Evropské burzy v pondělí uzavřely bez výraznějších změn, v centru pozornosti byl končící summit G7

Evropské akciové trhy zakončily pondělí obchodování kolem nuly, když investoři vyhodnocovali zprávy z posledního dne summitu G7. Pozornost poutala také informace, že v brzké době začne další kolo jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Čínský vicepremiér Liou Che v pondělí uvedl, že Čína je ochotna řešit obchodní konflikt se Spojenými státy prostřednictvím klidných rozhovorů a rozhodně se staví proti další eskalaci sporu.
Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,02 % na 371,28 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,45 % na 5 351,02 bodu a německý DAX získal 0,4 % na 11 658,04 bodu. Ve Spojeném království se v pondělí kvůli státnímu svátku neobchodovalo.
Evropské akcie (26. srpna 2019), zdroj: CNBC
Pozitivní zprávy týkající se obchodní války pomohly k růstu automobilovému sektoru, který zpevnil zhruba o procento. O 0,4 % naopak oslabilo odvětví zdravotní péče.
Negativním překvapením bylo v pondělí zveřejnění údajů o podnikatelské náladě v Německu, která v srpnu klesla na nejnižší úroveň za sedm let. Index podnikatelské nálady klesl na 94,3 bodu z červencových 95,8 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že se srpnová hodnota sníží pouze na 95,1 bodu. Vedoucí manažeři hůře hodnotili jak současnou situaci, tak výhled na příštích šest měsíců.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku v srpnu mírně stoupla na 95,6 bodu z červencových 95,1 bodu. Podnikatelům, kteří byli ještě v červenci nejpesimističtější za posledních pět let, důvěra stoupla o 0,8 bodu na 93,6 bodu. Naopak důvěra spotřebitelů klesla na 105,1 bodu z červencových 106,4 bodu, vrátila se tak na květnovou a červnovou úroveň. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Proti loňskému srpnu je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.
- Evropská unie očekává, že Británie dodrží všechny své finanční závazky, které učinila během členství v bloku. Obzvlášť to platí pro případ, že z EU nakonec odejde bez dohody. Uvedla to v pondělí mluvčí Evropské komise. Reagovala tak zjevně na nedělní prohlášení britského premiéra Borise Johnsona, podle nějž v případě brexitu bez dohody už země nebude unii dlužit 39 miliard liber, tedy původní odhadovanou výši "brexitového účtu".
- Zástupci Francie a Spojených států dosáhli kompromisní dohody ohledně francouzské digitální daně, kvůli které americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením cla na dovoz francouzského vína. Agentuře Reuters to v pondělí řekl zdroj blízký jednáním. Francouzská digitální daň je namířena proti internetovým gigantům, jako jsou například americké firmy Google, Amazon či Facebook.
- Největší skandinávská stavební společnost Skanska sloučí své stavební aktivity v Polsku, České republice a na Slovensku. Zastřešovat je bude jednotka nazvaná Skanska Central Europe, kterou od 1. září povede současný prezident Skansky ČR a SR Michal Jurka. Vyplývá to ze sdělení uveřejněného v pondělí na webové stránce firmy.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality

