Co musíte ráno vědět (28. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na amerických a evropských burzách, jak ve druhém čtvrtletí hospodařil Twitter a kdo je novým nejbohatším mužem planety? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní indexy během dne přesto přepisovaly historii

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow skončil na novém zavíracím maximu, benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite navzdory úvodnímu růstu na nová rekordní maxima nakonec klesly. Dow posílil o 0,39 % na nové zavírací maximum 21 796,55 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,1 % na 2 475,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,63 % na 6 382,19 bodu. Všechny tři indexy během dne posunuly svá absolutní maxima - Dow na 21 798,47 bodu, S&P 500 na 2 484,04 bodu a Nasdaq Composite na 6 460,84 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,31 % na 10,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,318 %. Dařilo se energetickému odvětví a sektorům cyklického a necyklického spotřebního zboží. Klesly naopak finanční odvětví, sektor zdravotní péče nebo průmyslové odvětví.

To dobré, špatné a nejhorší z trumponomiky

2. Evropské akcie ve čtvrtek zamířily dolů

Akcie na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování dolů. Na náladu investorů měly největší vliv středeční rozhodnutí amerického Fedu ponechat úrokové sazby beze změny a výsledky hospodaření jednotlivých firem. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 skončil na hodnotě 382,32 bodu se ztrátu 0,11 %. V červených čísech skončila většina jeho sektorů a s nimi i hlavní evropské burzy. Index londýnské burzy FTSE 100 ztratil 0,12 %, německý DAX odepsal 0,76 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,06 %.

Petr Novotný: Investice do půdy má stále smysl, trh přestává být ve vleku spekulantů

3. Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 % díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 % na 1 014,89 bodu při zobchodovaném objemu přes 338 milionů korun. Nejobchodovanějším titulem byl ČEZ (+0,33 %), dařilo se Komerční bance, Erste Group Bank a likérce Stock Spirits. Naopak z hlavních emisí nejvíce ztratily Philip Morris ČR a pojišťovna VIG.

Pegas Nonwovens: Akcie jsou aktuálně cílem odkupu, příležitost ale představují dlouhodobě

4. Očekávané události

V noci na pátek na trh Japonsko pošle inflační statistiku, zprávu o vývoji situace na trhu práce a údaje o maloobchodních tržbách. Dopoledne se investoři budou soustředit na zprávu o francouzské ekonomice a inflaci, německý index dovozních cen, britský index cen domů a zprávu o důvěře v ekonomiku eurozóny. Odpoledne Německo zveřejní ještě data o inflaci a Spojené státy přidají zprávu o vývoji své ekonomiky ve druhém kvartálu, údaje o nákladech na práci, data o jádrových výdajích na osobní spotřebu a finální index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za červenec. Firma Baker Hughes týden uzavře pravidelnou týdenní zprávou o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářské výsledky budou v závěru týdne reportovat v Evropě UBS Group, Credit Suisse Group, ArcelorMittal, Air France-KLM, Eni, Barclays, Renault, BNP Paribas nebo Banco Santander a v USA Merck & Co., Baker Hughes, ExxonMobil, Chevron a American Airlines Group.

Analytik Miroslav Frayer z Komerční banky očekává, že O2 vykáže nárůst tržeb o procento na 9,3 miliardy Kč. Meziročně lepší výsledky by podle něj měla společnost vykázat v českém i slovenském mobilním segmentu, lepší výsledky slovenské divize by ovšem měly být negativně ovlivněny dopady konce kurzového závazku ČNB (posílení koruny). Zrušení roamingových poplatků by podle Frayera ve výsledcích za druhý kvartál patrné být ještě nemělo, protože k němu došlo až v polovině června.  "Na úrovni zisku EBITDA ani čistého zisku by neměl být dopad pohybu koruny k euru tolik viditelný vzhledem k přirozenému zajištění firmy. V meziročním srovnání očekáváme růst provozního zisku EBITDA o 2 % na 2,6 miliardy Kč, což znamená i zvýšení marže z loňských 27,7 % na 28 % (27,5 % v 1Q2017). Navzdory předpokladu meziročního růstu odpisů o 6 % očekáváme zvýšení čistého zisku O2 o téměř 7 % na 1,4 miliardy Kč. Důvodem je zaúčtované mimořádné snížení hodnoty aktiv v loňském druhém čtvrtletí," říká Miroslav Frayer.

Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Twitter prohloubil čtvrtletní ztrátu na 116,5 milionu USD

Sociální síť Twitter prohloubila ve druhém čtvrtletí ztrátu na 116,5 milionu USD ze 107,2 milionu USD loni. Ke ztrátě výrazně přispěly odpisy. Firma však současně uvedla, že její příjmy klesly a nepodařilo se jí ve srovnání s prvním čtvrtletím zvýšit počet měsíčně aktivních uživatelů.

6. USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut

Američtí regulátoři schválili plán německé automobilky Volkswagen na úpravu či odkup většiny naftových aut, kterých se ve Spojených státech týká skandál kolem falšování testů emisí. Plán zahrnuje zhruba 326 000 automobilů prodaných v letech 2009 až 2014, uvedla ve čtvrtek agentura AP.

7. Moody's zvýšila dlouhodobý rating Erste Group Bank z Baa1 na A3 a zlepšila výhled

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zvýšila dlouhodobý rating bankovní skupiny Erste Group Bank z Baa1 na A3 a zlepšila výhled ze stabilního na pozitivní. "Zlepšení ratingu bylo podpořeno pokračujícím zlepšováním finančních fundamentů, zatímco pozitivní výhled reflektuje očekávání agentury, že Erste Group bude schopna dále snižovat rizikovost aktiv a zlepšovat svoji kapitálovu vybavenost. Zprávu vnímáme pozitivně, cena akcií by mohla reagovat mírným růstem," říká analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.

8. Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50%podíl v čínském společném podniku East China. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Pro Starbucks je to zatím největší akvizice, Čína je pro něj nejrychleji rostoucí zahraniční trh podle počtu kaváren.

9. Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk

Předním evropským ropným a plynárenským společnostem se ve druhém čtvrtletí podařilo zvrátit tři roky trvající pokles zisku, pomohla jim k tomu zejména předchozí opatření na snížení nákladů. V úsporách však hodlají kvůli křehkému ožívání cen ropy pokračovat.

10. FCA: Mezibankovní sazba Libor skončí do roku 2021

Londýnská mezibankovní sazba LIBOR bude do roku 2021 zrušena a nahrazena spolehlivější alternativou. Podle listu Financial Times to ve čtvrtek prohlásil šéf britského úřadu pro regulaci finančního trhu (FCA) Andrew Bailey. Důvodem pro změnu je zásadně slabší aktivita na mezibankovním trhu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem světa, vystřídal na tomto postu zakladatele softwarové firmy Microsoft Billa Gatese. Informoval o tom ve čtvrtek server finanční televize CNBC, který vychází z propočtů na základě růstu ceny akcií Amazonu, podle nichž hodnota Bezosova majetku překročila 90 miliard dolarů.

Třiapadesátiletý Bezos vlastní zhruba 17 % akcií Amazonu. Jejich cena od začátku roku do středečního závěru v New Yorku vzrostla asi o 40 %. Čtvrteční obchodování zahájila dalším růstem, akcie Microsoftu naopak oslabovaly. Podle serveru časopisu Forbes dosahovala hodnota Bezosova majetku na začátku čtvrtečního obchodování 90,6 miliardy dolarů, zatímco hodnota Gatesova majetku byla o půl miliardy dolarů nižší. Na začátku letošního roku byl přitom Bezos až čtvrtým nejbohatším člověkem světa.

Musíte vědět
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat