Co musíte ráno vědět (21. prosince)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak dopadlo hlasování o americké daňové reformě a co na Twitteru omylem zveřejnil Elon Musk? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu mírně ztratily, schválení daňové reformy trh již zohlednil

Hlavní americké akciové indexy po přijetí daňové reformy zaznamenaly jen nepatrné změny, neboť trh tento krok zohlednil již dříve a po měsíc trvajícím růstu se podle obchodníků přenesl do období předvánočního klidu. Index Dow klesl o 0,11 % na 24 726,65 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 0,08 % na 2 679,25 bodu a Nasdaq Composite ztratil 0,04 % a uzavřel na 6 960,96 bodu. dařilo se zejména energetickým titulům, ztrácely naopak technologie a odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 3,09 % na 9,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 2,488 %.

FAANG v roce 2018: Co a proč je (ne)může zastavit?

2. Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Steinhoff International se propadly téměř o 35 %

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely v mínusu, když investoři vyhodnocovali zprávy z USA, kde finišoval proces schválení daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,68 % na 388,37 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,25 % na 7 525,22 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,56 % na 5 352,77 bodu a německý DAX ztratil 1,11 % na 13 069,17 bodu. Nedařilo se zejména sektorům technologií a zdravotní péče. Poraženým dne se stal výrobce nábytku Steinhoff International, jehož akcie se propadly téměř o 35 % poté, co společnost uvedla, že zatím nemůže zveřejnit žádné podrobnosti o údajných nesrovnalostech v účetnictví.

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD

3. Pražská burza ve středu uzavřela v zelených číslech, akcie CME zdražily zhruba o 5,5 %

Pražská burza ve středu potřetí v řadě stoupla, index PX zpevnil o 0,43 % na 1 075,86 bodu. Nahoru trh táhly MONETA Money Bank, Komerční banka a CME, nedařilo se naopak Pegasu Nonwovens. Objem obchodů byl s 693 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu cenné papíry Monety Money Bank (+2,01 %). Další finanční tituly se na směru neshodly (Erste Group Bank -0,33 %, Komerční banka +0,56 %, VIG -0,03 %). Nejvyšší zisk si připsala CME (+5,52 %). V červených číslech naopak obchodování zakončily ČEZ (-0,16 %), Fortuna (-0,22 %) a Pegas Nonwovens (-1,09 %).

ANKETA: Pražská burza v roce 2018 analytickou optikou

Švejkův kraj: Vláda bez důvěry a klidná koruna

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek oznámí Bank of Japan výsledek měnověpolitického zasedání a Švýcarsko dopoledne odtajní výsledek obchodní bilance. V Česku se k zasedání sejde ČNB a zveřejněna bude také zpráva o vývoji zahraničního dluhu ČR. Odpoledne se investoři v USA zaměří na index cen domů od FHFA, indexy aktivity filadelfského a chicagského Fedu, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a revidovanou zprávu o vývoji amerického hospodářství ve třetím čtvrtletí, která bude zahrnovat mimo jiné i údaje o jádrových výdajích na osobní spotřebu. Evropská komise odpoledne ještě zveřejní index spotřebitelské důvěry v eurozóně a americká energetická agentura EIA večer odtajní pravidelnou týdenní zprávu o změně zásob zemního plynu na americkém území. Výsledky hospodaření představí v USA mimo jiné společnosti CarMax, NIKE a Cintas a v Evropě Accenture a BUWOG. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kongres USA odsouhlasil Trumpovu daňovou reformu

Kongres Spojených států ve středu schválil rozsáhlou daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa. Návrh již v úterý přijala Sněmovna reprezentantů, Senát ale kvůli procedurálním pochybením musel následně odsouhlasit pozměněnou verzi, kterou ve středu potvrdila také sněmovna, čímž schvalovací proces skončil. Zákon nyní zamíří k Trumpovi k podpisu. Prezident na Twitteru přijetí reformy označil za historickou daňovou úlevu pro Američany.

6. Unipetrol: Paulinino Limited prodá své akcie firmy polské PKN Orlen

Společnost Paulinino Limited prodá své akcie petrochemického holdingu Unipetrol polské firmě PKN Orlen. Ve středu to oznámil zástupce Paulinino Limited Pavel Muchna. PKN Orlen má nyní téměř 63 % Unipetrolu a před týdnem nabídla odkup menšinových podílů. Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská investiční skupina J&T, je největším minoritním akcionářem Unipetrolu, vlastní 20,03 % cenných papírů firmy. Nabídku na odkup akcií schválilo i představenstvo Unipetrolu.

7. Uber je podle Soudního dvora EU přepravní služba a musí žádat o licenci

Uber je přepravní služba, a musí tedy žádat o licenci a povolení podle příslušných zákonů zemí Evropské unie. Ve středu tak rozhodl Soudní dvůr EU, který tím alternativního amerického poskytovatele přepravních služeb postavil na roveň běžné taxislužby. Firma v e-mailové reakci agentuře AP sdělila, že rozhodnutí soudu nenaruší způsob, jakým své služby nabízí. Podle expertů by ale středeční rozsudek mohl mít dalekosáhlé důsledky pro sdílenou ekonomiku.

8. Ministerstvo financí a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro

Ministerstvo financí a Česká národní banka zřejmě opět doporučí vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny. Vláda má v pátek na programu každoroční materiál MF a ČNB o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Materiál takové doporučení vždy v posledních letech obsahoval. Navíc vláda Andreje Babiše ve svém programovém prohlášení uvedla, že nebude o vstup do eurozóny usilovat.

9. Míra nezaměstnanosti na Slovensku poprvé klesla pod šest procent

Míra nezaměstnanosti na Slovensku letos v listopadu poprvé klesla pod hranici šesti procent. Dosáhla 5,95 %, v předchozím měsíci byla na úrovni 6,14 %. Ve středu o tom informovalo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce.

10. Ruské firmy přišly letos kvůli hackerům o 116 miliard rublů

Ruské firmy přišly letos kvůli kybernetickým útokům přibližně o 116 miliard rublů, ztráty kvůli hackerům hlásí každá pátá společnost. Vyplývá to z první podobné zprávy ruské Národní výzkumné finanční agentury.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Elon Musk na Twitteru omylem zveřejnil své telefonní číslo

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk v úterý překvapil své "followery" na sociální síti Twitter, když na malou chvíli omylem zveřejnil své telefonní číslo. Musk ze svého iPhonu veřejně odtweetoval zprávu určenou Johnu Carmackovi ze společnosti Oculus (vlastněná Facebookem), v níž kromě telefonního čísla stálo, zda by si Carmack s majitelem Tesly nechtěl na chvíli popovídat. Okamžitě se tak vyrojily spekulace, zda Musk nechce známého odborníka na virtuální realitu přetáhnout do některé ze svých společností.

Vzhledem k tomu, že nadšenci, kterým se na zveřejněnou linku podařilo dovolat, uvedli, že byli okamžitě přesměrování do hlasové schránky, kde byla nahrána znělka z populární hry God of War, nabízí se také vysvětlení, že Muskův tweet nebyl zveřejněn nedopatřením, ale že šlo o jeden z dalších vtípků, kterými je miliardář znám.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat