Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciím na trzích v Evropě a v USA, čím hrozí španělský premiér vzpurným Kataláncům a jak souvisí sjezd čínských komunistů s nejnovějším herním hitem firmy Tencent? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v závěru čtvrteční seance dostaly nad nulu a indexy Dow a S&P 500 skončily na nových maximech

Americké akcie v závěru čtvrteční seance smazaly i poslední zbytky ztrát a přehouply se do zelených čísel. Index Dow podruhé uzavřel nad hranicí 23 000 bodů a stejně jako S&P 500 mírně navýšil své zavírací maximum. Pokles zaznamenala technologická společnost Apple, jejíž akcie oslabily kvůli obavám ze slabé poptávky po novém telefonu iPhone 8. Dow skončil se ziskem 0,02 % na novém zavíracím maximu 23 163,04 bodu a širší index S&P 500 posílil o 0,03 % na nové zavírací maximum 2 562,10 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite naopak odepsal 0,29 % na 6 605,07 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,2 % na 10,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně tři bazické body na 2,316 %. Dařilo se především sektoru veřejných služeb, odvětví zdravotní péče, sektoru základních materiálů a průmyslovému odvětví, výrazně naopak klesl sektor necyklického spotřebního zboží.

ANKETA: Opakování Černého pondělí? Nikdy neříkej nikdy!

2. Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely kvůli Katalánsku a firemním výsledkům

Ceny akcií na velkých západoevropských burzách mířily ve čtvrtek dolů, investoři negativně vnímali eskalaci napětí mezi Madridem a Barcelonou, pokračující jednání o brexitu a výsledky hospodaření některých firem. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil čtvrteční seanci se ztrátou 0,6 %, v červených číslech byly téměř všechny jeho sektory. Britský index FTSE 100 odepsal 0,26 %, německý DAX klesl o 0,41 % a francouzský index CAC 40 si pohoršil o 0,29 %. 

Světové recese, jak je často neuvidíte

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně klesla, ztrácely především banky

Index pražské burzy PX během čtvrteční seance odepsal 0,1 % a uzavřel na 1 052,78 bodu při zobchodovaném objemu přes 526 milionů Kč. ČEZ, nejobchodovanější emise dne, skončil v zelených číslech a Unipetrol po zveřejnění příznivých čtvrtletních výsledků přidal 1,6 %. Hlavní brzdou byly akcie Erste Group, nedařilo se ovšem žádnému finančnímu domu.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

KONTEXT (volební speciál – 3. díl): Právo, pořádek a politici aneb Komu (ne)vadí ústava

4. Očekávané události

V pátek dopoledne na trh Německo pošle index výrobních cen a eurozóna přidá výsledek běžného účtu. Ve Spojených státech odpoledne dojde na údaje o prodejích starších domů a Kanada zveřejní inflační statistiku. Večer ještě společnost Baker Hughes jako každý týden zveřejní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na území USA. Za řečnický pultík se v závěru týdne postaví šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda a šéfka clevelandské pobočky Fedu Loretta Mesterová. Hospodářské výsledky v pátek zveřejní v Evropě například společnosti Daimler, Volvo a Telefonaktiebolaget LM Ericsson a na Wall Street podniky General Electric, Baker Hughes, Schlumberger, Procter & Gamble či Honeywell International. K jednání se navíc v pátek sejde Evropská rada a v ČR začnou volby do poslanecké sněmovny. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Madrid se chystá odebrat Katalánsku autonomii

Španělská vláda premiéra Mariana Rajoye pohrozila Katalánsku, že pozastaví platnost jeho autonomního postavení v rámci španělského království. Katalánský premiér Carles Puigdemont dostal ve čtvrtek dopoledne od Madridu poslední možnost, aby odvolal vyhlášení nezávislosti z minulého týdne. Situaci přitom komplikuje fakt, že Puigdemont již na začátku týdne odmítl potvrdit, jestli nezávislost svého regionu na Španělsku skutečně vyhlásil, nebo nikoli. 

6. Čistý zisk Unipetrolu za třetí čtvrtletí přesáhl 1,5 miliardy Kč

Petrochemická společnost Unipetrol zakončila třetí čtvrtletí s čistým ziskem 1,52 miliardy korun. Meziročně jí tak zisk vyskočil o 111 % ze 722 milionů korun. Výsledky za třetí kvartál byly pozitivně ovlivněny příznivým makroprostředím a stabilním provozem rafinérií, které v posledních dvou letech postihly výpadky kvůli haváriím. 

7. Růst čínské ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 6,8 %

Tempo růstu čínské ekonomiky v třetím čtvrtletí podle očekávání kleslo na 6,8 % z 6,9 % v předchozím kvartálu. Růst zbrzdily snahy vlády dostat pod kontrolu realitní trh a snížit dluhová rizika. Maloobchodní tržby a vývoz však zůstávají silné. 

8. Německá obchodní komora zlepšila hospodářský výhled

Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) ve čtvrtek zlepšila odhad růstu německé ekonomiky. Letos se podle její nové prognózy hrubý domácí produkt Německa zvýší o dvě procenta místo dříve předpovídaných 1,8 %. Příští rok počítá se zrychlením růstu na 2,2 %. V loňském roce dosáhl růst HDP Německa 1,9 %, což bylo nejvyšší tempo za pět let.

9. OPEC: Poptávka po ropě brzy překročí 100 milionů barelů denně

Celosvětová poptávka po ropě do roku 2020 překročí 100 milionů barelů denně. Předpověděl to ve čtvrtek generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mohammed Barkindo. Letošní poptávku kartel ve své prognóze odhaduje na zhruba 96,8 milionu barelů denně, uvedl server CNBC.

10. Šéf Goldman Sachs naznačil přesun sídla z Londýna do Frankfurtu

Generální ředitel americké investiční banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein ve čtvrtek naznačil, že hlavním centrem evropských aktivit jeho podniku se v důsledku připravovaného odchodu Británie z Evropské unie stane místo Londýna německý Frankfurt nad Mohanem. Informoval o tom server BBC.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Prezident mluví, tleskáme, rychle!

Ptáte se, jaký je nejnovější herní trhák čínské společnosti Tencent, která zásobuje svět digitálními vymoženostmi? Přece hra o titul nejhorlivějšího fanouška čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Jak se to měří? Inu, počtem e-tlesknutí, tedy dotyků displeje, které dokážete vtěsnat do určeného časového úseku.

Zlatý pokrok! Stalin ještě musel měřit aplaus analogově a musel se spokojit s jeho délkou. Kdo přestal tleskat první, měl lístek do gulagu zaručený, říkalo se. Prezident Si, jemuž právě začal partajní sjezd, naproti tomu stíhá horlivost svých příznivců měřit v pár desítkách vteřin. A pak že technologie nešetří čas.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat