Co musíte ráno vědět (24. května)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v prvním čtvrtletí dařilo pojišťovnické skupině VIG a koho nechal chladným projev Donalda Trumpa v Saúdské Arábii? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v nevýrazné úterní seanci navzdory slabším makrodatům mírně zpevnily

Americké akcie v úterý navázaly na pondělní vzestup, pohybovaly se však ve velmi úzkém rozpětí, když růst cen akcií finančních podniků byl kompenzován poklesem cen titulů ze sektoru zbytného spotřebního zboží a negativními daty z ekonomiky USA. Index Dow vzrostl o 0,21 % na 20 937,91 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,18 % na 2 398,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,08 % na 6 138,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,92 % na 10,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba dva a půl bazického bodu na 2,28 %. Z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500 jich zpevnilo osm v čele s finančním odvětvím a sektorem veřejných služeb.

Akciový tip (technická analýza): Zamíří akcie JPMorgan na jih?

2. Evropské burzy v úterý převážné stoupaly, investory potěšily indexy nákupních manažerů

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci převážně v plusu. Investoři se zaměřili zejména na řadu evropských makrodat a sledované bylo také dění v britském Manchesteru, kde se odpálil sebevražedný atentátník - exploze v multifunkční hale při pondělním koncertu americké zpěvačky Ariany Grande si vyžádala nejméně 22 mrtvých. K útoku se odpoledne přihlásil Islámský stát. Britské politic ké strany se rozhodly kvůli útoku přerušit kampaň před parlamentními volbami plánovanými na 8.června. Po útoku oslabila britská libra, což pomohlo k růstu britskému akciovému trhu, který se během dne pohyboval blízko historického maxima, seanci ale nakonec uzavřel se ztrátou 0,15 %, a šel tak proti trendu. Francouzský CAC 40 vzrostl o 0,47 % na 5 348,16 bodu a německý DAX zpevnil o 0,31 % na 12 659,15 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,22 % na 392,02 bodu. Z ekonomických dat byly tématem dne předběžné indexy nákupních manažerů pro zpracovatelské odvětví i pro sektor služeb, které pozitivně překvapily. Trhy tak začínají sázet na dřívější utahování měnové politiky ECB.

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD (a forexový newsletter k tomu)

3. Pražská burza v úterý ztratila necelé procento, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělní seance, index PX přišel o 0,89 % na 1 007,91 bodu. Index PX-TR, který je očištěný o dividendy, klesl o 0,24 % na 1 682,14 bodu. Dolů trh táhly finanční tituly, v plusu naopak uzavřeli telefonní operátor O2 Czech Republic a likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 538 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý akcie Komerční banky, jež zlevnily o 0,97 % na 931,60 Kč. Nedařilo se ani dalším finančním titulům. Erste Group Bank, jejíž cenné papíry se v úterý poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu 1 EUR na akcii (dividendový výnos 2,9 %), spadla o 2,04 % na 887,20 Kč, MONETA Money Bank odevzdala 0,31 % na 79,65 Kč a pojišťovna VIG po oznámení výsledků hospodaření ztratila 0,86 % na 647,10 Kč. V červených číslech dále seanci zakončily petrochemický holding Unipetrol (-2,95 % na 279,90 Kč), tabáková firma Philip Morris ČR (-0,96 % na 13 912 Kč), nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (-1,24 % na 397 Kč), sázkařská společnost Fortuna (-0,7 % na 107 Kč) a energetická skupina ČEZ (-0,29 % na 450 Kč). V plusu skončili jen telefonní operátor O2 Czech Republic (+0,69 % na 276,90 Kč) a likérka Stocks Spirits (+1,07 % na 51,90 Kč), která vydala komentář k vývoji svého hospodaření na začátku letošního roku.

Investorský magazín: Investice do umění pro každého a největší bublina moderní historie

4. Očekávané události

V noci na středu Nový Zéland zveřejní dubnovou obchodní bilanci a v Japonsku před novináře předstoupí guverner tamní centrální banky Haruhiko Kuroda. V Evropě vyjdou údaje o spotřebitelské důvěře v Německu od společnosti Gfk, švýcarská průmyslová výroba a italská obchodní bilance se zeměmi mimo EU. Spojené státy se pochlubí pravidelnýmí týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území, indexem cen domů a daty o prodeji starších domů. Pozornost budou poutat také vystoupení prezidenta ECB Maria Draghiho, měnověpolitické zasedání kanadské centrální banky a zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu. Výsledky hospodaření budou reportovat v USA společnosti Tiffany & Co, Lowe's, HP či NetApp a v Evropě Sberbank of Russia a Marks & Spencer Group. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pojišťovnické skupině VIG v prvním čtvrtletí mírně vzrostly hrubé předepsané pojistné i čistý zisk

Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group vykázala za první čtvrtletí letošního roku čistý zisk 69,1 milionu eur při hrubém předepsaném pojistném 2,72 miliardy eur. Oba výsledky jsou meziročně mírně lepší, čistý zisk stoupl o 2,7 %, objem hrubého předepsaného pojistného se zvýšil o 0,5 %.

6. Ministři financí eurozóny nedosáhli dohody ohledně Řecka

Ministři financí členských zemí eurozóny se v pondělí nedokázali dohodnout na uvolnění další části finanční pomoci pro silně zadlužené Řecko ani na zmírnění dluhové zátěže Atén. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem však podle agentury Reuters uvedl, že dohoda je již blízko a jednání by mohla být dokončena na příštím zasedání ministrů za tři týdny.

7. Apple a Nokia urovnaly patentový spor, podepsaly novou dohodu

Finská společnost Nokia a americká technologická firma Apple urovnaly patentový spor a podepsaly novou mnohaletou licenční dohodu. Zpráva překvapila investory, kteří očekávali, že spor mezi oběma společnostmi oznámený loni v prosinci se povleče dlouhou dobu.

8. Zájem investorů o německé firmy je letos opět rekordní

Zájem o převzetí německých firem ze strany zahraničních investorů je znovu rekordní. Přispívá k tomu množství hotovosti, které se nahromadilo za léta hospodářského oživení. Čínská převzetí německých technologických firem nicméně budí obavy, píše agentura DPA.

9. Světová banka: Ruská ekonomika poroste, pomůže jí dražší ropa

Ruská ekonomika počínaje letošním rokem poroste. Po dvou letech ekonomického poklesu jí pomohou vyšší ceny ropy a její rostoucí produkce, která dosáhne nových postsovětských maxim. To pak umožní zvýšení spotřeby a růst investic. Ve své půlroční zprávě to v úterý uvedla Světová banka.

10. Tržní podíl likérky Stock Spirits v Polsku je stabilní, nákladové úspory budou patrné od začátku příštího roku

Likérka Stock Spirits vydala před úterní valnou hromadou komentář k vývoji svého hospodaření na začátku letošního roku. Výkonnost společnosti je uspokojující, očekávání zůstávají nezměněna a jsou v souladu s konsenzem trhu. Společnost v Polsku pokračuje v investování do cen a její objemový tržní podíl na tamním trhu se ke konci března stabilizoval na úrovni 25,2 % (v prosinci byl 25,3 %). Firma očekává nákladové úspory 1,5 milionu eur z dříve oznámených opatření až od začátku roku 2018, letos by se ještě projevit neměly.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ministra obchodu USA cesta do Saúdské Arábie zmohla

Americký ministr průmyslu a obchodu Wilbur Ross jistě nepotěšil svého "nadřízeného" Donalda Trumpa. Zatímco Trump saúdské šejky oblažoval svým projevem, Ross se nerozpakoval a dopřál si krátkého šlofíka. 

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat