Co musíte ráno vědět (20. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, kdy se akcie Tesly dostanou do indexu S&P 500 a kdo by v úterý oslavil 111. narozeniny? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý po nadějném průběhu seance oslabily. K vakcíně na COVID-19 může být ještě daleko

Akcie ve Spojených státech v závěru seance smazaly zisky podpořené hospodářskými výsledky některých maloobchodních firem a uzavřely se ztrátou. Investoři se zaměřili na zprávu, která zpochybňuje výsledky nedávné studie z počátečního testování vakcíny na COVID-19. Index Dow klesl o 1,59 % na 24 206,86 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,05 % na 2 922,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,54 % na 9 185,10 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,20 % na 30,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 0,692 %. Cena ropy WTI se zvýšila o bezmála 2 %, Brent naopak procento ztratil. Zlato i stříbro posílily shodně o bezmála procento a nejsledovanější kryptoměny mírně zlevnily.

Pokles ziskovosti firem vs. růst cen akcií: Mohou mít investoři pravdu?
Zatímco ziskovost amerických firem padá, ceny akcií se po březnových výprodejích odrazily a rostou. Vědí snad investoři něco, co zůstává zbytku světa utajeno?
Bill Ackman na 11 způsobů aneb Co řekl o trzích muž, který letos vydělal miliardy na tržní panice
Hedgeový manažer Bill Ackman dokázal letos v březnu z investice do zajištění dluhopisových indexů v objemu 27 milionů USD vytěžit zisk 2,6 miliardy USD (ne, není to chyba v desetinné čárce). V uplynulých letech mu všechno ani zdaleka tak nevyšlo, i tak má ale smysl si připomenout některé jeho výroky o trzích a investování. Ačkoli šéf Pershing Square Capital Management působí na trzích s kapitálem, který drobní investoři k dispozici nikdy mít nebudou, je v Ackmanových slovech mnoho poučného.

2. Evropské akcie v úterý neudržely ranní zisky a skončily ve ztrátě

Evropské akcie v úterý ráno pokračovaly na pozitivní vlně z předchozího dne, nakonec však tento trend nevydržel a trhy (s výjimkou toho německého) skončily v červených číslech. Panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,61 % na 339,49 bodu, britský index FTSE 100 klesl o 0,77 % na 6 002,23 bodu, německý DAX přidal 0,15 % na 11 075,29 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,89 % na 4 458,16 bodu.

3. Index PX pondělní zisky neudržel, nedařilo se finančním emisím

Index pražské burzy PX přišel o většinu svých pondělních zisků. Jeho hodnota v úterý klesla o 1,11 % na 868,92 bodu. Dolů ho táhly především finanční tituly. Výraznějšímu poklesu burzy bránily hlavně akcie technologické firmy Avast.

COVID-19: Jak se žije během karantény a dalších restrikcí?
Propad počtu a objemu karetních transakcí již není tak bezprecedentní jako na začátku pandemie koronaviru, kdy klesal o více než pětinu. Nicméně meziroční pokles o 10 % ve druhém květnovém týdnu je stále masivní a potvrzuje, že pokles spotřeby domácností je vyšší než během krize v letech 2008 až 2009, píše hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Nižší ceny elektřiny kvůli koronaviru? (Zatím) žádný problém, říká Martin Novák z ČEZ
Pandemie koronaviru prudce zabrzdila ekonomiku, a tedy i poptávku po elektřině. Ceny ale z letošních minim již stihly opět vzrůst, kontrakty na následující roky se obchodují mezi 40 a 50 EUR/MWh, a navíc máme velkou část své produkce již předprodanou, říká Martin Novák, finanční ředitel společnosti ČEZ.

4. Očekávané události

Ve středu dopoledne zveřejní Spojené království inflační statistiku a v Německu vyjde zpráva o výrobní inflaci. O vývoji spotřebitelských cen v eurozóně bude později informovat také Eurostat. Odpoledne eurozóna doplní ještě index spotřebitelské důvěry a ve Spojených státech bude večer zveřejněn zápis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu. Výsledkovou mozaiku doplní v Číně Xiaomi, v Evropě Marks & Spencer Group nebo Altice Europe a v USA Lowe's či Target. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britský trh práce v dubnu výrazně zasáhla koronavirová krize

Počet lidí uplatňujících nárok na podporu v nezaměstnanosti v Británii v dubnu meziměsíčně vzrostl o rekordních 856 500 na 2,097 milionu osob. To je nejvíce od roku 1996. Trh práce v Británii se podobně jako v jiných zemích potýká s dopady koronavirové krize. Míra nezaměstnanosti se ale za tři měsíce do konce března v Británii zvýšila pouze nepatrně, protože vliv koronaviru se začal projevovat až na konci března.

6. DIHK: Německá ekonomika letos klesne minimálně o deset procent

Německá ekonomika v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne dvouciferným procentuálním tempem, tedy minimálně o deset procent. Předpověděla to v úterý Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK), která je tak mnohem pesimističtější než tamní vláda.

7. ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně zaznamenal v květnu rychlý růst

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a hospodářství eurozóny v květnu překvapivě vzrostla. Optimismus byl tažen především rostoucí nadějí, že se ekonomika v létě začne vracet do normálu a že koncem roku dojde ke zrychlení růstu ekonomické aktivity.

8. Tesla chce do indexu S&P 500, potřebuje čtvrtletní zisk

Společnost Tesla by se mohla dostat do jednoho z nejznámějších akciových indexů, amerického S&P 500. Potřebuje ale skončit i v dalším čtvrtletí v zisku.

9. Producent kávy JDE Peet's plánuje vstup na burzu

Producent kávy JDE Peet's, který vlastní například značky Jacobs či Douwe Egberts, hodlá vstoupit na amsterodamskou burzu Euronext. Firma v úterý uvedla, že v primární veřejné nabídce akcií chce získat nejméně 700 milionů eur. Vstup této firmy na burzu by se mohl stát v Evropě největší primární emisí akcií v době koronavirové krize.

10. EU schválila záměr využít 100 miliard eur na podporu kurzarbeitu

Země Evropské unie schválily záměr využít 100 miliard eur na podporu zaměstnanců ohrožených výpadkem ekonomické aktivity v důsledku koronaviru. Ministři financí unijních zemí v úterý podpořili návrh Evropské komise, která hodlá půjčky do zmíněné výše poskytnout státům k podpoře krátkodobých pracovních míst. Program bude k dispozici, až členské země poskytnou záruky za úvěr, z něhož bude Evropská komise půjčky financovat.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sir Nicholas Winton

Pokud jste v úterý něco hledali na Googlu a nevěděli jste, co znamená obrázek na vyhledávací obrazovce, vězte, že to byla pocta Siru Nicholasi Wintonovi, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů. 19. května by se dožil 111. let. Čest jeho památce.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat