Co musíte ráno vědět (20. dubna)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým trhům na obou stranách Atlantiku, co požaduje Moskva po Světové obchodní organizaci a jak se chce šéf Amazonu Jeff Bezos dostat na kobylku méně majetným? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily, sestup vedl sektor necyklického spotřebního zboží

Americké akcie ve čtvrtek klesly, nedařilo se zejména sektoru necyklického spotřebního zboží. Dolar navzdory počáteční stagnaci nakonec mírně posílil. Index Dow odepsal 0,34 % na 24 664,89 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,57 % na 2 693,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,78 % na 7 238,06 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,31 % na 15,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála čtyři bazické body na 2,912 %. Všechny sektory s výjimkou financí a energetiky skončily v mínusu, nejvýrazněji klesly sektor necyklického spotřebního zboží a realitní odvětví.

Americké akcie: Ocenění na maximu, nebo snad na minimu?
Chýlí se rally na Wall Street ke konci, nebo se stále vyplatí nastoupit do rozjetého vlaku? Zásadní otázka. Odpověď na ni není jednoduchá, záleží na úhlu pohledu.
Pěna nad bitcoinem aneb Co chybí kryptoměnám k pozici standardní investice
Kryptoměny občas vnímáme jen skrze tu nejznámější, tedy bitcoin. Ve své poznámce se jim věnuje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

2. Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, v hlavní roli byly výsledky firem

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy nenašly během čtvrtečního obchodování společný směr. Poraženým dne byl sektor necyklického spotřebního zboží. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel na nule. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,16 %, německý DAX ztratil 0,19 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,21 %. Optimismus, jejž investoři čerpali z vyšších cen ropy, mírnily smíšené firemní výsledky. Sestup vedl sektor necyklického spotřebního zboží, jenž skončil o 1,9 % níže než ve středu.

Sazby ECB: Co (také) bude ovlivňovat tržní výhled v příštích kvartálech?
V říjnu 2019 skončí mandát Mariovi Draghimu, současnému šéfovi ECB. Vzhledem k potřebě najít široký konsenzus mezi politiky z členských států EU je téma jeho nástupce na stole již nějakou dobu. Spekulace o další hlavě ECB přitom budou hýbat také finančním trhem.

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, akcie bank se na směru neshodly

Pražská burza ve čtvrtek potřetí za sebou klesla, index PX odepsal 0,08 % na 1 128,10 bodu. Dolů šly akcie Komerční banky, pojišťovny VIG i tabákové firmy Philip Morris ČR. Stouply naopak cenné papíry Erste Group Bank. Obchodování s akciemi bank bylo smíšené. Komerční banka klesla o 0,49 % na 923 Kč, zatímco Erste Group Bank zdražila o 0,88 % na 1 028 Kč. Cenné papíry Monety Money Bank, které byly nejobchodovanější emisí dne, skončily beze změny na 85,95 Kč.

Výdaje za energie v ČR: Šance ušetřit
Česká republika patří mezi nejprůmyslovější země Evropy. To s sebou přináší na jedné straně velkou energetickou náročnost, na druhé straně příležitost a výzvu k velkým energetickým úsporám pro firmy. Jak na to?
Investorský magazín: NaSTARTujte své obchody na pražské burze
Pražská burza začala jako magnet přitahovat malé české firmy a měla by k pomyslnému burzovnímu parketu v Rybné ulici přitáhnout i vás. Investorský magazín poodhaluje fungování jejího nového trhu START. Prostor dostanou i možné scénáře vývoje cen akcií na Wall Street, netypický přístup k diverzifikaci a tradičně také ekonomický kalendář na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V pátek dopoledne Německo zveřejní index dovozních cen. Odpoledne se pozornost investorů přesune za oceán, v Kanadě vyjdou zpráva o inflaci a statistika maloobchodních tržeb a v USA večer společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. Evropská komise navíc odpoledne zveřejní ještě předběžný dubnový index spotřebitelské důvěry. Za řečnický pultík se postaví šéf chicagského Fedu Charles Evans a šéf sanfranciského Fedu John Williams. Kvartální hospodářské výsledky představí v Evropě Telefonaktiebolaget LM Ericsson a v USA Honeywell International, General Electric, Procter & Gamble, Baker Hughes & GE Corp nebo Schlumberger. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rusko zvažuje znárodnění Rusalu, chce kompenzace za cla

Rusko zvažuje přechodné znárodnění hliníkárenského koncernu Rusal. Mluvčí Kremlu ve čtvrtek prohlásil, že by šlo o pomoc firmě zasažené americkými sankcemi. Země rovněž u Světové obchodní organizace žádá kompenzace za americká cla na dovoz oceli a hliníku.

6. Facebook se snaží citelně snížit dopad evropského nařízení GDPR

Pokud by nařízení Evropské unie o ochraně osobních dat označované zkratkou GDPR začalo platit nyní, týkalo by se téměř 1,9 miliardy uživatelů sociální sítě Facebook. Podle agentury Reuters společnost podniká kroky, aby tomuto důsledku zabránila.

7. Odbory v Air France chtějí pokračovat ve stávkách i v květnu

Odborové svazy v letecké společnosti Air France budou pokračovat ve stávkách i v květnu. Protestní akce, které vyvolal spor o mzdy, již stály francouzskou leteckou společnost stovky milionů eur.

8. Aerolinky po nehodě boeingu kontrolují motory

Letecké společnosti začaly provádět inspekci motorů letadel Boeing 737. Právě poškození motoru bylo příčinou vážné letecké nehody, při které v úterý ve Spojených státech zemřela jedna z cestujících společnosti Southwest Airlines.

9. Řecko přijalo nabídku na převzetí firmy DESFA za 535 milionů eur

Řecko přijalo nabídku konsorcia vedeného italskou společností Snam na převzetí většinového podílu v řecké plynárenské firmě DESFA za 535 milionů eur. Oznámila to ve čtvrtek řecká privatizační agentura.

10. Šéfka MMF opět varovala před obchodními bariérami

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová ve čtvrtek opět varovala před vytvářením bariér v mezinárodním obchodě. Poukázala rovněž na rizika spojená s vysokým zadlužením.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bezos pokušitel

Internetový prodejce Amazon začal nabízet kreditní karty. A ne ledajaké. Každý klient služby Amazon Prime, po světě je jich asi 100 milionů, může kreditní kartu získat, říká společnost. Proč by to dělal? Inu, kvůli 5% slevě při nákupu u Amazonu. No neberte to.

Vtip je v tom, že kreditní karta od Amazonu má velmi vysoký úrok - 23,49 %. Dostanete 5% slevu, za kterou zaplatíte 23% úrok. To dává smysl, ne? Neuděláte to jen v případě, že jste finančně gramotní, což je přesně to, co Jeff Bezos jistě nechce.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat