů AMS. Cena jeho akcií se v letošním roce zvýšila o 208 %.
Dobře si letos vedla frankfurtská burza, jejíž hlavní index DAX se zvýšil o 12,5 % na 12 917,64 bodu. Index nicméně zakončil rok pod rekordním maximem 13 525,56 bodu, na které se vyšplhal 7. listopadu.
Hlavní index italských akcií se letos zvýšil o 13,6 % a index řeckých akcií stoupl dokonce o 24,7 %. O něco hůře si vedly akciové indexy v Británii a Španělsku. Zájem o britské akcie podkopávala nejistota kolem brexitu a na španělské akcie měla negativní vliv politická krize kolem Katalánska.
Hlavní index britských akcií FTSE 100 nicméně v letošním roce posílil o 7,6 % a páteční obchodování uzavřel na novém rekordním maximu 7 687,77 bodu. Španělský index IBEX si letos připsal 7,4 %.
Podle agentury DPA k letošnímu růstu akciových trhů přispěla přetrvávající uvolněná měnová politika předních centrálních bank. Americká centrální banka již sice začala s postupným zvyšováním úroků, Evropská centrální banka však nadále drží své hlavní úrokové sazby na rekordních minimech.
Rizikem pro další měsíce je kurz eura
Investoři podle agentury Reuters zůstávají optimističtí ohledně dalšího vývoje evropských akciových trhů. Existují nicméně obavy, že další růst kurzu eura by mohl podkopat firemní zisky a že politická rizika by mohla zpomalit hospodářský růst.
Kurz eura vůči dolaru se v pátek poprvé od září dostal nad hranici 1,2 USD. Jednotná evropská měna si od začátku roku připisuje zhruba 14 %, což představuje její nejlepší roční výkon za posledních 14 let. Silný kurz eura může mít negativní dopad na zisky firem vyvážejících zboží a služby z eurozóny.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Meziroční míra inflace v Německu v prosinci podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie klesla na 1,6 % z 1,8 % v listopadu, uvádí rychlý odhad německých statistiků. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,8 % po 0,3% růstu v listopadu. Analytici čekali meziroční růst cen o 1,4 % a meziměsíční o 0,6 %. Za celý rok průměrná inflace činila 1,7 %, výrazně tak stoupla z 0,4 % v roce 2016.
- Švýcarská organizace na ochranu práv spotřebitelů SKS žaluje německý automobilový koncern Volkswagen kvůli jeho emisnímu skandálu. Požaduje odškodné pro zhruba 6 000 lidí. Uvedla to v pátek šéfka SKS Sandra Stalderová.
- Čínská společnost China Aircraft Leasing Group Holdings koupí od evropského výrobce letadel Airbus 50 letadel A320neo. Katalogová hodnota objednávky činí 5,42 miliardy USD. Čínská firma se snaží posílit svoji pozici na čínském trhu v době, kdy poptávka po letecké přepravě v zemi prudce roste a čínský letecký trh by mohl brzy překonat americký a stát se největším na světě.
- Německý ústavní soud zamítl žádost automobilky Volkswagen o okamžité přerušení práce zvláštního auditora, jehož úkolem je prošetřit kroky vedení podniku v emisním skandálu. Soud však zatím nerozhodl o stížnosti Volkswagenu, podle které jmenování zvláštního auditora porušilo základní práva podniku, informovala v pátek agentura Reuters.
- Člen Výkonné rady Evropské centrální banky Yves Mersch s obavami sleduje prudký růst ceny digitální měny bitcoin a považuje populární kryptoměnu za potenciální hrozbu pro finanční stabilitu. Mersch to podle agentury DPA uvedl v rozhovoru s listem Börsen-Zeitung.
- Novým majitelem nízkonákladových rakouských aerolinek Niki se stane britská letecká skupina International Airlines Group (IAG). Vlastník leteckých společností British Airways, Iberia a Vueling v pátek podle agentury Reuters uvedl, že za zkrachovalou firmu zaplatí 20 milionů eur a poskytne jí dodatečnou likviditu až 16,5 milionu eur.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku po listopadovém poklesu v prosinci vzrostla, její index se zvýšil o 0,6 bodu na 99,6 bodu. U podnikatelů se ve srovnání s předchozím měsícem index zvýšil o 0,8 bodu na 97,5 bodu, naopak u spotřebitelů klesl o 0,3 bodu na 110 bodů. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským prosincem je celkový index důvěry vyšší o půl procentního bodu.
- Čínská společnost Zhejian Geely Holding Group kupuje od firmy Cevian Capital její podíl 8,2 % ve švédském výrobci nákladních automobilů AB Volvo. Vyplývá to z jejich středečního společného prohlášení. Čínská firma vlastní také producenta osobních vozů Volvo Car Group, spojit oba podniky ale podle svého mluvčího nehodlá.
- Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa se v letošním roce zvýšila o jeden bilion dolarů na více než pět bilionů dolarů, což je v porovnání s loňským rokem nárůst o 23 %. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg, která vychází ze stavu po závěru úterního obchodování na amerických burzách.
- Rusko chce mít od příštího léta celostátní biometrickou databázi pro finanční sektor, která má rozšířit přístup k bankovním službám a lidem umožnit založit si účet, aniž by museli navštívit kamennou bankovní pobočku. Oznámila to ruská centrální banka s tím, že data budou uchována pouze se souhlasem zákazníka. Příslušná legislativa byla schválena v prosinci.
- Barclays očekává, že kvůli americké daňové reformě odepíše z celoročního zisku po zdanění asi miliardu liber.
- Ruská plynárenská společnost Gazprom v letošním roce zvýšila vývoz plynu do Evropy na nový rekord a v příštím roce očekává, že se jeho dodávky udrží blízko tohoto rekordu. V roce 2018 by vývoz Gazpromu do Evropy měl činit nejméně 180 miliard metrů krychlových plynu, což bude druhý nejvyšší údaj po letošním rekordu. Ten má činit nejméně 190 miliard metrů krychlových, uvedl ve čtvrtek náměstek generálního ředitele Gazpromu Alexandr Medveděv.
- Ve čtvrtek začíná období pro podání nabídky na prodej akcií petrochemické společnosti Unipetrol do rukou polské firmy PKN Orlen za cenu 380 Kč za kus. Nabídka je platná do 30. ledna 2018.
- Finanční holding rodiny stojící za značkou kávy Lavazza koupil menšinový podíl ve firmě Chili, která je italskou obdobou americké internetové videopůjčovny a televize Netflix. Za čtvrtinový podíl zaplatil zhruba 25 milionů eur, oznámily společnosti. Mezi akcionáře Chili patří mimo jiné hollywoodská filmová studia Sony Pictures Entertainment a Paramount Pictures či firmy Viacom a Warner Bros.
- Irská leasingová společnost AerCap podepsala závaznou dohodu o koupi dalších 50 letounů A320neo od evropského výrobce letecké techniky Airbus. Informovala o tom ve čtvrtek společnost Airbus na svých internetových stránkách. Hodnota zakázky podle katalogových cen činí zhruba 5,4 miliardy dolarů.
- Jediným zbylým uchazečem o převzetí zkrachovalých rakouských aerolinek Niki je firma IAG, majitel British Airways. Agenturám DPA a Reuters to sdělily zdroje blízké vyjednávání. Firma údajně přišla s nejvyšší nabídkou a jednání s ní stále pokračují. Prodej aerolinek, které oznámily insolvenci v polovině prosince, se má uskutečnit do konce roku.
- Nabídku na výstavbu uhelné elektrárny o výkonu 1000 megawattů v polském městě Ostrolenka předložily tři stavební skupiny. Jsou to čínská China Power Engineering Consulting Group, konsorcium firem GE Power a Alstom Power Systems a skupina tvořená společnostmi Polimex-Mostostal a Rafako.
Zdroj: CNBC