Co musíte ráno vědět (25. července)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se ve druhém čtvrtletí dařilo mediální společnosti CME a kam až letos vystoupá inflace ve Venezuele? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý převážně rostly, cenné papíry Alphabetu se dostaly na nový rekord

Akcie ve Spojených státech v úterý posilovaly a index Nasdaq Composite stoupl až na nový rekord. K růstu přispěly výsledky hospodaření firmy Alphabet, které posílily očekávání, že výsledková sezona bude silná. Nasdaq ale později zisky odevzdal a skončil s mírnou ztrátou. Index Dow stoupl o 0,79 % na 25 241,94 bodu a širší S&P 500 se zvýšil o 0,48 % na 2 820,40 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,04 % na 7 840,77 bodu (rekord předtím posunul na 7 928,79 bodu). Index volatility VIX klesl o 1,66 % na 12,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 2,95 %. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou realitního odvětví a sektoru cyklického spotřebního zboží. Nejvýrazněji stouply sektor základních materiálů a energetické odvětví.

KONTEXT (letní speciál): Megatrendy, které (z)mění svět (4. díl)
New York je nadále nejvlivnějším městem světa, nástup globálního východu a jihu je ale patrný, hlásí aktuální žebříček Global City Report. Ten A.T. Kearney sestavuje od roku 2008, kdy zahrnoval sedm čínských měst, letos jde již o sedmadvacet jmen. A ačkoli místa jako Su-čou Big Apple hned tak nesesadí, neměli by je investoři, vzhledem k tomu, že mají v roce 2025 ze třetiny táhnout svět, podceňovat.

2. Evropské burzy v úterý uzavřely v plusu, akcie Peugeotu stouply o téměř 15 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci v plusu, když se investoři soustředili zejména na výsledkovou sezónu a na předběžné červencové indexy nákupních manažerů. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,97 % na 388,63 bodu, britský FTSE 100 získal 0,7 % na 7 709,05 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,04 % na 5 434,19 bodu a německý DAX zpevnil o 1,12 % na 12 689,39 bodu. Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který si připsal bezmála 5 %, a zaznamenal tak nejlepší seanci od vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v listopadu 2016. Pomyslným vítězem dne se stal francouzský automobilový koncern PSA, jehož akcie vyletěly vzhůru o 14,88 % poté, co firma oznámila, že v prvním pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o 18 % na 1,48 miliardy eur.

Sen o tvrdém brexitu se zamlžuje. Toto je pět variant (ne)dohody Londýna s Bruselem
Když britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová 17. ledna 2017 vystoupila s dlouho očekávaným projevem o brexitu, oznámila, že nechce, aby byla země jednou nohou v EU a jednou mimo ni. Vyloučila "měkký brexit" a oznámila, že Británie opustí jednotný evropský trh. Uplynul rok a šest měsíců a sen o "tvrdém brexitu" se začíná pomalu, ale jistě rozpadat.

3. Pražská burza v úterý stoupla, akcie Erste Group Bank zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, index PX vzrostl o 0,57 % na 1 093,88 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 615 miliony korun mírně nadprůměrný. Akcie Erste Group Bank byly nejobchodovanější a zdražily o 2,41 % na 926,20 Kč. Komerční banka uzavřela bez procentuální změny (952 Kč), další finanční tituly však stouply. MONETA Money Bank získala 0,06 % na 77,70 Kč a pojišťovna VIG si polepšila o 1,65 % na 616 Kč.

Investorský magazín: Obchodní války a jejich dopady (nejen) na českou ekonomiku
800 miliard USD. Až na takovou částku se může vyšplhat celkový účet, pokud se naplní hrozba obchodní války USA proti Číně, evropským spojencům a dalším partnerům. Celní válka a její dopady na akciové trhy a také českou ekonomiku jsou tématem aktuálního Investorského magazínu. Řeč bude také o bankách budoucnosti a dětech, závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na středu zveřejní Austrálie inflační statistiku, v Evropě dopoledne vyjdou údaje o počtu schválených hypoték ve Spojeném království a index podnikatelského klimatu pro Německo od institutu Ifo. Spojené státy se odpoledne pochlubí prodeji nových domů a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Hospodářské výsledky odtajní například společnosti Coca-Cola, General Motors, Boeing, Mattel, Facebook, Ford Motor, Advanced Micro Devices, Qualcomm, Visa, Deutsche Bank či Fiat Chrysler Automobiles. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mediální CME v druhém čtvrtletí vzrostly tržby na 159,56 milionu USD, čistý zisk se jí ale mírně snížil

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé čtvrtletí čistý zisk 26,04 milionu dolarů, o rok dříve vykázala za stejné období zisk 27,94 milionu dolarů. Tržby se jí ale zvýšily ze 146,9 milionu dolarů na 159,56 milionu dolarů.

6. Index důvěry v českou ekonomiku v červenci klesl na 98,7 bodu

Index důvěry v tuzemskou ekonomiku po červnovém růstu v červenci meziměsíčně klesl o 1,3 bodu na 98,7 bodu. Snížila se jak důvěra podnikatelů, tak spotřebitelů. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Meziročně ale důvěra v tuzemské hospodářství stoupla.

7. Harley-Davidson má nižší zisk, překonal však odhady

Výrobci motocyklů Harley-Davidson ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk na 248,3 milionu USD z 258,9 milionu USD před rokem, už šestý kvartál za sebou ale překonal odhady. Americký podnik má však obavy z odvetných evropských cel. Evropská komise zařadila tyto legendární motorky na seznam výrobků, které zatížila cly v odvetě za americká cla na ocel a hliník dovážené z EU, a to se podepíše na nižších maržích, uvedla v úterý firma.

8. Británie chystá tvrdší pravidla pro zahraniční fúze a akvizice

Británie plánuje největší změnu v pravidlech pro vstupy zahraničních firem do britských subjektů za více než 20 let. Aby zabránila tomu, že se domácí podniky v citlivých průmyslových odvětvích dostanou do rukou zahraničních vlastníků, bude mít vláda nově pravomoc zablokovat dohody ve všech sektorech. Ministr obchodu Greg Clark chce zpřísnit stávající pravidla, která jsou omezena na velké transakce, aby zahrnovala všechny britské společnosti včetně malých. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

9. Audi zahájilo sériovou výrobu elektromotorů v Maďarsku

Německý výrobce luxusních automobilů Audi zahájil sériovou výrobu elektromotorů ve své továrně v maďarském městě Györ. Denní produkce bude zpočátku činit zhruba 400 kusů, bude ji ale možné postupně zvyšovat, uvedla v úterý firma. Slavnostního zahájení se zúčastnil výkonný ředitel společnosti Audi Hungaria Achim Heinfling, člen představenstva Peter Kössler a maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

10. ArcelorMittal přijal nové podmínky pro převzetí ocelárny Ilva

Ocelárenský gigant ArcelorMittal přijal nové podmínky požadované italskou vládou pro dokončení akvizice problémové italské ocelárny Ilva. ArcelorMittal se na převzetí firmy Ilva dohodl loni a akvizici měl ukončit letos 1. července, nová italská vláda však odložila dokončení transakce a naléhá na ArcelorMittal, aby vylepšil svůj návrh na převzetí, uvedla agentura Reuters. Akvizici již přitom schválila Evropská komise.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Inflace ve Venezuele letos podle MMF dosáhne milionu procent

Míra inflace ve Venezuele vylétne do konce letošního roku až na jeden milion procent, uvedl ředitel oddělení Mezinárodního měnového fondu pro západní polokouli Alejandro Werner. Země se tak dostane do jedné z nejhorších hyperinflačních krizí v moderní historii. Werner přirovnal současný stav ve Venezuele ke krizi v Německu v roce 1923 či v Zimbabwe před deseti lety.

Země Latinské Ameriky kolabuje od propadu cen ropy v roce 2014, protože úřady odmítly přistoupit k ekonomickým změnám. Země je prakticky závislá na příjmech z vývozu ropy. Těžba ropy je však nyní nejnižší za několik desetiletí. Problémy zhoršuje i vládní kontrola cen a vývoje devizového kurzu.

Prezident Nicolás Maduro tvrdí, že země je obětí ekonomické války vedené opozicí za pomoci Washingtonu. Opoziční kritici uvádějí, že problémy v zemi jsou výsledkem špatných politických rozhodnutí, včetně nekontrolovaného tisku nových peněz a kontroly nad devizami a cenami, které způsobily, že podniky nejsou schopny dovážet suroviny a stroje. V zemi je nedostatek prakticky veškerého základního zboží, včetně potravin a léků.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat