Americké akcie v nevýrazné úterní seanci navzdory slabším makrodatům mírně zpevnily

Americké akcie v úterý navázaly na pondělní vzestup, pohybovaly se však ve velmi úzkém rozpětí, když růst cen akcií finančních podniků byl kompenzován poklesem cen titulů ze sektoru zbytného spotřebního zboží a negativními daty z ekonomiky USA.
Index Dow vzrostl o 0,21 % na 20 937,91 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,18 % na 2 398,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,08 % na 6 138,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,92 % na 10,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba dva a půl bazického bodu na 2,28 %.
Z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500 jich zpevnilo osm v čele s finančním odvětvím a sektorem veřejných služeb.
Americké akcie (23. května 2017), zdroj: Google
Investoři pozornost zaměřili na dílčí údaje o vývoji ekonomiky USA a na detaily prvního rozpočtového návrhu prezidenta Donalda Trumpa. Návrh obsahuje zvýšení výdajů na infrastrukturu a obranu a množství politicky citlivých škrtů. V Kongresu tak návrh s největší pravděpodobností narazí na odpor demokratů.
Z údajů o vývoji americké ekonomiky trh poznamenala zpráva, že prodej nových rodinných domů v dubnu sestoupil z téměř desetiletého maxima a proti předešlému měsíci spadl o 11,4 %.
Výrazný nárůst zaznamenaly akcie bank Goldman Sachs (+1,68 %) a JPMorgan Chase (+1,25 %), výrazný propad naopak postihl akcie prodejce autodílů AutoZone (-11,84 %), který zveřejnil slabé hospodářské výsledky.
Dolar je na nejslabší úrovni za 6,5 roku
Americký dolar v úterý na devizových trzích nedokázal vůči ostatním předním světovým měnám zpevnit v důsledku tlaku údajů o vývoji německé ekonomiky a nízkých výnosů amerických pokladničních poukázek.
Index americké měny se pohyboval na nejnižší úrovni za šest a půl roku. Britská libra po teroristickém útoku v Manchesteru zpočátku oslabovala k euru, dolaru i jenu, večer však již její ztráty byly nevýrazné.
Ceny ropy na světových trzích v úterý smazaly počáteční ztráty a vyhouply se na nová maxima za více než měsíc. Pokles vyvolaný návrhem Bílého domu prodat polovinu amerických federálních rezerv ropy vyrovnaly naděje na to, že přední světoví vývozci suroviny se tento týden dohodnou na prodloužení dohody o omezení těžby.
Severomořská ropa Brent kolem 20.00 SELČ zdražovala asi o 0,4 % na 54,10 USD za barel a cena severomerické lehké ropy WTI rostla o 1,3 % na přibližně 51,40 USD za barel. Ceny obou typů ropy jsou nyní nejvyšší od poloviny dubna.
Ve čtvrtek se sejdou ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich kolegové z některých dalších zemí, aby jednali o prodloužení dohody o snížení těžby černého zlata. Ministři Saúdské Arábie a Ruska minulý týden navrhli prodloužení stávající dohody o devět měsíců místo původně zvažovaných šesti a řada signatářů loňské původní dohody tento návrh podpořila.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Finská společnost Nokia a americká technologická firma Apple urovnaly patentový spor a podepsaly novou mnohaletou licenční dohodu. Zpráva překvapila investory, kteří očekávali, že spor mezi oběma společnostmi oznámený loni v prosinci se povleče dlouhou dobu.
- Americká internetová společnost Google dosud monitorovala jen internetové nákupy, s cílem prodat více webové reklamy však nyní hodlá sledovat i nákupy v kamenných obchodech. Data jí mají ukázat příčinný vztah mezi on-line reklamou a offline prodejem.
- Americké ministerstvo spravedlnosti hodlá podat civilní žalobu na italsko-americkou automobilku Fiat Chrysler Automobiles (FCA) kvůli nadměrným emisím naftových vozů. Podle agentury Reuters to v úterý oznámila Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA).
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v květnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 52,5 bodu z dubnových 52,8 bodu. Analytici počítali s růstem na 53 bodů. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se naopak zvýšil na 54 bodů z 53,1 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali stagnaci indexu. Kompozitní PMI stoupl na 53,9 bodu z 53,2 bodu.
- Prodeje nových domů v USA se v dubnu meziměsíčně snížily o 11,4 % na celoročně přepočítané tempo 569 tisíc jednotek. Jedná se o nejhlubší propad za více než dva roky. Trh vyhlížel pokles o 1,5 % po březnovém revidovaném růstu o 5,8 % na 642 tisíc jednotek (revidováno z 621 tisíc jednotek).
- Index aktivity richmondského Fedu v květnu klesl na 1 bod (odhad: 15 bodů, duben: 20 bodů).
Výsledková sezóna
- Výsledky AutoZone v 3QFY2017: Zisk na akcii 11,44 USD (odhad: 11,99 USD), tržby 2,62 miliardy USD (odhad: 2,71 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
