Evropské akcie v úterý neudržely ranní zisky a skončily ve ztrátě

Evropské akcie v úterý ráno pokračovaly na pozitivní vlně z předchozího dne, nakonec však tento trend nevydržel a trhy skončily, s výjimkou německých akcií, v červených číslech.
Panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,61 % na 339,49 bodu, britský index FTSE 100 klesl o 0,77 % na 6 002,23 bodu, německý DAX přidal 0,15 % na 11 075,29 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,89 % na 4 458,16 bodu.
Z jednotlivých sektorů v rámci evropských akcií se nejméně dařilo automobilkám, které odepsaly kolem 2,5 %, nejlépe na tom naopak byly pojišťovny, které zmírňovaly celkovou ztrátu ziskem o 0,3 %. V Evropě se v dubnu podle asociace ACEA (European Automobile Manufacturers Association) registrovalo o 76,3 % méně aut v porovnání se stejným měsícem minulého roku.
Negativně působila zpráva Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK), která je mnohem pesimističtější než německá vláda a předpokládá, že německá ekonomika letos klesne minimálně o 10 %. Také britský trh práce je na tom poměrně špatně a počet lidí uplatňujících nárok na podporu v nezaměstnanosti v dubnu meziměsíčně vzrostl o rekordních 856 500 na 2,097 milionu osob, což je nejvíce od roku 1996.
Na druhé straně stála zpráva o záměru EU využít 100 miliard eur na podporu kurzarbeitu, a hlavně index ekonomického sentimentu ZEW, který v Německu i celé eurozóně vzrostl na maximum od poloviny roku 2015. Znamená to rostoucí naději, že ekonomika se v létě začne vracet do normálu a že koncem roku dojde ke zrychlení růstu ekonomické aktivity.
"Po včerejšku dnes přišla konsolidace, ale já bych si z toho moc nedělal. U Evropských akcií vidíme v jednotlivých sektorech určitý posun. Finance a spotřební zboží, které při posledním růstu zaostávaly, na tom byly včera nejlépe. Pro mě je to znamení, že trhy reagují na informace různě," říká Andrea Cicione ze společnosti TS Lombard.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Škody způsobené pandemií nemoci covid-19 by mohly v letošním roce uvrhnout v Německu do platební neschopnosti až 29 000 firem. Proti předchozímu roku by to znamenalo nárůst o 10 000 bankrotů, tedy o 54 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti CRIF Bürgel. Nejvíce postižené budou cestovní kanceláře, restaurace a firmy pořádající různé kulturní, sportovní či společenské akce.
- Počet lidí uplatňujících nárok na podporu v nezaměstnanosti v Británii v dubnu meziměsíčně vzrostl o rekordních 856 500 na 2,097 milionu osob. To je nejvíce od roku 1996. Oznámil to v úterý britský statistický úřad. Trh práce v Británii se podobně jako v jiných zemích potýká s dopady koronavirové krize. Míra nezaměstnanosti se ale za tři měsíce do konce března v Británii zvýšila pouze nepatrně, protože vliv koronaviru se začal projevovat až na konci března.
- Německá ekonomika v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne dvouciferným procentním tempem, tedy minimálně o deset procent. Předpověděla to v úterý Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK), která je tak mnohem pesimističtější než německá vláda.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a ekonomiku eurozóny v květnu překvapivě vzrostla. Optimismus byl tažen především díky rostoucí naději, že ekonomika se v létě začne vracet do normálu a že koncem roku dojde ke zrychlení růstu ekonomické aktivity.
- Producent kávy JDE Peet's, který vlastní například značky Jacobs či Douwe Egberts, hodlá vstoupit na amsterodamskou burzu Euronext. Firma v úterý uvedla, že v primární veřejné nabídce akcií chce získat nejméně 700 milionů eur. Vstup této firmy na burzu by se mohl stát v Evropě největší primární emisí akcií v době koronavirové krize, uvedla agentura Reuters.
- Země Evropské unie schválily záměr využít 100 miliard eur na podporu zaměstnanců ohrožených výpadkem ekonomické aktivity v důsledku koronaviru. Ministři financí unijních zemí v úterý podpořili návrh Evropské komise, která hodlá půjčky do zmíněné výše poskytnout státům k podpoře krátkodobých pracovních míst. Program bude k dispozici, až členské země poskytnou záruky za úvěr, z něhož bude EK půjčky financovat.
- Francouzská automobilka Renault plánuje ve své slovinské divizi Revoz zrušit 400 z celkem 3 200 pracovních míst, protože epidemie koronaviru prudce snížila poptávku po jejích produktech. Oznámila to v úterý firma Revoz. Revoz vyrábí modely Clio, Twingo a elektrický Smart Forfour a největšími trhy firmy jsou Francie, Německo a Itálie.
Zdroj: CNBC, Reuters
Aktuality
