Americké akcie v poslední letošní seanci oslabily, za celý rok ale všechny tři hlavní indexy výrazně stouply

Americkým akciím se letos dařilo nejlépe od roku 2013. Hlavní indexy zaznamenaly díky silnému ekonomickému růstu, dobrým firemním výsledkům a nízkým úrokovým sazbám sérii rekordů. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, uzavřel poslední seanci roku na 24 719,22 bodu, od začátku roku tak přidal 25,07 %.
Během pátku nicméně Dow ztratil 0,48 %. Širší index S&P 500 v pátek klesl o 0,52 % na 2 673,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,67 % na 6 903,39 bodu. Index volatility VIX v pátek vyskočil o 8,45 % na 11,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva a půl bazického bodu na 2,405 %.
V červených číslech v pátek skončily všechny hlavní sektory s výjimkou realitního odvětví a sektoru veřejných služeb. Nejhorší výkon podal finanční sektor. Objem transakcí byl v poslední den roku, kdy se obchodovalo, slabý.
Pokles o 1,1 % v pátek zaznamenaly akcie Applu poté, co se firma omluvila za záměrné snižování výkonu některých starších telefonů iPhone.
Až 1,4 % ztrácely akcie Amazonu, když se americký prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu podivil, proč americká pošta v časech, kdy je ve ztrátě, účtuje internetovému gigantovi za doručování jeho balíků příliš nízké poplatky.
"Pro trhy byl rok 2017 skvělý ve všech ohledech," řekl agentuře Reuters Arian Vojdani, investiční analytik ve společnosti MV Financial.
Největší úspěch letos zaznamenal technologický sektor. Od začátku roku vzrostl o 37 %, a překonal tak zisky širšího indexu S&P 500. V červených číslech skončily jenom telekomunikační firmy a energetické společnosti. Analytici očekávají, že růst akciového trhu bude pokračovat i v příštím roce, a to především díky snížení korporátní daně ve Spojených státech.
Dow | S&P 500 | Nasdaq | |
prosinec |
+1,84 % | +0,98 % | +0,43 % |
4. čtvrtletí | +10,33 % | +6,12 % | +6,26 % |
2. pololetí | +15,77 % | +10,32 % | +12,42 % |
rok 2017 | +25,07 % | +19,42 % | +28,23 % |
Dolar letos zaznamenal nejprudší pokles od roku 2003, ceny ropy se výrazně zvýšily
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.00 SEČ ztrácel 0,4 % na 91,97 bodu. Euro si vůči dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,5 % na 1,2002 USD, od září se tak poprvé dostalo nad hranici 1,2 USD.
Za celý letošní rok americký dolar zaznamenal nejprudší pokles od roku 2003, vůči koši předních měn oslabil o zhruba deset procent. Jednotná evropská měna těží z očekávání, že Evropská centrální banka by již v příštím roce mohla vzhledem k rostoucí inflaci a silné podnikatelské aktivitě v eurozóně uvažovat o zvýšení úrokových sazeb.
Dolar letos oslabil i vůči britské libře. Od začátku roku libra stoupla o 9,5 %, a zažila tak nejvýraznější růst od roku 2009. Od referenda o odchodu Británie z EU v červnu 2016 však libra vůči dolaru stále ztrácí více než deset procent.
Dolar zahájil letošní rok růstem a dolarový index nejprve stoupl až na nejvyšší hodnotu za 14 let v naději, že nový americký prezident Donald Trump zavede opatření podporující ekonomický růst a inflaci. Později se ale objevily pochyby, zda bude Trump schopen svoji politiku prosadit, a dolar začal oslabovat. Americké měně uškodilo i to, že ekonomický růst zrychlil i mimo USA a centrální banky dalších zemí začaly směřovat ke zpřísňování svých měnových politik.
"Vidíme synchronizovaný globální růst, zejména velmi silné oživení růstu v eurozóně, což ECB vede k postupné normalizaci politiky, což pomáhá euru," řekl agentuře Reuters měnový stratég Société Générale Alvin Tan. Dodal, že dolar byl na počátku roku nadhodnocený vůči euru, jenu a libře, což bylo dalším důvodem k jeho oslabení v letošním roce.
Stratég banky Barclays Šin Kadota upozornil, že podle sezónních trendů na devizovém trhu má dolar tendenci po vánočních svátcích oslabovat. Mnoho institucionálních investorů uzavírá ke konci roku své účetnictví, což obvykle vyvolává tlaky na prodej dolaru.
Ceny ropy na světových trzích v závěru roku rostly, americká lehká ropa WTI se v pátek vrátila nad hranici 60 USD za barel a dostala se nejvýše od poloviny roku 2015. Od začátku letošního roku si WTI připsala zhruba 12 %. Severomořská ropa Brent se pohybovala nad 64 dolary za barel, za celý rok tak vykázala zhruba 17% nárůst.
Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve čtvrtek oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 4,6 milionu barelů. Těžba ropy se podle EIA snížila na 9,75 milionu barelů denně z 9,79 milionu barelů denně v předchozím týdnu. Americká produkce ropy nicméně zůstává o téměř 16 % vyšší než v polovině loňského roku.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některé další významné těžařské země se loni v rámci snahy podpořit cenu suroviny dohodly na omezení dodávek ropy na trh. Tato dohoda byla nedávno prodloužena o devět měsíců, tedy do konce příštího roku. Spojené státy se nicméně k dohodě nepřipojily a analytici očekávají, že americká produkce ropy brzy překročí deset milionů barelů denně.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Konsorcium v čele s japonskou skupinou SoftBank koupí velký podíl v americké alternativní taxislužbě Uber Technologies. Potvrdily se tak čtvrteční zprávy tisku. Tato nabídka ohodnocuje celý Uber na 48 miliard dolarů. V polovině letošního roku byla ale společnost ohodnocena na 68 miliard dolarů.
- Americká technologická společnost Apple, která čelí několika žalobám kvůli záměrnému snižování výkonu některých starších telefonů iPhone, sníží ceny za výměnu baterií. Změní také software tak, aby uživateli ukázal, v jaké kondici je baterie jeho telefonu. Firma to spolu s omluvou uvedla na svých webových stránkách.
- Akcie americké technologické společnosti Energous stouply v tomto týdnu více než trojnásobně poté, co Federální komise pro spoje (FCC) certifikovala její zařízení k bezdrátovému dobíjení WattUp. Tento vysílač dokáže nabíjet chytré telefony, hodinky, tablety a další zařízení až na vzdálenost tří stop, tedy necelého metru. V rámci indexu Nasdaq tak akcie firmy s náskokem vykázaly největší růst za tento týden a pozici největšího skokana si udržely i za celý prosinec, uvedl server CNBC.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu nezměnil (747). Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o dva na 929. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Ceny domů ve Spojených státech v říjnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 6,4 % po 6,2% růstu v září. Analytici čekali zvýšení o 6,3 %.
- Index aktivity richmondského Fedu v prosinci klesl na 20 bodů (odhad: 22 bodů, listopad: 30 bodů).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v prosinci stoupl na 29,7 bodu (listopad: 19,4 bodu, odhad: 20 bodů).
- Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa se v letošním roce zvýšila o jeden bilion dolarů na více než pět bilionů dolarů, což je v porovnání s loňským rokem nárůst o 23 %. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg, která vychází ze stavu po závěru úterního obchodování na amerických burzách.
- Americká technologická společnost Apple čelí ve Spojených státech už osmi žalobám kvůli záměrnému snižování výkonu některých starších telefonů iPhone. Obdobná stížnost byla podána i u izraelského soudu. Informovala o tom agentura Reuters.
- Národní marocké aerolinky Royal Air Maroc si od amerického výrobce letadel Boeing objednaly čtyři letouny typu 787-9 Dreamliner. Hodnota objednávky dosahuje podle katalogových cen Boeingu 1,1 miliardy dolarů.
- Německá odborová organizace Verdi vyzvala zaměstnance největšího německého expedičního skladu společnosti Amazon v Bad Hersfeldu ke čtyřdenní stávce. Chce největšího internetového prodejce přimět k jednání o uzavření kolektivní smlouvy. Využít k tomu hodlá náročné období, kdy se vracejí a vyměňují dárky a uplatňují dárkové kupóny, uvedla Mechthild Middekeová z hesenské centrály Verdi.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá v budoucnu zařadit do výroby dodávkový vůz. Uvedl to zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk. Dodávka podle něj přijde na řadu po novém sportovně-užitkovém vozu (SUV) Model Y.
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v listopadu stoupl meziročně o 0,6 % po růstu o 1,2 % v říjnu. Meziměsíčně se rozjednané prodeje zvýšily o 0,2 % po růstu o 3,5 % v říjnu . Analytici očekávali 0,5% pokles.
- Hodnota fúzí a akvizic letos ve světě už čtvrtým rokem v řadě překročila tři biliony dolarů, pozici nejaktivnější oblasti si s částkou 1,4 bilionu USD udržely Spojené státy. Bezprecedentní vlna těchto obchodů přitom podle expertů v příštím roce ještě zrychlí.
- Generální ředitel americké technologické společnosti Apple Tim Cook za uplynulý finanční rok vydělal asi 102 milionů dolarů. Vyplývá to podle agentury Bloomberg ze zprávy podniku pro regulační úřad.
- Americké firmy Apple a Amazon jednají v Saúdské Arábii o získání licence k podnikání v této zemi. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Obě firmy nyní prodávají své produkty na saúdském trhu prostřednictvím třetích stran a obě jsou vysoko na seznamu zahraničních firem, na jejichž přítomnosti v zemi má Rijád zájem.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 23. prosince 245 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to stejný počet jako v předcházejícím týdnu, trh očekával pouze 240 tisíc žádostí.
- Objem velkoobchodních zásob v USA v listopadu stoupl proti říjnu o 0,7 %.
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v prosinci stoupl na 67,6 bodu z 63,9 bodu v listopadu.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK