Co musíte ráno vědět (27. srpna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v srpnu důvěra v českou ekonomiku a co udělá radost českým majitelům elektromobilů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí vzrostly, když Trump předpověděl dohodu s Čínou

Akcie ve Spojených státech v pondělí stouply, když prezident USA Donald Trump předpověděl obchodní dohodu s Čínou, a zmírnil tak obavy investorů z důsledků obchodní války. Na zmírnění napětí zareagoval růstem i dolar. Index Dow si připsal 1,05 % na 25 898,83 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 1,1 % na 2 878,38 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,32 % na 7 853,74 bodu. Index volatility VIX se snížil o 2,77 % na 19,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 1,54 %.

Investorský magazín: (Inverzní) výnosová křivka od A do Z
Inverzní neboli převrácená výnosová křivka. Graf, který v současnosti znervózňuje i jinak celkem otrlé investory. Je namístě se jí bát? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín, ve kterém se také kriticky díváme na realitní trh nebo na největší spekulativní sázku dneška. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské burzy v pondělí uzavřely bez výraznějších změn, v centru pozornosti byl končící summit G7

Evropské akciové trhy zakončily pondělí obchodování kolem nuly, když investoři vyhodnocovali zprávy z posledního dne summitu G7. Pozornost poutala také informace, že v brzké době začne další kolo jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Čínský vicepremiér Liou Che v pondělí uvedl, že Čína je ochotna řešit obchodní konflikt se Spojenými státy prostřednictvím klidných rozhovorů a rozhodně se staví proti další eskalaci sporu. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,02 % na 371,28 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,45 % na 5 351,02 bodu a německý DAX získal 0,4 % na 11 658,04 bodu. Ve Spojeném království se v pondělí kvůli státnímu svátku neobchodovalo. Pozitivní zprávy týkající se obchodní války pomohly k růstu automobilovému sektoru, který zpevnil zhruba o procento. O 0,4 % naopak oslabilo odvětví zdravotní péče.

Proč nesázet, ale investovat
1,4 miliardy korun. Tolik vyhrál český sázkař v loterii Eurojackpot v červnu letošního roku. Pravděpodobnost takové výhry je 1 ku 69 919 080. Šance na výhru je dokonce nižší, než že zemřete po zásahu bleskem. Pokud se ale Čechů zeptáte, zda oni nebo někdo z jejich blízkých vyhrají v loterii, jsou spíše optimisté.

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, proti trendu šly pouze akcie Kofoly a Monety

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v červených číslech, index PX odevzdal 0,59 % na 1 039,35 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie elektrárenské skupiny ČEZ (-0,77 % na 515 Kč) a Erste Group Bank (-0,74 % na 775 Kč). V pozitivním pásmu seanci zakončily pouze akcie nápojářské Kofoly ČeskoSlovensko (+0,68 % na 298 Kč) a Monety Money Bank (+0,46 % na 76,35 Kč). Objem obchodů byl s 274 miliony korun výrazně podprůměrný.

Recese v Česku? Stěží, alespoň zatím
Proč jsou některé údaje považované za signály příchodu recese do Česka poměrně nespolehlivé? Stručné vysvětlení nabízí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

V úterý dopoledne na trh Německo pošle zprávu o vývoji své ekonomiky. Odpoledne pak Spojené státy přidají index cen domů S&P/Case-Shiller a index cen domů od FHFA a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě společnost Royal Unibrew a ve Spojených státech firmy JM Smucker, Hewlett Packard Enterprise či Autodesk. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra v českou ekonomiku v srpnu stoupla

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu mírně stoupla na 95,6 bodu z červencových 95,1 bodu. Podnikatelům, kteří byli ještě v červenci nejpesimističtější za posledních pět let, důvěra stoupla o 0,8 bodu na 93,6 bodu. Naopak důvěra spotřebitelů klesla na 105,1 bodu z červencových 106,4 bodu, vrátila se tak na květnovou a červnovou úroveň. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Proti loňskému srpnu je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.

6. Trump doufá, že nebude muset zvažovat cla na německá auta

Americký prezident Donald Trump doufá, že nebude muset zvažovat zavedení nových cel na německé automobily. Trump to řekl po pondělním setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 na jihu Francie. Dodal, že spolu hovořili mimo jiné o obchodní dohodě mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

7. EU očekává, že Británie zaplatí dluh i po brexitu bez dohody

Evropská unie očekává, že Británie dodrží všechny své finanční závazky, které učinila během členství v bloku. Obzvlášť to platí pro případ, že z EU nakonec odejde bez dohody. Uvedla to v pondělí mluvčí Evropské komise. Reagovala tak zjevně na nedělní prohlášení britského premiéra Borise Johnsona, podle nějž v případě brexitu bez dohody už země nebude unii dlužit 39 miliard liber, tedy původní odhadovanou výši "brexitového účtu".

8. Německý soud pozastavil omezení pro Facebook kvůli sběru dat

Německý soud v pondělí dočasně pozastavil únorové rozhodnutí kartelového úřadu, podle kterého musí Facebook omezit postupy při sběru dat v Německu. To znamená, že Facebook zatím nemusí realizovat rozhodnutí Spolkového kartelového úřadu, prohlásil soud v Düsseldorfu. Dočasně pozastavení je platné do doby, než soud učiní konečné rozhodnutí o odvolání firmy proti nařízení kartelového úřadu.

9. Francie a USA dosáhly kompromisu ohledně digitální daně

Francie a Spojené státy uzavřely kompromisní dohodu týkající se francouzské daně na velké internetové společnosti. Oznámil to v pondělí francouzský prezident Emmanuel Macron, který tak potvrdil předchozí informace agentury Reuters. Francouzská digitální daň je namířena proti internetovým gigantům, jako jsou například americké firmy Google, Amazon či Facebook, a americký prezident Donald Trump kvůli ní pohrozil zavedením cla na dovoz francouzského vína.

10. Řecko zruší zbývající omezení pohybu kapitálu

Řecko přikročí k úplnému zrušení zbývajících restrikcí pro pohyb kapitálu. V projevu k zákonodárcům to v pondělí oznámil premiér Kyriakos Mitsotakis. Atény k omezením pohybu kapitálu přistoupily v létě 2015, aby zabránily odlivu hotovosti z bank v době dluhové krize. Levicová vláda se v té době dostala do vážného sporu s věřiteli kvůli úsporám a hrozil dokonce odchod Řecka z eurozóny.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V září v ČR začne fungovat nejrychlejší rychlodobíječka s výkonem 350 kW

V druhé polovině září začne na čerpací stanici OMV v Berouně fungovat nejrychlejší rychlodobíječka pro auta v tuzemsku. Otevře ji dodavatel rychlodobíjecích stanic IONITY. V příštím roce přibudou další dvě.

Každá ze čtyř instalovaných jednotek bude schopná dobíjet prostřednictvím standardního konektoru CCS2 elektromobily s využitím výkonu až 350 kW. Stávající rychlodobíječky v Česku většinou disponují výkonem do 50 kW, klasické dobíjecí stanice pak 22 kW.

IONITY je společný projekt BMW, Daimleru, Fordu a VW Group se značkami Audi a Porsche. S OMV již IONITY spolupracuje v Rakousku. Novou dobíjecí stanicí v ČR pokračuje ve svém plánu vybudovat do konce roku 2020 v Evropě až 400 dobíjecích lokalit.

Na stanicích IONITY lze dobíjet několikanásobně rychleji všechna vozidla, která podporují rychlodobíjení a používají kombinovaný nabíjecí systém (CCS), což je nejpoužívanější evropský standard. Stanice si díky chytré komunikaci s elektromobilem sama zjistí maximální možný nabíjecí výkon vozu a optimalizuje proces tak, aby byl co možná nejrychlejší. Doba nabití baterie závisí pak na její kapacitě a také na maximálním možném dobíjecím výkonu auta. Reálně lze již nyní dosáhnout u mnoha vozů dobití na 80 % kapacity během přibližně 30 minut. Plný potenciál dobíječek IONITY ale využije až chystaná nová generace elektromobilů.

V Česku je celkem zhruba 400 dobíjecích stanic od různých provozovatelů. ČEZ, který je největší provozovatel, má aktuálně 169 stanic. Ministerstvo dopravy chce během příštích čtyř let podpořit z operačního programu Doprava vybudování okolo 500 dalších rychlodobíjecích stanic po celé ČR.

ČEZ připravuje výstavbu vysoce výkonných dobíjecích stanic s výkonem 150 kW. Jedná se o stanice, které budou postupně přebírat roli infrastruktury pro rychlé okamžité dobití na hlavních silničních tazích a ve městech a pro které nebude problém zajistit dobití během 15 až 20 minut i u vozidel s větším objemem akumulátorů pracujících s napětím jak 400 V, tak 800 V, které budou postupně přicházet na trh. První dobíjecí stanice tohoto typu v síti ČEZ bude již brzy instalována v pilotním režimu v Duhové ulici v Praze poblíž vyústění magistrály na dálnici D1.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat